
Interview ČT24: Jolana Voldánová, mluvčí Sčítání 2021
Nejstarší sčítání lidu se datuje do období hluboko před Kristem. Kolem roku 3800 před jeho narozením jej provedla babylonská říše. Na území Čech a Moravy jsou známy berní rejstříky a seznamy poddaných ze 14. až 17. století, určité znaky úředního sčítání obyvatelstva mělo však až takzvané solní sčítání z roku 1702.
Od té doby se změnilo mnohé, celostátní data si opatřuje v různé periodicitě většina zemí světa. V české obdobě letos zjistí stát mimo jiné i to, jakým prostředkem Češi nejčastěji jezdí do školy nebo práce. Statistický úřad připravil také infografiku a spoty k letošnímu sociologickém národnímu průzkumu.
„Statistika není žádná nuda – ta písnička trošku lže,“ s nadsázkou naráží Voldánová na písničku od Jaroslava Uhlíře. „Statistici dokážou ta čísla dát do souvislostí a někdy z toho vypadne velmi zajímavý příběh, na základě kterého se určité věci ve státě mění,“ dodává už ve vážnějším tónu.
„Třeba v Ústeckém kraji na základě dat zjistili, že mají problém s kapacitou linek mezi dvěma obcemi a doplnili tam jeden spoj tak, aby lidé nemuseli přestupovat,“ přibližuje konkrétní příklad Voldánová, která si po roli moderátorky v České televizi vyzkoušela i mikrofon v Českém rozhlasu.
Jízdní řád sčítání lidu
První fáze sčítání lidu v Česku odstartuje 27. března a bude on-line prostřednictvím webu nebo mobilní aplikace, vysvětluje Voldánová. „Bude to velmi jednoduché. Aplikace i on-line formulář jsou velmi uživatelsky přívětivé,“ dodává. Tato fáze skončí 9. dubna, od 17. dubna ji vystřídá klasické, terénní sčítání.
Oproti roku 2011 zbyla zhruba jen polovina dat, která o sobě sdělíme, říká. Odpadly například otázky o domech, které se berou z jiných registrů. Nejsou tam také žádné otázky na zdravotní stav.

Jolana Voldánová
„Aby společnost mohla dobře fungovat, tak je nemyslitelné, že by o sobě neměla ucelené informace.“