Nábytek od vězňů z Mírova k vidění ve vzorovém bytě

Mírov - Nábytek do dětského pokoje, ale i šatní skříň, postel do ložnice či kuchyňskou linku si mohou zájemci odvézt z věznice v Mírově na Šumpersku. Nábytek tam vyrábějí přímo vězni. Výroba se dříve specializovala především na kancelářský nábytek do státních organizací, kvůli úsporám státu se však nyní rozšiřuje i na pokrytí požadavků soukromých zájemců. Pestrou paletu výrobků, které pocházejí přímo z věznice, si nyní může prohlédnout i veřejnost. Káznice dnes otevřela vlastní vzorkovnu nábytku.

„Nápad vznikl na podzim, kdy nám zůstal prázdný služební byt. Vznikl z toho důvodu, že jsme loni do podzimu měli většinu soukromých zakázek. Měli jsme tak potřebu nějakým způsobem se reprezentovat. Chceme ukázat veřejnosti, že i ve vězení se dá vyrobit kvalitní a dobrý nábytek. Chceme si udělat místo na trhu,“ uvedl vedoucí zaměstnávání odsouzených Jiří Ondrášek.

Loni vězni vyrobili nábytek za 9,5 milionu korun. V porovnání s předchozím rokem to však bylo o třetinu méně, káznice stejně jako ostatní firmy doplatila na hospodářskou krizi. Klesl zájem o nábytek ze strany státu, naopak nové zakázky začala firma hledat u soukromých investorů. Stát nyní odebírá asi 40 procent nábytku vyrobeného na Mírově, 60 procent směřuje do soukromého sektoru.

Lidé se ve vzorkovně nábytku přímo u bran věznice mohou projít po imaginárním bytě o rozloze přibližně 100 metrů čtverečních. Nechybí v něm vstupní hala, koupelna, dětský pokoj, kuchyň či ložnice. „Nábytek navrhuje nábytková designérka, která je v tomto oboru vystudovaná. Navrhovala celý tento byt,“ doplnil zástupce ředitele věznice Tomáš Keprt.

Jiří Ondrášek

„Vyrábíme laminový nábytek, je tam vidět různé typy kování. Je to kompletně naše práce od návrhu až po konečnou montáž.“

3 minuty
Rozhovor s Jiřím Ondráškem
Zdroj: ČT24

Do výroby nábytku ve věznici je nyní zapojeno 22 vězňů a čtyři zaměstnanci. Káznice se v minulých letech orientovala především na státní zakázky. Kancelářským nábytkem v hodnotě 20 milionů korun je například vybaven olomoucký krajský soud, nábytek za 15 milionů korun putoval i pro ministerstvo zahraničí do Českého domu v Moskvě. Věznice vyrobila také za více než 12 milionů korun nábytek pro karvinský okresní soud, kroměřížskou justiční školu či pro český zastupitelský úřad v Tbilisi.

V mírovské věznici, kde si nyní trest odpykává 422 lidí, je zaměstnáno přes 60 procent vězňů. Nejvíce jich pracuje pro mohelnickou pobočku společnosti Siemens. Navíjejí elektromotory nebo brousí hliníkové odlitky. Vězni také přešívají oděvy zabavené celníky. Vedení věznice se podařilo zaměstnat i všech šest doživotních vězňů. Šijí hračky pro děti, tvoří je i nejznámější český vězeň Jiří Kajínek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podle českých politiků jsou cla očekávaným kompromisem

Obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy znamená pro obchod zásadní stabilitu a předvídatelnost, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) konstatoval, že by díky dohodě české firmy nemusely zásadním způsobem strádat. Dohodu, kterou v neděli uzavřela šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová a americký prezident Donald Trump, uvítal také německý kancléř Friedrich Merz.
00:11Aktualizovánopřed 31 mminutami

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
včera v 07:00

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
včera v 06:00

Orbán pohrozil blokováním rozpočtu EU. Od Bruselu chce zmrazené peníze

Maďarská vláda nepodpoří nový sedmiletý rozpočet Evropské unie, dokud Brusel zemi neuvolní všechny zmrazené peníze z unijních fondů. V sobotu to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán v každoročním projevu v rumunském Sedmihradsku, kde žije maďarská menšina.
26. 7. 2025Aktualizováno26. 7. 2025

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
25. 7. 2025Aktualizováno25. 7. 2025

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
25. 7. 2025

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
24. 7. 2025

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
24. 7. 2025
Načítání...