Počet krádeží roste, zloději se zaměřují na potraviny či kosmetiku. Vracejí se také kapsáři, převažují Češi

6 minut
Události: Počet krádeží roste
Zdroj: ČT24

Počet krádeží roste, a to zejména v obchodech. Už nyní policie v porovnání s loňským rokem eviduje o tisíc případů více. A to přesto, že od roku 2021 platí vyšší hranice pro trestný čin. Ta se posunula z pěti na deset tisíc korun. Podle pracovníků bezpečnostních agentur se teď zloději zaměřují častěji na běžné věci, jako je třeba kosmetika nebo potraviny, alkohol a cigarety. Kriminalita v Česku roste obecně, společně s turisty se do atraktivních lokalit vracejí i kapsáři.

Rostoucí počet krádeží může souviset i s inflací. Zboží je dražší, a tak k překonání desetitisícové hranice pro trestný čin stačí ukrást méně věcí než dříve.

Obchodníci vzhledem k situaci zdokonalují prevenci. Kromě moderní techniky je ve větších prodejnách standardem také ostraha. „Působí preventivně a samozřejmě také zajišťují bezpečnost zákazníků i zaměstnanců,“ sdělil mluvčí prodejen Lidl Tomáš Myler.

Agresivita zlodějů podle některých bezpečnostních agentur roste. „Zejména u těch pachatelů, kteří si jsou moc dobře vědomi toho, co je čeká. Oni opravdu využijí jakoukoliv možnost, aby se z toho zadržení dostali,“ okomentoval ředitel SSI Group Radek Škrabal.

Za krádež hrozí pachatelům až dva roky za mřížemi. Pokud jsou ale navíc agresivní, mohou dostat větší trest. A v případě, že zcizí věci opakovaně, jde automaticky o trestný čin bez ohledu na hodnotu zboží.

Krádeže v obchodech
Zdroj: Policie ČR / ČT24

Kriminalita v Česku roste obecně

Letos policisté museli řešit bezmála patnáct tisíc krádeží. V porovnání s loňskem je to zhruba o dvanáct set případů více. Výrazně méně práce měli v roce 2021, hlavně v důsledku covidových opatření. Naopak před čtyřmi a pěti lety byla čísla vyšší. V té době však platila nižší hranice pro trestný čin, limit byl pět tisíc korun. Nyní je to dvojnásobek.

Kriminalita v Česku roste obecně. Přibývá násilných trestných činů, včetně těch nejtěžších. Zatímco před pěti lety vyšetřovatelé prověřovali v prvních pěti měsících roku sedmačtyřicet vražd, letos to bylo třiasedmdesát. Vyšší než před koronavirem, který kriminalitu v tuzemsku utlumil, jsou i celková čísla majetkových trestných činů.

Společně s turisty se do atraktivních lokalit vracejí i kapsáři. Zatímco kdysi kradli převážně cizinci z východních zemí, dnes mezi nimi převažují Češi. Častým rajonem kapsářů jsou kromě turistických lokalit noční kluby či městská hromadná doprava – obecně místa, kde jsou davy lidí. Patří mezi ně i Václavské náměstí v Praze nebo tamější zahrádky restaurací.

Triky kapsářů

„Máte kabelku (…) položenou u nohou. Oni jsou velmi šikovní. Dokážou si sednout a nohou si pošoupávat věci,“ uvádí jako příklad velitel Kapsa týmu Policie ČR Praha Radek Murdoch.

Další triky kapsářů v restauracích ukazují přímo policejní videa. Na jednom z nich se jde kapsářka zeptat ke stolu, mapou překryje telefon oběti a za několik sekund už s ním odchází. Na jiném zase kapsář vykrádá obsah bundy návštěvníků přes rukáv své bundy, kterou má přehozenou přes židli.

„Tak jako my chodíme do zaměstnání, tak oni kradou. A velmi dobře se tím živí. Takže se to i od malička učí,“ poznamenal Murdoch.

Kapesní krádeže v Praze
Zdroj: Policie ČR / ČT24

Murdoch: Raději jezdí do zemí, kde jsou tresty nižší

V klubech zase kapsáři využívají podnapilosti lidí, podle Murdocha jde často o ženy. „Jsou to ženy, které pod falešnou záminkou sexu, kdy ony k vám přijdou, začnou vás osahávat. Takže ona si sahá, co vy kde máte, a pak už na to soustředí svou vlastní činnost,“ sdělil.

Od začátku roku do konce května zaznamenali policisté v Praze 1341 kapesních krádeží. To je zhruba o 150 více než ve stejném období loni. Nicméně v porovnání s posledním předcovidovým rokem je to číslo o téměř polovinu menší, a to i díky policejnímu Kapsa týmu.

„Daří se nám je chytat a dávat jim tresty, tak oni se nás bojí. Jezdí sem tedy v omezenější míře, raději jezdí do zemí, kde tresty nejsou tak vysoké,“ vysvětlil Murdoch. V Česku hrozí kapsářům při dopadení i několik let vězení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 25 mminutami

Zájem o zkoušky z češtiny byl loni rekordní. Jsou třeba pro zisk občanství

Kvůli rostoucímu zájmu o zkoušky z českého jazyka a reálií zvyšuje Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy (ÚJOP) kapacity. Míst ke zkouškám chce letos nabídnout o polovinu více než loni. Testuje také nový přihlašovací systém, řekl ČT zástupce ředitelky ÚJOP Pavel Pečený. Zájem o zkoušky z češtiny a kulturních znalostí, které jsou nezbytné pro žadatele o české občanství, byl loni rekordní.
před 38 mminutami

ŽivěBabiš znovu žádal ve sněmovně jednání o obraně

Poslanecká sněmovna má pokračovat v projednávání povinné registrace ubytovacích zařízení včetně soukromých bytů i hostů v připravovaném elektronickém systému eTurista. Ve druhém čtení jsou také například novely o převodu odpovědnosti za lékařské pohotovosti z krajů na zdravotní pojišťovny a o rozšíření pravomocí společenství obcí. Vládní koalice v úvodu jednání prosadila, aby se mohlo jednat až do noci.
14:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
13:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kostarické pozemky spojené s Budinským z kauzy Motol zkoumali Reportéři ČT

Reportéři ČT se vydali do Kostariky, aby prověřili, zda tam skončily miliony korun z veřejných peněz v rámci korupční kauzy Motol. V turistické oblasti Guanacaste vlastní pozemky firmy spojené s bývalým náměstkem ředitele pražské Fakultní nemocnice v Motole Pavlem Budinským. Podle tamních úřadů se jedná o zemědělskou půdu, ale přesto tam stojí několik domů.
před 2 hhodinami

Kvůli suchu a větru hrozí požáry

Kvůli přetrvávajícímu suchu a očekávanému větru varují meteorologové před zvýšeným nebezpečím vzniku a šíření požárů. Výstrahu vydali na středu a čtvrtek pro většinu území Čech, Vysočinu a část Jihomoravského kraje.
před 5 hhodinami

Bojoval u Kyjeva i na Dukle, nejdřív ale Jan Ihnatík skončil v gulagu

Voják, legionář a vězeň sovětského gulagu. Janu Ihnatíkovi je sto tři let, jako mladík chtěl s přáteli bojovat proti Hitlerovi, a proto utekl do Sovětského svazu. Tam byl ale za nelegální překročení hranice odsouzen na tři roky nucených prací a deportován do pracovního tábora stovky kilometrů severně od Moskvy. Teprve po propuštění se přihlásil do nově vzniklých československých jednotek.
před 5 hhodinami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 11 hhodinami
Načítání...