Žalobce navrhl Parkanové v kauze CASA podmínku a dvoumilionovou pokutu

Státní zástupce Jan Kořán uvedl, že v kauze nákupu letounů CASA se u bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL, TOP 09) nepodařilo prokázat zneužití pravomoci. Nově pro ni proto navrhl mírnější právní kvalifikaci, a to nedbalostní maření úkolu veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku z vědomé nedbalosti. Navrhl také trest – dvouletou podmínku a dvoumilionovou pokutu spolu se zákazem činnosti.

Vlasta Parkanová u soudu
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

O pořízení transportních letounů za více než 3,5 miliardy korun rozhodla v roce 2009 druhá vláda Mirka Topolánka (ODS). Tehdy už byla v demisi. Nákup tří letounů byl podle obžaloby předražený. Výši škody, kterou Parkanová a bývalý ředitel ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk podle státního zástupce způsobili státu, zrevidoval na základě dodatku ke znaleckému posudku z 819 milionů na 777 milionů korun.

„Obžaloba má za to, že se skutek stal a posuzuje ho jako trestný čin,“ konstatoval Kořán v úvodu svého projevu u Obvodního soudu pro Prahu 6. Navrhl, aby Vlasta Parkanová dostala dvouletý podmíněný trest a zároveň pětiletý zákaz činnosti a navíc dvoumilionový peněžitý trest. Někdejšímu řediteli ministerské sekce vyzbrojování Jiřímu Staňkovi navrhl Kořán přísnější trest – pět let vězení.

Státní zástupce původně tvrdil, že Parkanová při nákupu zneužila pravomoc, protože chtěla zlepšit své postavení ve vládě, především ve vztahu k premiérovi Topolánkovi, který ji zamýšlel z funkce ministryně odvolat.

V úterý Kořán ale připustil, že tento motiv nelze dovodit, a to zejména vzhledem k tomu, co u soudu vypověděli kolegové Parkanové z vlády. Mimo jiné soud předvolal samotného Topolánka, někdejšího ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL, TOP 09) nebo expremiéra Petr Nečase (ODS).

Kořán také ostře zkritizoval průběh hlavního líčení. Předsedkyně soudního senátu Markéta Binderová podle něj upřela oběma obviněným právo na spravedlivý proces. Řekl, že náležitě nevyslechla některé svědky, kteří nepodporovali tvrzení obžaloby, čímž mohla znevýhodnit obhajobu Parkanové i Staňka.

Upozornil také na průtahy v řízení. Obžalobu podával koncem roku 2015 a první hlavní líčení se konalo až v květnu 2017. Binderová se v mezičase pokusila z věci vyloučit, chtěla také kauzu vrátit k došetření. Kořánovi vadí, že soudkyně pak za tři a půl roku nařídila jen 21 jednacích dní.

Oba obžalovaní vinu odmítají. Parkanová k soudu nechodí. Bývalý ředitel ministerské sekce vyzbrojování Staněk vypověděl, že ministerstvo obrany řešilo nákup letounů standardním procesem jako ostatní veřejné zakázky a že s vědomím složitosti nákupu byla navíc řada kroků projednávána a schvalována na úrovni vlády.