Střekov

Toulky za hrad(b)y: Střekov strážil Labe i obchodní cesty do Německa

Na temeni skály nad řekou se vypíná silueta hradní zříceniny. Na tajemný Střekov na severu Čech se vydává další díl podcastu Toulky za hrad(b)y a čtenáře zve do někdejších sídel českých a moravských pánů i v době, která skutečným výletům zrovna nepřeje. 

 

Podcast si poslechněte zde:

Jedna z nejvýraznějších dominant Ústí nad Labem a celého labského údolí se vypíná na vysoké tmavé skále nad řekou až do stometrové výšky. První zmínky o hradu pochází z roku 1319, kdy dal hrad coby strážní stanici postavit Jan Lucemburský.

Nejen že Střekov zajišťoval bezpečnou plavbu a obchodní cestu do Německa, plnil i funkci celnice. Král objekt přenechal ve správě místních šlechticů, majitelé se tu poměrně často střídali a vedli spolu ozbrojené střety. Postrali se ale o jeho rozšíření, opravy opevnění, nechali postavit nové budovy. Až koncem 16. století přešel hrad pod správu Lobkowiczů.

Několikrát během své historie byl zpustošen, velké škody utrpěl během třicetileté války, kdy pevnost střídavě obsazovala saská, švédská a císařská vojska, během sedmileté války ho obléhala pro změnu vojska pruská a rakouská.

Romantická zřícenina se stala inspirací a lákadlem jak mnoha turistů, tak i umělců; poutala Karla Hynka Máchu, Karla Maye nebo Johanna Wolfganga Goetha, kteří si sem jezdili užívat malebných výhledů na řeku a krajinu severních Čech.

Nové díly najdete každou sobotu na našich podcastových platformách SoundCloud, Spotify, iTunes a na webu ČT24.