Rating Nokie se propadá hlouběji do spekulativního pásma

Helsinky - Mezinárodní ratingová agentura Moody's dnes snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti finského výrobce mobilních telefonů Nokia o další dva stupně hlouběji do spekulativní kategorie. Agentura po špatných výsledcích firmy za poslední čtvrtletí čeká, že Nokia bude mít v dalších čtvrtletích vyšší ztráty, než se čekalo.

Agentura svůj rating Nokie snížila na Ba2 z dosavadního stupně Ba1. Od dubna agentura snížila firmě rating již potřetí. Ve spekulativní kategorii, která znamená, že do cenných papírů firmy nemohou investovat fondy s konzervativní strategií, vedou od dubna rating Nokie i další dvě světové agentury Standard & Poor's a Fitch.

Nové telefony Nokii k zisku jen tak nekatapultují

Nokia minulý týden oznámila, že její čistá ztráta se ve druhém čtvrtletí téměř zečtyřnásobila na 1,4 miliardy eur (zhruba 36 miliard korun) a její tržby kvůli propadu prodeje chytrých telefonů klesly o 19 procent. Podle Moody's není nijak jisté, že by nové chytré telefony Nokie založené na operačním systému Windows od Microsoftu získaly tržní podíl na úkor dominantních produktů od konkurentů Apple a Samsung.

Podle agentury bude nové řadě chytrých telefonů Nokie se systémem Windows Phone 8 trvat několik čtvrtletí, než začne vytvářet zisky. „Vzhledem ke spíše skrovné ziskovosti divize mobilních telefonů a divize Nokia Siemens Network nyní Moody's očekává návrat k ziskovosti až ve druhém pololetí 2013,“ uvedla Moody's.

Samsung Nokii sesadil z pozice jedničky mobilního trhu

Nokia byla více než desetiletí největším výrobcem mobilních telefonů na světě. V letošním prvním čtvrtletí ji však podle výzkumné společnosti Gartner předstihl jihokorejský rival Samsung.