Pokud se budeme blížit k reprodukčnímu číslu dva, zavedeme distanční výuku, uvedl Vojtěch

Pátek přinese několik zásadních změn. Všechny bary a restaurace musejí na noc zavřít.  Učitelé a žáci, s výjimkou 1. stupně, si nasadí roušky i při vyučování. Fórum rodičů v reakci sepsalo petici za právo rodičů zažádat si o distanční výuku. O koronavirové situaci a jeho dopadu na školství debatovali v pořadu Události, komentáře ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), místopředseda školského výboru Martin Baxa (ODS) a místopředseda podvýboru pro regionální školství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Video Události, komentáře: Česku hrozí exponenciální růst počtu nakažených koronavirem
video

Události, komentáře: Česku hrozí exponenciální růst počtu nakažených koronavirem

Zdroj: ČT24

V posledních týdnech čísla nakažených rostla, reprodukční číslo je nyní 1,4. Ministr zdravotnictví eskalaci vývoje nepopřel, zároveň ale našel slova pro uklidnění. „My jsme několikrát spočítali modelace následujícího vývoje. Určitě ta situace není dobrá z epidemiologického hlediska, na druhou stranu nevidíme, že by nějak rostla smrtnost té nemoci. To je dobrá zpráva. Nezdá se, že by byly nějak zásadně zasažené rizikové skupiny,“ řekl.

Vojtěch uvedl, že školení nových lidí na výpomoc k trasování byla naplánovaná dlouho a některá školení probíhala už přes léto. „Stále navyšujeme kapacity, stále školíme nové kolegy, kteří nastupují do hygienické služby,“ ujistil.

Místopředseda ODS Martin Baxa uvedl, že při poslouchání ministra zdravotnictví cítí „bezmocný vztek.“ Vláda podle něj zaspala a v zemi tak nyní nefunguje trasování ani testování. „Bylo slibováno, že budou navýšeny kapacity, k tomu nedošlo. Pan ministr mluvil o tom, že se dostaneme až k pětadvaceti tisícům testů, ale to číslo zatím naplněno není,“ zkritizoval Vojtěcha. 

„Máme aktuálně testovací kapacitu jednadvacet tisíc denně. Podívejme se, kolik testů bylo děláno na jaře. To jsme se nedostali přes deset tisíc testů denně,“ porovnal Vojtěch stav se situací v březnu. Slíbil, že zmiňovanou kapacitu pětadvacet tisíc ministerstvo stále chce dosáhnout.

Aktivujte krizový štáb, vyzval Výborný

S Baxou souhlasil také někdejší lidovecký lídr Marek Výborný. „Situace je vážná, a i pan premiér připustil, že rozvolněním bylo asi chybným krokem,“ řekl. Zdůraznil, že největším problémem v Česku je chaos ve strategii v boji s covidem. Jako příklad uvedl existenci několika různých vládních uskupení, která plní nejasné úkoly. „Není tady aktivován Ústřední krizový štáb. To není věc strategie, ale věc logistiky,“ apeloval.

„Integrovaný centrální řídící tým chytré karantény je pod Radou vlády pro zdravotní rizika a reportuje jí,“ reagoval Vojtěch. Právě v této radě je například ministr vnitra Hamáček či ministr obrany Metnar. „Není to tak, že bychom v rámci resortů nekomunikovali,“ dodal ministr.

Vojtěch zdůraznil, že nejzásadnější je mít funkční a dodržovaná protiepidemiologická opatření. „V půlce srpna jsme byli v rámci lokálních ohnisek nákazy, dnes je situace jiná a my modelujeme modely na základě trendu posledních čtrnácti dnů,“ vysvětlil šéf resortu zdravotnictví.

Fórum rodičů: Roušky ve školách jsou nevhodné

Podle asociace Fórum rodičů není nařízení ohledně roušek ve školách správné. Na své facebookové stránce publikovali příspěvek s dotazem na rodiče: „Pošlete své děti do škol?“ Vládě také odeslali otevřený dopis a sepsali petici za právo rodičů požádat si o distanční výuku.

„Pro jejich dítě není vhodné, aby trávilo čas s rouškou tak dlouho, až to prostě vědí, že to nezvládne,“ vysvětlil postoj rodičů předseda asociace Petr Chaluš. Uvedl také, že nechápe, proč nemají rodiče možnost požádat o dálkovou výuku pro svoje dítě. „Čekal bych, že nepřijdou jen miliardy na techniku, ale třeba i podpora personální,“ dodal.

„V tuto chvíli nezbývá nic jiného než roušky zavést, jakkoli je to problematické opatření, ale musíme udělat všechno pro to, aby se školy co nejdéle udržely v prezenčním režimu,“ řekl Baxa. Vyzval vládu, aby zajistila respirátory pro učitele.

Podle ministra Vojtěcha by nemělo docházet příliš často k tomu, že bude učitel v karanténě, protože pokud dodrží povinnost nosit roušku on i studenti, do izolace nemusí. „Pokud se budeme blížit k reprodukčnímu číslu dva, což by bylo velmi explozivní, zavedeme distanční výuku,“ řekl.