Pačes o Temelínu: Má vůbec smysl stavět další bloky?

Praha – Rozhodnutí o dostavbě Jaderné elektrárny Temelín do konce roku zřejmě nepadne – místopředseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes to řekl v České televizi v rozhovoru pro pořad Ekonomika ČT24. Dostavbu elektrárny přitom nová Rusnokova vláda označila za svou prioritu. Podle Pačese by o tom ale dočasný kabinet rozhodovat neměl – situace na trhu s elektřinou se totiž mění a místo hledání odpovědi na otázku, kdo bude elektrárnu stavět, by si měla česká administrativa nejdříve odpovědět na to, jestli má vůbec smysl ji dostavovat.

ČEZ počítá s tím, že rozhovory s uchazeči o dostavbu – americko-japonskou společností Westinghouse a česko-ruským konsorciem MIR.1200 – budou pokračovat na podzim. Václav Pačes míní, že času na rozhodnutí je dost.

Na druhou stranu se ale projekt bude postupně zdražovat s tím, jak se bude konečné rozhodnutí odsouvat. „Je to takový boj mezi tím rozhodnout a rozhodnout včas, pokud to rozhodnutí bude pozitivní,“ upozornil místopředseda dozorčí rady energetického gigantu.

„Fakt je, že situace na trhu s elektřinou se drasticky mění, zejména díky těžbě plynu z břidlicových hornin a také dotacím do obnovitelných zdrojů. Můj osobní názor – není to stanovisko ČEZu nebo kohokoliv jiného – je, že letos se nerozhodne o tom, jestli se bude dostavovat. Otázka není, kdo bude stavět Temelín, ale jestli vůbec se bude Temelín dostavovat,“ soudí místopředseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes.

"Souhlasím s odstupujícím ministrem financí (Miroslavem Kalouskem – pozn. red.), že z čistě ekonomického hlediska dostavba Temelína není dobrý krok," konstatoval Pačes. Primární otázkou je tedy budoucí energetická soběstačnost země.

„Musíme si za prvé říct: Chceme být do budoucna co nejvíce soběstační v energetice? My nikdy nebudeme úplně soběstační – budeme vždycky dovážet plyn, budeme dovážet ropu. Tak alespoň v té elektřině,“ domnívá se bývalý předseda Akademie věd ČR.

6 minut
Rozhovor s Václavem Pačesem
Zdroj: ČT24

Profesor Pačes zároveň nabádá k tomu, aby stát myslel na to, že tuzemské zásoby uhlí jsou omezené – a z dlouhodobého hlediska by podle jeho názoru bylo vhodnější směřovat je spíše do sektoru teplárenství než do výroby elektrické energie. „My budeme mít větší problém s teplárenstvím než s elektřinou,“ odhaduje Pačes. Že by při výrobě elektřiny mohlo být uhlí plnohodnotně nahrazeno solární nebo větrnou energií, nepředpokládá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic, nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková.
před 20 mminutami

Rozpočet ministerstva kultury je rekordní, říká Baxa

„Objem peněž, který má moje ministerstvo k dispozici, je historický,“ podotkl v Interview ČT24 moderovaném Terezou Willoughby ministr kultury a místopředseda ODS Martin Baxa. Zároveň zdůraznil, že činnost dotačních komisí rozhodujících o podpoře akcí živé kultury je objektivní.
před 2 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
11:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Obrana pohrozila odstoupením od miliardové smlouvy na děla Caesar

Existuje riziko, že děla Caesar nesplní klíčové technické požadavky české armády, uvedlo ministerstvo obrany. V krajním případě by mohl úřad od zakázky za 10,3 miliardy korun odstoupit. Resort uzavřel s francouzskou firmou Nexter Systems, nyní KNDS France, smlouvu na 52 houfnic v roce 2021, o rok později přibyl dodatek na dalších deset. Armáda jich tak má dostat 62. Na zálohách dosud Česko uhradilo 7,2 miliardy.
10:11Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Energie zlevňují, už ale ne tak výrazně

Ceny energií v Česku klesají. Dodavatelé své nabídky v posledních měsících zlevňují – i když ne tak výrazně jako v předešlém období. Někteří plánují další snížení cen na podzim. Analytici se proto shodují, že nadcházející topná sezona bude v průměru levnější než ta předchozí. Část z nich ale zároveň upozorňuje, že v dlouhodobějším horizontu mohou energie začít spíš zdražovat, a radí současné ceny si pojistit na delší dobu.
před 6 hhodinami

Kolovratník odmítá reformu důchodů „na sílu“. Podle Skopečka by jinak neprošla

Hnutí ANO neuspělo u Ústavního soudu (ÚS) s návrhem na zrušení vládní důchodové reformy. Verdikt opoziční hnutí podle místopředsedy sněmovního hospodářského výboru Martina Kolovratníka (ANO) respektuje, i když jej prý trochu očekávalo. Místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček opozici vytknul, že debatu využívala k obstrukcím a odmítla také jednání s koalicí. O rozhodnutí ÚS i možných změnách v jednacím řádu sněmovny politici debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Barborou Kroužkovou.
před 7 hhodinami

USA zavádí další cla, dotknou se zboží z Brazílie nebo Iráku

Prezident USA Donald Trump oznámil nová dovozní cla pro osm dalších zemí. Je mezi nimi třeba Brazílie, za importy z jihoamerické země se bude platit 50procentní clo. Ve výši 30 procent pak budou cla na zboží z Alžírska, Iráku, Libye a Srí Lanky. Na zboží z Moldavska a Bruneje vyměřil Trump 25procentní clo a na zboží z Filipín bude celní přirážka 20 procent. Opatření vstoupí v platnost k 1. srpnu, EU mezi novými tarify nefiguruje. Ke stejnému datu zavádí Bílý dům také 50procentní cla na dovoz mědi.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Vysoké školy dostanou miliardy na navýšení počtu studentů zdravotnických oborů

Vláda ve středu schválila vysokým školám 12,8 miliardy korun na navýšení počtu studentů zdravotnických nelékařských oborů na období dvanácti let. Do roku 2037 by tak mělo přibýt více než 22 tisíc absolventů těchto oborů, zejména zdravotních sester. Po jednání kabinetu to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánovčera v 16:22
Načítání...