Lázně přestávají přijímat státní vouchery. Některé už mají vyčerpaný limit

5 minut
Problémy s proplácením státních voucherů
Zdroj: ČT24

České lázně přestávají přijímat státní vouchery. Některá zařízení už totiž mají vyčerpané limity. Benefity v podobě příspěvků na pobyt měly přitom v létě dostat i tisíce zdravotníků, kterým tak stát chtěl poděkovat za jejich náročnou práci v průběhu pandemie.

Věra Baďurová kvůli svým zdravotním problémům podstupuje procedury v lázních už řadu let. Letos se k ní poprvé připojil i manžel. Díky státním voucherům ušetřili osm tisíc. „Manžel na to kývnul, protože také prodělal covid a má z toho obavu,“ vysvětlila Věra Baďurová.

Podobně se chtěl zachovat i Luboš Jelínek; jeho přítelkyně za ním měla přijet na poslední týden jeho pobytu. V červenci už ale ve Františkových Lázních žádné hosty s poukazy nepřijmou. „Pro ni je to s voucherem levnější. Nevím, jestli přijede i bez něj,“ říká Jelínek.

„Kapacita je už velmi omezená, takže apelujeme na ty, kteří chtějí využít voucher a zlevnit si tím pobyt, aby neváhali,“ dodala pracovnice call centra z lázní Františkovy Lázně Zuzana Sadílková.

Největší problém mají velké lázeňské komplexy

Svaz léčebných lázní zatím zmapoval zhruba osmdesát procent kapacit. Aktuálně má limit už vyčerpaný, nebo se k tomu blíží třiašedesát procent z nich. Problém je v tom, že dotace na vouchery jsou ve společném balíčku i s dalšími podporami a kompenzačními programy jako COVID-gastro nebo COVID-ubytování. Čím víc lázně čerpaly jiné dotace, protože lockdown trval dlouho, tím méně jim zbylo na vouchery pro hosty. Pokud už mají vyčerpanou maximální výši dotací, další slevové vouchery by jim stát neproplatil.

Omezený počet voucherů je problém hlavně ve velkých lázeňských komplexech. „Jediná možnost byla nečerpat jiné dotace, například na zaměstnance a podobně. Ale to v té době nebylo možné, to bychom finančně nezvládli,“ vysvětlil obchodní ředitel Františkovy Lázně Aquaforum Viktor Slezák.

Vouchery mají dostat za odměnu i tisíce zdravotníků

Pokud ministerstvo systém nezmění, budou muset lázně v létě odmítat i zdravotníky, kteří mají poukazy dostat jako poděkování za jejich nasazení během pandemie.

Nárok na osmitisícový poukaz má mít už od prvního července sto dvacet tisíc z nich. Jde o lékaře, zdravotní sestry, sanitáře, ošetřovatelky nebo fyzioterapeuty. Ministerstvo pro místní rozvoj situaci řeší s resortem zdravotnictví. Podle aktuálního rozhodnutí by se v případě voucherů pro zdravotníky dotační limity řešit neměly.

„Nebude to součástí programu COVID-lázně, ale předpokládáme, že ta odměna bude distribuována přes nemocnice, jako to bylo i v případě mimořádných peněžitých odměn,“ vysvětlil náměstek ministerstva pro místní rozvoj David Koppitz.

Cesta přes nemocnice je podle prezidenta Svazu léčebných lázní ČR Eduarda Bláhy na místě. „Jen narážíme na problémy, že by vouchery neměly být jen na lázně, ale například i na rehabilitaci. Je v tom ještě hodně neznámých na to, že by ta podpora měla běžet od 1. července,“ poznamenal prezident Svazu léčebných lázní ČR Eduard Bláha.

Státní vouchery měly a mají v rámci programu COVID-lázně pomoci nalákat tuzemskou klientelu. O podporu turismu po lockdownu se snaží i jednotlivé regiony. Například karlovarské hejtmanství chystá na sezonu slevové poukazy na pobyt a město Karlovy Vary nabízí turistické karty s celou řadou výhod. Speciální program s vouchery chystají i v hlavním městě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při srdečním selhání rozhoduje čas. Ukazuje to i příběh běžce pražského maratonu

Až deseti tisícům lidí ročně se v Česku náhle zastaví srdce – někdy i na desítky minut. Čas je přitom zásadní. Čím dříve zdravotníci nebo i laici zahájí oživování, tím vyšší je šance na záchranu. Dokazuje to také příběh irského běžce, kterému srdce přestalo bít během květnového pražského maratonu.
před 1 hhodinou

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 11 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 13 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 16 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 23 hhodinami
Načítání...