Na dovolenou jeďte v rámci EU, doporučuje epidemiolog Smejkal. I na podzim budeme podle něj nosit roušky

Epidemiolog Petr Smejkal doporučuje lidem vybírat letní dovolenou mezi zeměmi Evropské unie, protože budou uznávat společný covid pas. Přesto by podle něho bylo dobré vyžadovat po příjezdu z dovolené PCR test. Nevěří, že očkováním do podzimu Češi dosáhnou kolektivní imunity a myslí si, že ve vnitřních prostorech budou i na podzim nutné roušky. Uvedl to v pořadu Události, komentáře.

Video Události, komentáře
video

Rozhovor s Petrem Smejkalem v Událostech, komentářích

Zdroj: ČT24

Loni epidemiologové doporučovali lidem strávit letní dovolenou v tuzemsku. „Letos bych k tomu klidně přidal země, které uznávají covid pas, takže země Evropské unie,“ říká epidemiolog, člen Rady vlády pro zdravotní rizika a vedoucí nezávislé mezioborové skupiny expertů pro epidemiologickou situaci MeSES Petr Smejkal.

„I tak mám trochu strach z toho, aby se k nám nedostala některá ze zrádných variant nebo mutací a také z toho, že země bývalého řekněme Rakouska-Uherska uznávají jako očkování i jen první dávku vakcíny,“ dodává. Proto by podle něho bylo dobré, aby si lidé po letních cestách, a to i v rámci Česka, dále dělali jeden PCR test – a to ten, který v případě pozitivity určuje i konkrétní variantu nebo mutaci. 

Roušky v MHD a restauracích i na podzim

Na rozdíl od hlavní hygieničky Pavly Svrčinové si Smejkal myslí, že na podzim budou lidé stále v některých situacích muset nosit ochranné pomůcky. „Roušky bych ve vnitřních prostorech, například v MHD nebo v restauracích, určitě ponechal i na podzim,“ odhaduje Smejkal.

„Obávám se, že kolektivní imunity očkováním do podzimu nedosáhneme,“ zdůvodňuje. Strach má také z toho, že se na podzim bude Česko dále potýkat s lokálními ohnisky nákazy. 

„Myslím si, že změny termínů očkování by klidně mohly být možné, nevím, proč je systém tak rigidní,“ říká k tomu, že mnoho lidí si stěžuje, že jim druhý termín vakcinace bude kolidovat s dovolenou. Epidemiolog připomíná, že intervaly mezi první a druhou dávkou lze do určité míry zkracovat a prodlužovat a stát této možnosti již využíval se záměrem, aby co nejvíce lidí dostalo co nejdříve první dávku očkování.

Podle Smejkala by také bylo dobré mít nějaký systém pozitivních motivací k tomu, aby se lidé nechávali očkovat. „Máme stále dost nenaočkovaných seniorů, pro řadu z nich není snadné se k očkování registrovat nebo dostavit. Umím si představit, že by někdo mohl být odměněn, když takového nenaočkovaného seniora najde a přivede,“ dodal Smejkal.