Babiš trvá na úřední maturitě. „Jde o duševní zdraví celé jedné generace“

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude dál prosazovat takzvanou úřední maturitu, tedy udělení maturitní známky bez zkoušek podle průměru za celé studium. Ve vystoupení na sociálních sítích řekl, že by to pomohlo aspoň části studentů zmírnit dopady dlouhodobé výuky na dálku, která se podle něj negativně podepisuje na psychice řady dětí a dospívajících.

Premiér Andrej Babiš
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

„Proč lpíme na výkonu? (…) Tady jde o víc než znalosti a dovednosti dětí, tady jde o duševní zdraví celé jedné generace,“ prohlásil premiér. V této chvíli je podle něj třeba projevit lidskost.

Poukázal na zkušenosti pracovníků Linky bezpečí, na niž se žáci obracejí s psychickými problémy, které jim působí distanční výuka, dlouhodobá izolace či nemožnost vídat se se spolužáky a učiteli. Epidemická situace v Česku se podle něj zlepšuje, nelze ale zatím říct přesný termín návratu žáků do škol.

„Budu bojovat za úřední maturitu dál. Funguje to v jiných zemích Evropské unie, proč by to nemohlo fungovat u nás,“ dodal ministerský předseda.

Plaga chce zjednodušenné zkoušky, podpořil ho i Hrad

Už dříve se Babiš na této formě závěrečné středoškolské zkoušky neshodl s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO), který předložil zjednodušenou formu maturit.

Také expertní tým prezidenta Miloše Zemana se na sobotním setkání v Lánech přiklonil k variantě částečně zjednodušené maturity, ne k udělení úřední maturity. Plaga po jednání se Zemanem řekl, že důležité je, aby studenti už nezůstávali v nejistotě a soustředili se na přípravu na zkoušku.

Ministr školství zatím rozhodl, že se zruší slohy z češtiny a cizího jazyka a ústní zkoušky z nich budou dobrovolné. Studenti, kteří pracují kvůli covidu-19 v nemocnicích či domovech seniorů, nebudou muset dělat ani státní didaktické testy. Všechny bude čekat školní maturita ze dvou nebo tří předmětů včetně případné praktické zkoušky podle oboru.