Generali se osamostatňuje, od Kellnera získá i Českou pojišťovnu

Praha - Největší italská pojišťovna Generali se dohodla na převzetí 49 procent akcií ve společném podniku s PPF českého podnikatele Petra Kellnera. Za podíl zaplatí celkem 2,5 miliardy eur (v přepočtu zhruba 63,8 miliardy korun)V České republice přitom do holdingu patří i Česká pojišťovna (ČP).

Podle agentury Reuters Generali koupí do konce března nejprve 25 procent akcií, na konci příštího roku pak zbytek. Včetně nároku na dividendy představuje příjem pro PPF celkem 2,69 miliardy eur.

Petr Kellner

„Dnešní dohoda spolu s dividendami získanými během uplynulých pěti let představuje vynikající návratnost naší původní investice. Transakce je tak faktickým završením šestnácti let práce, která začala získáním České pojišťovny. A navíc si ponecháváme klíčové pojišťovny v zemích SNS, kde se dobře doplňují s naším rychle rostoucím podnikáním ve finančních službách.“


PPF se zbavuje i Ingosstrachu

PPF se v rámci dohodnutých transakcí zbaví také 38,46 procenta v ruské pojišťovně Ingosstrach. Náhradou za to od Generali převezme 27,5procentní podíl v manažerské společnosti PPF Partners, řízené skupinou PPF, a také podíl ve fondu PPF Partners 1 Fund L.P.

  • Generali
    Generali zdroj: generali.it
  • PPF
    PPF autor: ČT24, zdroj: ČT24

Součástí dohody je rovněž výplata dividend. Konkrétně 352 milionů eur v letošním prvním čtvrtletí a taky výplata dvou třetin ze zisků předpokládaných v letech 2013 a 2014.

PPF se částečně přesouvá z finančního sektoru do telekomunikací

„Dnešní zpráva dokresluje cestu, kterou se vydala Kellnerova PPF již před několika lety, a to diverzifikaci aktivit investic a určitý ústup z finančního sektoru,“ prohlásil analytik BH Securities Petr Hlinomaz. Část peněz, kterou PPF v nejbližší době obdrží, by se podle něj mohla hodit na úhradu licence v tendru na 4G. Další peníze mohou putovat na rozvoj vlastního mobilního operátora: „Ale investiční zájmy skupiny jsou širší, takže je obtížné odhadnout, jak volné peníze skupina použije.“

Petr Gapko, hlavní ekonom, GE Money Bank

Česká pojišťovna"Tato transakce je na české poměry poměrně významná kvůli svému objemu… Podle mě se na fungování pojišťovny na českém trhu nic nezmění."


Prozatím se na dalším fungování České pojišťovny nic nemění. „Jde o očekávaný krok. Česká pojišťovna dále pokračuje v realizaci nastavené dlouhodobé strategie schválené oběma našimi akcionáři, kterou uskutečňujeme již déle než dva roky a jež směřuje k dalšímu rozvoji služeb,“ vysvětlil generální ředitel ČP Pavel Řehák.

„Kellner je žralok, je zvyklý na oportunní investice, které slibují rychlý růst. A těch mají dnes investoři šanci dosáhnout na východě,“ říká Zuzana Kubátová, šéfreportérka Aktuálně.cz.

Největším konkurentem České pojišťovny a Generali je skupina VIG

Česká pojišťovna měla v září na trhu podíl 26,5 procenta, Generali 7,1 procenta a ČP Zdraví 0,4 procenta, celkem tak holding držel 34 procent. Konkurenční skupina VIG vlastnila prostřednictvím Kooperativy, České podnikatelské pojišťovny a Pojišťovny České spořitelny podíl celkem 29,4 procenta.

Společný podnik Generali PPF Holding patří k největším pojišťovacím skupinám ve střední a východní Evropě, Rusku a zemích Společenství nezávislých států. Prostřednictvím dceřiných společností spravuje aktiva za zhruba 15 miliard eur (asi 380 miliard korun) a poskytuje služby více než 13 milionům klientů. 

Video Generali převezme 49 % akcií Generali PPF Holding
video

Generali převezme 49 % akcií Generali PPF Holding

Generali převezme 49 % akcií Generali PPF Holding

0801

Komentář Zuzany Kubátové