Šedého dovozu se nebojte, prodejce však prověřujte

Praha - Pokud jste pravidelnými čtenáři naší Poradny, pak jistě víte, že na zakoupené zboží máte dvacet čtyři měsíců záruku. A tak pokud se vám v této době například porouchá lednička nebo pračka, stačí zavolat do autorizovaného servisu. Přijde opravář, zjistí závadu, opraví ji. Nevystaví vám fakturu, nechce a ani nemůže po vás chtít peníze, jen si ze záručního listu odstřihne kupónek. Přesto se ale někdy může stát, že přivolaný opravář zadarmo nic neopraví, a ještě bude chtít uhradit cestu, kterou k vám zbytečně vážil. Jak je to možné? Protože zjistí, že zboží, které jste zakoupili, není oficiálně určeno pro český trh.

Takzvaný šedý dovoz ale není nic nezákonného. A i v takovém případě vaše záruka platí. „V případě zboží, které není oficiálně určeno pro český trh, samozřejmě také platí dvouletá záruční lhůta,“ potvrdil advokát Pavel Nastis. „Případnou reklamaci ale musí zákazník uplatnit přímo u prodejce,“ doplnil. A pokud už vám mezitím s neúspěšnou reklamací u servisu vznikly nějaké náklady, můžete je po prodávajícím požadovat. O více informací jsme požádali právního poradce Občanského sdružení spotřebitelů TEST Jana Votočku, který odpověděl na naše otázky.

Co to vlastně znamená šedý dovoz?

Šedý dovoz znamená, že takto dovezené zboží nepochází od oficiálního distributora pro Českou republiku. Je nutno uvést, že situace, kdy je českému spotřebiteli prodán výrobek určený původně třeba pro německý či polský trh, není nelegální. Jakmile totiž zboží splní nutné náležitosti pro uvedení na trh v jednom státě Evropského hospodářského prostoru (ten tvoří země Evropské unie spolu s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem), nic nebrání jeho prodeji i v České republice. 

Komplikovanější situace panuje u zboží, které na evropský trh vůbec uvedeno nebylo. Zde jeho prodej legální být nemusí. Tzv. šedý dovoz v rámci Evropy tedy obecně není něco, čeho by se spotřebitel měl automaticky obávat - naopak z něj může i profitovat, a to především z toho důvodu, že „šedivé“ zboží bývá levnější, a tudíž má tendenci tlačit dolů i ceny oficiálních distributorů.

Jak je to se zárukou u zboží z „šedého dovozu“?

Původ zboží nic nemění na tom, že prodejce musí při jeho prodeji českým spotřebitelům vždy splňovat především tyto povinnosti:

  • ke zboží přikládat český návod
  • poskytovat 24 měsíční záruku
  • vyřizovat reklamace v nejvýše 30denní lhůtě
  • v případě prodeje přes internet informovat a umožňovat odstoupení od smlouvy do 14 dnů

Nesplnění těchto povinností je většinou správním deliktem a často z něj plynou také nároky pro spotřebitele (např. právo odstoupit od smlouvy). Prodejce nemá automatickou povinnost vydávat ke zboží záruční list (jen na žádost), reklamovat výrobek ale můžete i bez něj, a to například na základě dokladu o zakoupení zboží.

Máme tedy vůbec kupovat zboží z „šedivého dovozu“?

Na základě našich zkušeností doporučujeme zvážit všechny dostupné informace o zboží i o prodejci a do úvahy o nákupu zahrnout informace o poruchovosti zboží a o tom, zda smluvní podmínky a prezentace prodejce jsou v souladu se zákonem. Důležitá je samozřejmě i serióznost obchodníka, s ní spojené recenze ostatních zákazníků, popřípadě i délka jeho působení v oboru. Určitě se vyplatí ověřit si na internetu recenze na konkrétního obchodníka, u kterého chcete nakupovat.

Jak je to v případě, že tzv. šedivku nakoupíme přes internet?

V případě nespokojenosti se zbožím může spotřebitel využít svého práva a na základě § 53 odst. 7 zákona č. 40/1964, občanský zákoník od smlouvy odstoupit do čtrnácti dnů od převzetí zboží. Bylo-li zboží doručeno jakkoli vadné (použité, poškozené, nekompletní, nemělo požadované či očekávané vlastnosti aj.), může zákazník samozřejmě požadovat také úhradu poštovného a dalších nutných nákladů spojených s cestou zboží od prodejce k vám a zpět.

Více rad o šedém dovozu a případných reklamacích zboží můžete získat ve Spotřebitelské poradně časopisu dTest. Telefonní linka 299 149 009 je vám k dispozici každý pracovní den mezi 9:00 a 17:00. Poradenství je zdarma, vy zaplatíte pouze cenu běžného hovorného.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
před 1 hhodinou

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
před 2 hhodinami

Orbán pohrozil blokováním rozpočtu EU. Od Bruselu chce zmrazené peníze

Maďarská vláda nepodpoří nový sedmiletý rozpočet Evropské unie, dokud Brusel zemi neuvolní všechny zmrazené peníze z unijních fondů. V sobotu to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán v každoročním projevu v rumunském Sedmihradsku, kde žije maďarská menšina.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
25. 7. 2025Aktualizováno25. 7. 2025

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
25. 7. 2025

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
24. 7. 2025

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
24. 7. 2025

Vyrovnejte obchodní deficit, můžeme omezit dovoz, pohrozila v Pekingu šéfka EK

Unijní představitelé během čtvrtečního summitu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem vyzvali k vyváženějším obchodním vztahům. Jestliže Peking situaci nevyváží, tak Evropská unie může snížit svou míru otevřenosti vůči čínskému dovozu, naznačila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. K zachování spolupráce a otevřenosti vyzval také čínský prezident Si Ťin-pching. Evropská delegace jednala i s čínským premiérem Li Čchiangem.
24. 7. 2025Aktualizováno24. 7. 2025
Načítání...