ČSSD: České firmy by měly dělat na projektech typu Hyperloop

Praha - Česko se konečně vymanilo po roce a půl z recese. Podle sociální demokracie je teď klíčem k úspěchu podpora investic všeho druhu, zejména je ale nutné vrátit Českou republiku mezi 10 technologicky nejvyspělejších zemí světa. „Musíme podporovat investice, které povedou k technologické vyspělosti. Musíme přemýšlet, proč Češi nestaví rychlodráhu mezi Los Angeles a San Franciskem,“ řekl na brífinku stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Strana chce rovněž podporovat export, výzkum a zefektivnit čerpání peněz z EU. Mezi její priority proto patří i schválení zákona o úřednících.

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,7 procenta. „Je to dobrá zpráva, nadějný nádech. Okolo ČR se ale nic mimořádného nestalo, jsme na tom hůře než okolní země,“ řekl na tiskové konferenci Urban s tím, že ne vše záleží na tom, jak roste Německo a další sousední země. „Sami můžeme dělat něco pozitivního, když budeme mít vize. Musíme se vrátit k základnímu kameni. Máme tu mnoho šikovných lidí. Chceme nakopnout a modernizovat ekonomiku. Ty nejzajímavější věci by měly pocházet z ČR,“ podotkl Urban s tím, že právě návrat Česka na „technologické výsluní“ je tou pravou vizí do budoucna, o níž chce strana přesvědčit i společnost.

Nyní je podle sociálních demokratů nejdůležitější podpora exportu, který z velké části pomohl ekonomice z minusu. „CzechTrade a CzechInvest musí efektivně fungovat. Důležité je diverzifikovat trh, vyvážet do zemí mimo Evropu, jako třeba do Brazílie,“ konstatoval Urban.

  • „Návrhy, které sociální demokracie představila, se objevují všude, ať už z levice, nebo pravice. Nic objevného tam není,“ řekla v rozhovoru pro ČT24 komentátorka Hospodářských novin Julie Hrstková.

Export
Zdroj: ČT24

ČSSD také hodlá podporovat investice - třeba ty tuzemské, které se týkají dopravní infrastruktury nebo zateplování budov. Zasadit se chce rovněž o snížení cen elektrické energie. „Také je nutné něco udělat s efektivitou státní správy, podpořit výzkum,“ vyjmenoval některé priority Urban. Strana má už prý všechny projekty připraveny, detaily hodlá představit během předvolební kampaně.

  • „Co se týče podniků, mohou tam být nějaké daňové úlevy, nemusí to být ani náročné pro rozpočet. Pro domácnosti je tu třeba Nová zelená úsporám,“ prohlásila Hrstková.

Zákon o úřednících spěchá, připomíná ČSSD

Strana se rovněž zasadí o zefektivnění čerpání peněz z EU. „V první řadě musíme uhasit požár. Je ohroženo asi 150 až 250 miliard korun, které Česko nemusí dostat,“ připomněl stínový ministr financí Jan Mládek. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc v této souvislosti připomněl nutnost přijetí zákona o úřednících, jež požaduje Evropská unie. „Je v zájmu ČR, aby tu fungovala výkonná a efektivní státní správa. Pravicová vláda promrhala moc času,“ myslí si Tejc. Zákon se podle něj už nestihne projednat před rozpuštěním sněmovny. ČSSD proto prosazuje svoji verzi, kde slibuje „konec smluvních či neoprávněných odměn“.

Mládek také uvedl, že sociální demokracie chce do roku 2018 zvýšit minimální mzdu na 12 tisíc korun a bude se snažit restrukturalizovat státní rozpočet, aby byl více prorůstový. „To je ale spíš úkol až na rok 2015. Případná nová vláda vzešlá z předčasných voleb toho v listopadu a prosinci asi moc nestihne,“ dodal Mládek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Zdechovský a Dostál se přeli o kauze textových zpráv Von der Leyenové

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová čelí návrhu na vyslovení nedůvěry. Důvodem je nezveřejněná SMS komunikace s šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Návrh, o kterém se má hlasovat ve čtvrtek 10. července, přichází v době, kdy Komise jedná se Spojenými státy o clech. Otázka důvěry se stala tématem ostré výměny mezi dvěma českými europoslanci – Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) a Ondřejem Dostálem (Stačilo!) v pořadu Události, komentáře, moderovaném Martinem Řezníčkem.
před 8 mminutami

EU schválila vstup Bulharska do eurozóny

Členské státy EU prostřednictvím ministrů financí v Bruselu definitivně schválily vstup Bulharska do eurozóny od 1. ledna 2026. Dříve v úterý ho drtivou většinou podpořili poslanci Evropského parlamentu (EP). Evropská komise už na začátku června zveřejnila takzvanou konvergenční zprávu, ve které dospěla k závěru, že Bulharsko plní veškerá kritéria, aby mohlo od příštího roku začít používat euro. Eurozóna se tak rozšíří na 21 zemí.
13:24Aktualizovánopřed 42 mminutami

Decroix a Mračková Vildumetzová debatovaly o odškodnění po výpadku elektřiny

Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) připustila, že by stát mohl v některých případech kompenzovat škodu po pátečním výpadku elektřiny, který postihl Česko. Proces je však složitý. Podle senátorky a hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) by měli být odškodněni všichni, pokud se nejednalo o technickou závadu. O okolnostech hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
před 4 hhodinami

USA od srpna uvalí na Japonsko a Jižní Koreu cla 25 procent, oznámil Trump

Spojené státy od 1. srpna na dovoz z Japonska a Jižní Koreje uvalí clo ve výši 25 procent, vyplývá z dopisů adresovaných představitelům těchto zemí, jež na své síti Truth Social zveřejnil v pondělí americký prezident Donald Trump. O vyšších clech se dozvěděla i Jihoafrická republika, Malajsie a další země. Evropská unie se snaží uzavřít s USA obchodní dohodu a zvýšení tarifů tak odvrátit.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Lidé po výpadku proudu žádají náhrady za zničené spotřebiče i zkažené jídlo

V důsledku rozsáhlého pátečního výpadku proudu pojišťovny zatím evidují desítky hlášení o škodách. V případě Generali České pojišťovny se dle jejího mluvčího Jana Marka jedná zejména o poškozené nebo zničené elektrospotřebiče a znehodnocené jídlo. Lidé žádající o náhradu škody však mohou narazit na komplikace. Pojištění na riziko přepětí nebo znehodnocení potravin totiž nebývá součástí každé smlouvy. Lidé navíc musejí počítat se spoluúčastí. Některým škodám totiž mohou sami předcházet.
před 18 hhodinami

Mlékárna v Hodoníně skončí, výroba se přesune do Německa

Francouzská skupina Savencia uzavře koncem února 2026 mlékárnu v Hodoníně, kde vyrábí tavené sýry – například značku Apetito. Výrobu přesune do Německa. Dotkne se to stovky pracovníků. Firma to zdůvodnila poklesem poptávky po tavených sýrech. Zaměstnancům chce Savencia pomoci s hledáním nového místa. Hodonínsko mělo v květnu šestiprocentní míru nezaměstnanosti, což bylo z okresů Jihomoravského kraje nejvíce.
před 19 hhodinami

Stavební výroba a průmyslová produkce meziročně vzrostly

Stavební výroba v Česku v květnu meziročně vzrostla o 11,6 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství. Meziroční růst zaznamenala i průmyslová produkce a růstem exportu se zvýšila bilance zahraničního obchodu. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
včeraAktualizovánovčera v 13:29

Ministerstvo zajímá, jak zrušení karenční doby ovlivnilo nemocnost

Po zrušení takzvané karenční doby přibylo lidí na nemocenské, většina politiků ji ale obnovovat nechce. Už šest let zase zaměstnanci dostávají náhradu mzdy i za první tři dny choroby. Statistiky ale zpočátku ovlivňovala covidová pandemie.
včera v 07:00
Načítání...