Virtuální měna konečně v Česku: V Praze vyrostl první bitcoinmat

Praha – V Česku začal fungovat první bankomat na nákup a prodej bitcoinů. S virtuální internetovou měnou můžou lidé obchodovat v Praze na Andělu. Jde o plnohodnotnou alternativu k nákupu i prodeji bitcoinů, které šlo doposud realizovat pouze elektronicky na specializovaných burzách. Podobné bankomaty už využívají nadšenci po celém světě. Úplně první vznikl koncem loňského října v kanadském Vancouveru.

Video V Česku začal fungovat první bitcoinmat
video

V Česku začal fungovat první bitcoinmat

I Češi konečně můžou plnohodnotně obchodovat s virtuální měnou přímo z ulice. Celý displej přístroje na pražském Andělu je v češtině. Takzvaný bitcoinmat vyrobila pro Česko americká firma RoboCoin. Stačí do něj vložit bankovky a zakoupené bitcoiny se uloží do vaší elektronické peněženky do mobilu nebo na adresu se specifickým QR kódem, kterou vygeneruje bitcoinmat.

O bitcoiny ale mají v Česku zatím největší zájem fanoušci technologických novinek. Obchodníci ale doufají, že právě bitcoinmaty zpřístupní virtuální měnu i úplným začátečníkům. „Je to přímočarý přístup, jak se k bitcoinům dostat, na rozdíl od nakupování bitcoinů online, kdy se člověk musí registrovat. Tady prostě člověk přijde k bankomatu a může nakoupit rovnou,“ upozornila ředitelka SatoshiLabs Alena Vránová.

Virtuální měna Bitcoin se prosazuje už i u nás
Zdroj: bitcoin.org

Za bitcoiny lidé zaplatí nebo dostanou přesně tolik, kolik měna právě stojí na burze. Aktuálně je to zhruba 560 dolarů za jeden bitcoin, tedy asi 11 tisíc korun. Limit pro jednorázový obchod v bitcoinovém automatu je 25 tisíc korun nebo ekvivalent v bitcoinech a není k němu nutná žádná osobní identifikace klienta. I když kurz neustále kolísá, zájem o virtuální peníze roste. Podle odhadů s nimi obchodují tisíce Čechů a přijímá je skoro 50 tuzemských firem.

Mikuláš Splítek, investiční specialista, BrokerJet České spořitelny

„Bitcoiny se dají používat hlavně v internetových obchodech, dokonce některé firmy již dávají svým zaměstnancům v bitcoinech část mzdy. Neřekl bych ale, že je to měna, je to spíš komodita, jako zlato a stříbro.“


Doba, kdy bude taková platba možná v každé samoobsluze, je ale zatím zřejmě daleko. „Technologie funguje, sám si koupím občas pivo za bitcoiny, ale je možné, že se ten vývoj bude ubírat trošku jiným směrem,“ konstatoval uživatel bitcoinů Lukáš Nový. Jestli budou bitcoinmaty v tuzemsku dál přibývat, ukáže čas. „Máme objednané ještě dva další, v tuto chvíli jsme měli dost práce, abychom tento upgradovali na české poměry. Zatím vedeme diskusi, kam je umístíme,“ podotkl mluvčí Marlyle Tomáš Vrbík.

V Česku příjimá bitcoiny několik desítek podnikatelů

Virtuální internetová měna byla navržena tak, aby ji nikdo nemohl ovlivňovat nebo danit. Tedy ani vlády nebo centrální banky. Žádná legislativní pravidla zatím nemá ani trh v Česku, což může být v praxi problém. „Tím, že to je nová technologie, tak si k tomu složitě hledají cestu banky, daňová správa nebo úřady, které se zabývají praním špinavých peněz,“ poznamenal Vrbík.

Co je to Bitcoin?

Bitcoin je internetová open-source peer-to-peer platební síť a digitální měna. To znamená, že počítačový software Bitcoinu má otevřený zdrojový kód, který mohou všichni uživatelé legálně využívat, všichni klienti v síti Bitcoinu také komunikují přímo mezi sebou, bez centrálního serveru. Bitcoin nemůže nikdo ovlivňovat nebo padělat, nikdo ani nemůže o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo, jejich uvolňování do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu. Je jich tedy jen limitovaný počet. Za platby se platí jen minimum nebo nic.


Internetovou měnu Bitcoin vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář používající pseudonym Satoshi Nakamoto. Její hodnota závisí na důvěře lidí v tuto měnu. V Česku bitcoiny přijímá několik desítek obchodníků a poskytovatelů služeb. Bankomaty s bitcoiny se instalují po celém světě – první vznikl v Kanadě, od loňského podzimu ho můžou využívat i lidé v Bratislavě. Ve světě jich zatím existují necelé dvě desítky.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP
Autor: JONATHAN HAYWARD

Vzniká nový virtuální fenomén?

Ač je bitcoin nejúspěšnější virtuální měnou, není rozhodně sám. Jeho alternativ se zrodilo hned několik. Stejně fungují třeba služby jako Goldcoin, DigitalCoin nebo Litecoin. Se svými vlastními platidly už také léta pracují třeba online sázkové společnosti nebo producenti počítačových her. Svou měnu má například i internetový obchod Amazon nebo sociální síť Facebook.

  • Scott Silverman, spoluzakladatel Ifeelgoods o facebookových kreditech: „Hodně se rozšířily a čím dál víc prorůstají do normální ekonomiky – řada firem je používá jako zajímavý reklamní prvek. Máme například prodejce bot, který dává zákazníkům Facebookové kredity jako bonus k nákupu.“

Jeho kredity, za které si hráči můžou kupovat bonusy ve hrách i dalších aplikacích, ale už dávno přesáhly svět počítačů. Koupit se v zahraničí dají třeba v běžných obchodech. 

Jak Bitcoin vznikl a kdo ho používá?

Logo BitcoinuSíť Bitcoin založila v roce 2009 anonymní skupina Satoshi Nakamoto. První nákup za digitální peníze udělal v květnu 2010 Laszlo Hanyecz, když za dvě pizzy zaplatil 10 tisíc bitcoinů. Jeden bitcoin měl tehdy hodnotu tří dolarových centů, během roku 2011 však dosáhla 32 dolarů a opět klesla na dva dolary. Zájem o bitcoiny se začal postupně zvedat. Bitcoin používají podnikatelé, ale i neziskové organizace nebo advokátní kanceláře. O síť Bitcoin se starají dobrovolníci a od roku 2012 také Bitcoin Foundation, která však nemá žádné pravomoce. V roce 2013 uznalo Německo bitcoiny jako oficiální virtuální měnu a zisky z transakcí se standardně daní jako daň z příjmu fyzické osoby.