Pivovary Lobkowicz vstoupily na pražskou burzu, zahájily růstem

Praha – České pivo už se prodává i na pražské burze, kam zamířily tuzemské Pivovary Lobkowicz. Je to jediný výrobce piva, s jehož akciemi se v Burzovním paláci obchoduje. Cena akcií vzrostla během prvního dne skoro o 2 procenta na necelých 163 korun. Zahajovací cena emise byla stanovena na 160 korun za akcii.

Obchodování oficiálně zahájil předseda představenstva Pivovarů Lobkowicz Zdeněk Radil, a to naražením dřevěného sudu a zazvoněním na zvon. Za celý první den se zobchodovaly akcie v objemu přes 17,5 milionu korun. Tržní kapitalizace emise v den zahájení činí 1,87 miliardy korun.

Vstup pivovarnické skupiny na pražskou burzu je podle šéfa burzy Petra Koblice významným krokem. „Spousta mezinárodních investorů se mě ptá, proč se na pražské burze neobchoduje nejtradičnější český produkt, jako je pivo. Teď konečně máme odpověď, že se nějaký pivovar obchoduje,“ pochvaloval si Koblic.

Poptávka po akciích pivovarnickou skupinu příjemně překvapila, zájem investorů prý převyšoval nabídku. „Museli jsme krátit objednávky v řádu desítek procent, takže nikdo nedostal počet akcií, který původně zamýšlel,“ podotkl Radil. „Překvapil nás počet retailových investorů, tedy drobných investorů. Byly to řádově tisíce. Náš produkt je také retailový, takže to do sebe strategicky zapadá,“ dodal.

Rozšíření distribuce i vstup na zahraniční trhy

Společnost díky emisi získala finance na svůj další rozvoj. „Už začínáme realizovat naše prorůstové plány, to znamená růst v sudovém segmentu českého pivního trhu,“ nastínil předseda představenstva. Firma chce v blízké budoucnosti investovat do získání zhruba stovky nových restaurací a hospod, které by měly přejít na její piva. Zhruba 100 milionů pak plánuje využít na akvizici nejmenovaného pivovaru; ta by měla být hotová ještě letos.

Pivovary hodlají peníze z prodeje akcií využít také k expanzi na zahraniční trhy, zejména na Slovensko, do Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu. „My víme, jaké plány máme. Není to nic, co bychom si, lidově řečeno, vycucali z prstu. Je to podloženo tvrdými daty, a o budoucím růstu jsme přesvědčeni,“ nechal se slyšet Radil.

„My se domníváme, že tam ten potenciál je. Může se poměrně solidně rozvíjet, hlavně díky tomu, že má nevyužité kapacity, které dávají prostor proto, aby mohli zvýšit svoji ziskovost,“ zhodnotil šance pivovarů Milan Vaníček, analytik J&T Banky.

2 minuty
Pivovary Lobkowicz vstoupily na pražskou burzu
Zdroj: ČT24

Pivovary Lobkowicz jsou pátým největším výrobcem piva v Česku. Součástí skupiny jsou pivovary v Uherském Brodě, Protivíně, Jihlavě, Hlinsku v Čechách, Klášteře Hradišti nad Jizerou, ve Vysokém Chlumci a Černé Hoře na Blanensku. Celé skupině v loňském roce mírně vzrostly tržby z 1,157 na 1,159 miliardy korun.

Ryze česká firma naposledy vstoupila na pražskou burzu v roce 2011, tehdy se jednalo o energetickou společnost E4U. Tuzemské firmy nemají podobné financování svého byznysu ve zvyku – straší je především nepovedená kuponová privatizace ze začátku devadesátých let. „Je to dané náturou českých podniků, které jsou zvyklé si pro financování chodit hlavně do bank. Nemáme tady historickou zkušenost,“ míní Vaníček.

„Myslím, že na velikost ekonomiky a na to, co si český kapitálový trh prožil na konci devadesátých let, ten výsledek není vůbec špatný. Na konci devadesátých let byl totiž výraz kapitálový trh brán jako sprosté slovo,“ vyjádřil optimismus ředitel burzy Petr Koblic.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

USA zavádí další cla, dotknou se zboží z Brazílie nebo Iráku

Prezident USA Donald Trump oznámil nová dovozní cla pro osm dalších zemí. Je mezi nimi třeba Brazílie, za importy z jihoamerické země se bude platit 50procentní clo. Ve výši 30 procent pak budou cla na zboží z Alžírska, Iráku, Libye a Srí Lanky. Na zboží z Moldavska a Bruneje vyměřil Trump 25procentní clo a na zboží z Filipín bude celní přirážka 20 procent. Opatření vstoupí v platnost k 1. srpnu, EU mezi novými tarify nefiguruje. Ke stejnému datu zavádí Bílý dům také 50procentní cla na dovoz mědi.
9. 7. 2025Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková. Ministerstvo dopravy k tomu sdělilo, že stát přispívá každoročně krajům a Praze na dopravní projekty více než deseti miliardami korun.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Rozpočet ministerstva kultury je rekordní, říká Baxa

„Objem peněž, který má moje ministerstvo k dispozici, je historický,“ podotkl v Interview ČT24 moderovaném Terezou Willoughby ministr kultury a místopředseda ODS Martin Baxa. Zároveň zdůraznil, že činnost dotačních komisí rozhodujících o podpoře akcí živé kultury je objektivní.
před 9 hhodinami

Obrana pohrozila odstoupením od miliardové smlouvy na děla Caesar

Existuje riziko, že děla Caesar nesplní klíčové technické požadavky české armády, uvedlo ministerstvo obrany. V krajním případě by mohl úřad od zakázky za 10,3 miliardy korun odstoupit. Resort uzavřel s francouzskou firmou Nexter Systems, nyní KNDS France, smlouvu na 52 houfnic v roce 2021, o rok později přibyl dodatek na dalších deset. Armáda jich tak má dostat 62. Na zálohách dosud Česko uhradilo 7,2 miliardy.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Energie zlevňují, už ale ne tak výrazně

Ceny energií v Česku klesají. Dodavatelé své nabídky v posledních měsících zlevňují – i když ne tak výrazně jako v předešlém období. Někteří plánují další snížení cen na podzim. Analytici se proto shodují, že nadcházející topná sezona bude v průměru levnější než ta předchozí. Část z nich ale zároveň upozorňuje, že v dlouhodobějším horizontu mohou energie začít spíš zdražovat, a radí současné ceny si pojistit na delší dobu.
před 14 hhodinami

Kolovratník odmítá reformu důchodů „na sílu“. Podle Skopečka by jinak neprošla

Hnutí ANO neuspělo u Ústavního soudu (ÚS) s návrhem na zrušení vládní důchodové reformy. Verdikt opoziční hnutí podle místopředsedy sněmovního hospodářského výboru Martina Kolovratníka (ANO) respektuje, i když jej prý trochu očekávalo. Místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček opozici vytknul, že debatu využívala k obstrukcím a odmítla také jednání s koalicí. O rozhodnutí ÚS i možných změnách v jednacím řádu sněmovny politici debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Barborou Kroužkovou.
před 14 hhodinami
Načítání...