Úřad práce neměl zadávat reklamu Mafře, rozhodli auditoři. Porušil zákon o střetu zájmů, informuje iRozhlas

Úřad práce porušil zákon o střetu zájmů, když propagaci projektu na podporu handicapovaných přidělil společnosti Mafra. Rozhodli o tom auditoři ministerstva financí, kteří v roce 2020 prověřovali, jak karlovarská pobočka úřadu práce nakládá s evropskou dotací na projekt „Zdravotní postižení není handicap v Karlovarském kraji“. Podle serveru iROZHLAS.cz, který má dokument k auditu k dispozici, jde o první známé rozhodnutí, které odstavuje firmu z koncernu Agrofert od veřejného tendru. Úřad práce se proti výsledkům prověrky ohradil.

Úřad práce
Zdroj: ČTK Autor: Miroslav Chaloupka

Karlovarská pobočka získala na projekt z Evropské unie 35 milionů korun. Propagaci projektu si úřad práce objednal mimo jiné u společnosti Mafra, která vydává Mladou frontu DNES nebo Lidové noviny. Za inzerci projektu na podporu zaměstnanosti handicapovaných zaplatil 10 397 korun. „Šlo tak sice o malou zakázku, přesto stačila k tomu, aby resortní kontroloři došli k jednoznačnému závěru. A sice: firma kvůli premiérovi neměla tendr získat,“ napsal server.

„Jako zakladatel a obmyšlený uvedených svěřenských fondů je (Andrej Babiš) osobou, u níž lze důvodně předpokládat ,hospodářský či jiný přímý či nepřímý osobní zájem‘ související s majetkem vloženým do svěřenských fondů,“ uvedl auditní orgán ministerstva v dokumentu. Mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková uvádí, že úřad koupil inzerci napřímo vzhledem k malé částce, zakázka se tak nemusela soutěžit.

Rozhodl evropský postoj

Podle serveru se auditoři ve svých závěrech opřeli zejména o evropskou legislativu ke střetu zájmů. Podle auditorů Evropské komise je Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek.

Úřad práce s výsledky prověrky nesouhlasí. Uvedl, že Babiš není vlastníkem majetku vloženého do svěřenských fondů a že neexistuje relevantní soudní rozhodnutí, které by dávalo prostor pro jiný výklad. „Auditovaný subjekt považuje zaujetí prezentovaného závěru ze strany auditního orgánu za velmi překvapivé,“ reagovala karlovarská pobočka.

Resort připomínky úřadu práce nepřesvědčily. Na stanovisku, které čerpalo rovněž ze závěrů auditní mise Evropské komise ke střetu zájmů, se tak nic nezměnilo. „Auditní orgán při formulaci svých zjištění není oprávněn vyčkávat na hypotetické budoucí řešení právní otázky vnitrostátním soudním či správním orgánem,“ uvedli auditoři. Dotační projekty na pokyn Bruselu prověřují pravidelně.

Úřad práce tak musel po prověrce upravit financování dotačního projektu. „Řídicí orgán (ministerstvo práce coby poskytoval dotace) je v případě potvrzené nesrovnalosti povinen aplikovat finanční opravu ve stanovené výši. Následně dochází k řešení nesrovnalosti na národní úrovni,“ uvedl Šimon Blecha z tiskového odboru ministerstva financí.

Beránková pro server doplnila, že úřad musel na základě uvedených zjištění peníze na inzerci uhradit ze státního rozpočtu a aktuálně „při realizaci mediálních kampaní společnosti ovládané Agrofertem neoslovuje a nezadává jejich prostřednictvím inzerci“.

Úřad práce objednal propagaci projektu v době, kdy nebyl jasný postoj Evropské komise ke střetu zájmů. Podle mluvčí tak nemohl smlouvu vypovědět, protože již byla splněna. A úřad neměl „právní titul“, na jehož základě by peníze mohl od Mafry žádat zpět, doplnila mlučí.