
UDÁLOSTI: Spor proti státu zahajuje francouzská firma JCDecaux
Pražský dopravní podnik v roce 2016 vypověděl společnosti Rencar ze skupiny JCDecaux smlouvu na pronájem reklamních ploch. Argumentoval, že je pro něj nevýhodná, a později skutečně vysoutěžil novou zhruba za dvojnásobnou cenu. JCDecaux se ale neúspěšně pokoušela u soudů výpověď zneplatnit, poté žádala stát odškodnění a nakonec zahájila arbitráž.
Podle neoficiálních informací vyčíslila firma škodu kvůli vypovězenému pražskému kontraktu zhruba na 40 milionů eur, tedy asi miliardu korun. „Částka je součástí vyjednávání a roste, jak dlouho trvá celý proces,“ poznamenal mluvčí JCDecaux Jiří Chvojka.
Ministerstvo financí se chystá na právní bitvu. Vybralo advokátní kancelář a vyčlenilo 30 milionů. „Ministerstvo je připraveno řádně hájit zájmy českého státu u mezinárodní arbitráže,“ ujistil mluvčí úřadu Jakub Vintrlík.
Francouzská firma chce přitom od státu ještě víc. V zemi dále působí, o smlouvu s pražským dopravním podnikem sice přišla, ale stále má pronajaté reklamní plochy například na pražském Letišti Václava Havla. S ním vyjednává o možné slevě, odkazuje přitom na úbytek lidí na letišti kvůli pandemii covidu-19.
Podle Jiřího Chvojky „se vedou velmi intenzivní jednání“, mluvčí státem vlastněného Letiště Praha Roman Pacvoň jeho průběh vůbec nekomentoval. „Jedná se o obchodní tajemství. Ani konkrétně ani obecně tyto informace nemůžeme poskytovat,“ uvedl.
Nová arbitráž má přesah i do politiky. V minulosti vyšlo najevo, že slevu na reklamu od JCDecaux dostali před komunálními volbami v Praze Piráti. Střet zájmů odmítali. Předseda zastupitelského klubu Viktor Mahrik je přesvědčen, že „slevy byly standardní, bylo to last minute“.
Rozhodčí soud začne podle právníků jednat až v druhé polovině příštího roku. Zatím obě strany sestavují tribunál.
Francouzská společnost jen rozšířila počet arbitráží, kterým nyní Česko čelí. Z 66,5 miliardy, které by firmy chtěly, si většinu nárokuje Diag Human a Josef Šťáva. V přehledu ministerstva financí se oproti loňsku požadovaná částka zvýšila z 21 na 52 miliard korun. Čechošvýcar Šťáva trvá na tom, že jde o oprávněný nárok.
Podle ministerstva financí patří Česko v arbitrážních sporech mezi úspěšné státy. Mluvčí Vintrlík vyčíslil, že z posledních 32 sporů vyhrálo ve 26 případech, třikrát prohrálo a tři skončily smírem.