Virtuální měna konečně v Česku: V Praze vyrostl první bitcoinmat

Praha – V Česku začal fungovat první bankomat na nákup a prodej bitcoinů. S virtuální internetovou měnou můžou lidé obchodovat v Praze na Andělu. Jde o plnohodnotnou alternativu k nákupu i prodeji bitcoinů, které šlo doposud realizovat pouze elektronicky na specializovaných burzách. Podobné bankomaty už využívají nadšenci po celém světě. Úplně první vznikl koncem loňského října v kanadském Vancouveru.

11 minut
V Česku začal fungovat první bitcoinmat
Zdroj: ČT24

I Češi konečně můžou plnohodnotně obchodovat s virtuální měnou přímo z ulice. Celý displej přístroje na pražském Andělu je v češtině. Takzvaný bitcoinmat vyrobila pro Česko americká firma RoboCoin. Stačí do něj vložit bankovky a zakoupené bitcoiny se uloží do vaší elektronické peněženky do mobilu nebo na adresu se specifickým QR kódem, kterou vygeneruje bitcoinmat.

O bitcoiny ale mají v Česku zatím největší zájem fanoušci technologických novinek. Obchodníci ale doufají, že právě bitcoinmaty zpřístupní virtuální měnu i úplným začátečníkům. „Je to přímočarý přístup, jak se k bitcoinům dostat, na rozdíl od nakupování bitcoinů online, kdy se člověk musí registrovat. Tady prostě člověk přijde k bankomatu a může nakoupit rovnou,“ upozornila ředitelka SatoshiLabs Alena Vránová.

Virtuální měna Bitcoin se prosazuje už i u nás
Zdroj: ČT24/bitcoin.org

Za bitcoiny lidé zaplatí nebo dostanou přesně tolik, kolik měna právě stojí na burze. Aktuálně je to zhruba 560 dolarů za jeden bitcoin, tedy asi 11 tisíc korun. Limit pro jednorázový obchod v bitcoinovém automatu je 25 tisíc korun nebo ekvivalent v bitcoinech a není k němu nutná žádná osobní identifikace klienta. I když kurz neustále kolísá, zájem o virtuální peníze roste. Podle odhadů s nimi obchodují tisíce Čechů a přijímá je skoro 50 tuzemských firem.

Mikuláš Splítek, investiční specialista, BrokerJet České spořitelny

„Bitcoiny se dají používat hlavně v internetových obchodech, dokonce některé firmy již dávají svým zaměstnancům v bitcoinech část mzdy. Neřekl bych ale, že je to měna, je to spíš komodita, jako zlato a stříbro.“

Doba, kdy bude taková platba možná v každé samoobsluze, je ale zatím zřejmě daleko. „Technologie funguje, sám si koupím občas pivo za bitcoiny, ale je možné, že se ten vývoj bude ubírat trošku jiným směrem,“ konstatoval uživatel bitcoinů Lukáš Nový. Jestli budou bitcoinmaty v tuzemsku dál přibývat, ukáže čas. „Máme objednané ještě dva další, v tuto chvíli jsme měli dost práce, abychom tento upgradovali na české poměry. Zatím vedeme diskusi, kam je umístíme,“ podotkl mluvčí Marlyle Tomáš Vrbík.

V Česku příjimá bitcoiny několik desítek podnikatelů

Virtuální internetová měna byla navržena tak, aby ji nikdo nemohl ovlivňovat nebo danit. Tedy ani vlády nebo centrální banky. Žádná legislativní pravidla zatím nemá ani trh v Česku, což může být v praxi problém. „Tím, že to je nová technologie, tak si k tomu složitě hledají cestu banky, daňová správa nebo úřady, které se zabývají praním špinavých peněz,“ poznamenal Vrbík.

Co je to Bitcoin?

Bitcoin je internetová open-source peer-to-peer platební síť a digitální měna. To znamená, že počítačový software Bitcoinu má otevřený zdrojový kód, který mohou všichni uživatelé legálně využívat, všichni klienti v síti Bitcoinu také komunikují přímo mezi sebou, bez centrálního serveru. Bitcoin nemůže nikdo ovlivňovat nebo padělat, nikdo ani nemůže o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo, jejich uvolňování do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu. Je jich tedy jen limitovaný počet. Za platby se platí jen minimum nebo nic.

Internetovou měnu Bitcoin vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář používající pseudonym Satoshi Nakamoto. Její hodnota závisí na důvěře lidí v tuto měnu. V Česku bitcoiny přijímá několik desítek obchodníků a poskytovatelů služeb. Bankomaty s bitcoiny se instalují po celém světě – první vznikl v Kanadě, od loňského podzimu ho můžou využívat i lidé v Bratislavě. Ve světě jich zatím existují necelé dvě desítky.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP/JONATHAN HAYWARD

Vzniká nový virtuální fenomén?

Ač je bitcoin nejúspěšnější virtuální měnou, není rozhodně sám. Jeho alternativ se zrodilo hned několik. Stejně fungují třeba služby jako Goldcoin, DigitalCoin nebo Litecoin. Se svými vlastními platidly už také léta pracují třeba online sázkové společnosti nebo producenti počítačových her. Svou měnu má například i internetový obchod Amazon nebo sociální síť Facebook.

  • Scott Silverman, spoluzakladatel Ifeelgoods o facebookových kreditech: „Hodně se rozšířily a čím dál víc prorůstají do normální ekonomiky – řada firem je používá jako zajímavý reklamní prvek. Máme například prodejce bot, který dává zákazníkům Facebookové kredity jako bonus k nákupu.“

Jeho kredity, za které si hráči můžou kupovat bonusy ve hrách i dalších aplikacích, ale už dávno přesáhly svět počítačů. Koupit se v zahraničí dají třeba v běžných obchodech. 

Jak Bitcoin vznikl a kdo ho používá?

Síť Bitcoin založila v roce 2009 anonymní skupina Satoshi Nakamoto. První nákup za digitální peníze udělal v květnu 2010 Laszlo Hanyecz, když za dvě pizzy zaplatil 10 tisíc bitcoinů. Jeden bitcoin měl tehdy hodnotu tří dolarových centů, během roku 2011 však dosáhla 32 dolarů a opět klesla na dva dolary. Zájem o bitcoiny se začal postupně zvedat. Bitcoin používají podnikatelé, ale i neziskové organizace nebo advokátní kanceláře. O síť Bitcoin se starají dobrovolníci a od roku 2012 také Bitcoin Foundation, která však nemá žádné pravomoce. V roce 2013 uznalo Německo bitcoiny jako oficiální virtuální měnu a zisky z transakcí se standardně daní jako daň z příjmu fyzické osoby.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 20 mminutami

USA uvalí na zboží z EU třicetiprocentní clo, oznámil Trump

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy od 1. srpna uvalí na zboží z Evropské unie plošná cla ve výši třicet procent, uvedla agentura Reuters. Vyplývá to z dopisu, který šéf Bílého domu adresoval předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a zveřejnil ho na své sociální síti Truth Social.
14:48Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
15:38Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Nejde o ekonomické cíle, míní o amerických clech Rusnok. Je to chaos, říká Hnát

Z některých příkladů je vidět, že nejde o obchod ani o americký schodek, řekl v pořadu 90’ ČT24 bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok v souvislosti s některými oznámenými cly ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. S tím souhlasil i prorektor VŠE v Praze Pavel Hnát, který zmínil, že současný chaos ukazuje na to, že ve věci žádné ekonomické propočty nejsou. Člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Zahradník pak zmínil, že silnou kartou Evropy je zpracovatelský průmysl.
před 23 hhodinami

Kanada bude čelit clu ve výši 35 procent, EU brzy dostane dopis, oznámil Trump

Kanada bude od 1. srpna čelit clu ve výši 35 procent na dovoz zboží do Spojených států, sdělil v noci na pátek americký prezident Donald Trump. Podle tiskových agentur se tak vyjádřil v dopise kanadskému premiérovi Marku Carneymu, který chce do uvedeného data s Washingtonem ještě jednat. Zbývajícím obchodním partnerům, kteří dosud podobný dopis neobdrželi nebo nedosáhli rámcových dohod, budou USA účtovat plošnou celní sazbu ve výši patnáct nebo dvacet procent, řekl šéf Bílého domu stanici NBC News. Evropská unie podle něj dopis dostane brzy.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
včera v 17:39

Ekonomy znepokojuje situace na realitním trhu

Červnová inflace zrychlila v meziročním srovnání téměř ke třem procentům z květnových 2,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová se obává situace na realitním trhu, ekonom Jan Švejnar zase v případě zvyšování cen volá po navýšení dovozu. Řekli to v 90' ČT24 moderované Jakubem Musilem.
včera v 13:25

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 tisíc dolarů

Cena bitcoinu v pátek pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další rekord, za posledních 24 hodin posílila zhruba o sedm procent a dostala se nad 118 tisíc dolarů (2,49 milionu korun), vyplývá z údajů kryptoměnové burzy CoinDesk. Výrazně zpevňují i další kryptoměny.
včeraAktualizovánovčera v 11:51
Načítání...