Jak vydělat na úvěrech? Podnikavci to zkouší přes pokuty

Praha - Půjčit si peníze je dnes docela běžnou záležitostí. A na půjčování peněz se tak snaží kdekdo vydělat, a to nejen vysokými úroky. Redaktoři Černých ovcí přišli na případ, kdy firma slíbila poskytnutí úvěru, peníze ale nikdy nepůjčila. Po klientech místo toho žádala vysoké pokuty. Má vůbec na podobné jednání právo? A mohou se neúspěšní žadatelé o úvěr nějak bránit?

Štefan Lalinský z Krnova potřeboval půjčit peníze. Na internetu našel firmu Top credit, přesný obchodní název CPE Credits of Private Equity a.s.. A požádal o půjčku ve výši 160 tisíc korun. Krátce nato přišla zpráva, že jeho žádost byla přijata, a tak se sešel s obchodním zástupcem. „Ta schůzka vypadala slibně, obchodní zástupce mi řekl, že je úvěr schválený a že po vyřízení formulářů budu mít peníze druhý den na účtu,“ uvedl Lalinský. Podmínkou pro získání úvěru bylo pouze zaplacení poplatku za vyřízení půjčky. A tak pan Lalinský podepsal smlouvu, zaplatil 8 200 korun a čekal na peníze.

„Druhý den peníze nepřišly, tak jsem volal obchodnímu zástupci, řekl mi, že se možná někde stala chyba, ale že peníze určitě v pondělí přijdou,“ popsal Lalinský. Jenže peníze nepřišly ani v pondělí, ani v úterý, ani ve středu. Pan Lalinský zavolal přímo do firmy a tam se dozvěděl, že má čekat dopis, ve kterém si společnost vyžádala další informace. „Nechápu, jaké informace po mně ještě chtějí, já jsem přece už podepsal smlouvu o úvěru,“ diví se zklamaný žadatel o půjčku. Jenže v tom se právě plete.

„Kdyby si pan Lalinský pořádně přečetl, co vlastně podepsal, tak by zjistil, že nepodepsal smlouvu o úvěru, ale pouze návrh na její uzavření,“ vysvětlil advokát Pavel Nastis. „Podle tohoto návrhu pouze v případě, že za tři měsíce bude návrh ze strany společnosti akceptován, teprve potom do dvaceti čtyř hodin peníze dostane,“ upřesnil advokát. A protože pan Lalinský úvěr nezískal, chtěl svých osm tisíc zpátky. Ale nedostal je.

„Řekl nám, že je vlastníkem nemovitosti a že nemá žádnou exekuci,“ sdělil mediální zástupce společnosti CPE Credits of Private Equity Tomáš Zdechovský. „Když jsme si ale nechali klienta prolustrovat, tak jsme zjistili, že nejen že není majitelem nemovitosti, ale dokonce má čtrnáct platných exekučních titulů,“ doplnil. Podle společnosti tedy klient není bonitní a není možno mu úvěr poskytnout. „V případě, že klient při poskytování úvěru lže, pak podle smlouvy má společnost nárok si vstupní poplatek ponechat,“ vysvětlil dále Zdechovský.

Pan Lalinský to vidí jinak. Obchodní zástupce ho prý ujistil, že případné exekuce ho vůbec nezajímají a o vlastnictví nemovitostí řeč nebyla vůbec. Takže tvrzení proti tvrzení. Ať už to ale bylo jakkoli, každopádně podle právníka je firma povinna poplatek vrátit. „V dokumentech se sice může psát, že poplatek je nevratný, ale tady je třeba se řídit zákonem, konkrétně Občanským zákoníkem,“ řekl Nastis. „Smlouva o úvěru vůbec nebyla uzavřena, proto má klient nárok na vrácení poplatku, a to z důvodu bezdůvodného obohacení,“ doplnil.

7 minut
Půjčka
Zdroj: ČT24

Podobný problém má i Michaela Ševčíková z Vikáně u Nymburka. I ona žádala o půjčku ve výši 40 tisíc korun. I ona podepsala smlouvu a zaplatila 7 200 korun. Místo slibované půjčky ale dostala pokutu dvanáct tisíc. Za co? Prý při žádosti o úvěr také lhala. „Při podpisu smlouvy paní Ševčíková uvedla, že nemá žádné jiné úvěry, když nám ale dodala výpisy ze svého účtu, zjistili jsme, že tři úvěry splácí,“ argumentoval mluvčí CPE .

Jenže dva úvěry nejsou vůbec její, jsou jejího přítele, ona je pouze platí ze svého účtu. Třetí úvěr je sice na její jméno, platí jej ale babička, je to kočárek jako dárek pro miminko. „Posílala jsem firmě smlouvy, posílala jsem čestné prohlášení, ale to pro ně není důkaz, trvají na tom, že smluvní pokutu musím zaplatit,“ vylíčila paní Ševčíková.

I v tomto případě je ovšem podle právníka zákon na její straně. „V tomto případě se nedá uplatnit žádná smluvní pokuta, protože paní Ševčíková nepodepsala žádnou smlouvu o úvěru, ale pouze návrh na její uzavření,“ vysvětlil Nastis. Naopak i ona má nárok na vrácení poplatku za vyřízení úvěru.

Podobných případů je daleko více. „Denně mi volají a píší nešťastní lidé, kteří naletěli této společnosti,“ potvrdila předsedkyně Občanského sdružení Společná Obrana Světlana Glaserová. Pokud i vy patříte mezi zklamané zákazníky společnosti CPE, braňte se. Jestliže jste půjčku nedostali, máte nárok na vrácení poplatku. Společnosti zašlete výzvu k navrácení částky z důvodu vydání bezdůvodného obohacení. Pokud peníze nevrátí, jste oprávněni podat žalobu k soudu.

„Takové podvodné jednání by nemělo nikomu procházet a já všem klientům radím: neplaťte smluvní pokuty, chtějte po firmě své peníze zpátky, podávejte trestní oznámení a žaloby,“ doporučila Glaserová. Sdružení Společná Obrana je podvedeným klientům připraveno pomoci, připravuje dokonce i hromadnou žalobu. Více informací najdete na webu sdružení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték meziměsíčně klesl

Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypotéky za 22,6 miliardy korun, což je proti prosinci pokles o pět procent. Nové úvěry bez refinancování klesly podobným tempem na 18,7 miliardy korun. Úrokové sazby v lednu pokračovaly v nepatrném poklesu a snížily se v průměru ze 4,8 procenta na 4,78 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:26Aktualizovánopřed 16 mminutami

Dováží se stále méně ojetých aut. Výjimkou jsou elektromobily

V lednu počet registrací ojetých aut ze zahraničí meziročně klesl skoro o pět procent. Podobný trend trvá už od roku 2021, kdy se prodejům dařilo, protože výrobu automobilek narušila pandemie covidu-19. Častěji se dnes v bazarech objevují ojeté elektromobily z dovozu. Loni jich lidé oproti roku 2023 registrovali dvakrát víc.
před 10 hhodinami

Výborný nečeká dramatický vývoj cen potravin. Podle Fialy z SPD je nutné rozbít oligopol

Ceny potravin v lednu pokračovaly v růstu, oproti loňskému lednu byly vyšší téměř o pět procent. Šetření antimonopolního úřadu v minulosti nezjistilo v této oblasti kartelové dohody, ale mluvilo o oligopolním trhu. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v Otázkách Václava Moravce zmínil, že je nutné zvýšit tlak na dodržování pravidel a tedy i pokuty. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala soudí, že nepsané kartely je nutno rozbít a pokuty musí být „téměř likvidační“.
před 13 hhodinami

EU chce omezit dovoz některých potravin včetně amerických, píší Financial Times

Evropská unie plánuje zablokovat dovoz některých potravin vyprodukovaných podle odlišných norem. Chce tak chránit své zemědělce. Opatření je podobné obchodní politice amerického prezidenta Donalda Trumpa založené na reciprocitě. Napsal to v neděli list Financial Times (FT) s odvoláním na tři úředníky z EU.
před 23 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci Česku platí víc, než dostávají. Prospívají i ekonomice

Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) příjmy z odvodů a daní ukrajinských uprchlíků převýšily státní výdaje na podporu poprvé ve třetím čtvrtletí roku 2023. Podle hlavního ekonoma investiční skupiny Natland Petra Bartoně se tato bilance bude nadále zvyšovat ve prospěch příjmů státního rozpočtu. Zároveň zdůraznil, že Ukrajinci české ekonomice prospívají ještě více svou spotřebou.
14. 2. 2025

„Do it baby, do it now,“ hecuje Nerudová Evropu. David varuje před plýtváním

Evropská unie se potřebuje zapojit do mezinárodní soutěže na poli umělé inteligence (AI), shodli se europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) a europoslanec Ivan David (SPD) ve čtvrtečních Událostech, komentářích. Nerudová vyzvala, aby EU budovala konkurenceschopnost a vytvořila vhodné podmínky pro technologické firmy. David varoval, že se nemusí podařit dohnat Čínu a Spojené státy americké, které ve vývoji AI vedou.
14. 2. 2025

S rozvojem AI roste poptávka po zdrojích

Umělá inteligence přináší lidstvu největší změnu od průmyslové revoluce, zároveň ale klade enormní nároky na spotřebu elektřiny a vody. Královská technická akademie proto vyzvala britskou vládu, aby od technologických firem povinně vyžadovala údaje o jejich energetické a vodní spotřebě. Jinak podle odborníků hrozí soupeření o tyto zdroje. Dosavadní rychlý rozvoj AI a jeho vysokou energetickou náročnost navíc nebude možné pokrývat výhradně z udržitelných zdrojů. Na tento problém upozornil i summit o AI v Paříži, kde zaznělo varování, že současný vývoj není dlouhodobě udržitelný.
13. 2. 2025

Trump podepsal memorandum k zavedení recipročních cel

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal memorandum o zavedení recipročních cel. Nová cla však nevstoupí v platnost okamžitě, Trumpova administrativa má nyní za úkol připravit příslušné návrhy pro jednotlivé země.
13. 2. 2025Aktualizováno13. 2. 2025
Načítání...