Stát si došlápne na černé stavby, slibuje Dostálová. Její stavební zákon ale čelí velké kritice

Nový stavební zákon má mimo jiné ambici přimět lidi, kteří začínají stavět, aby tak nečinili bez povolení. Zákon by měl být jednou z pomyslných legislativních vlajkových lodí vlády v příštím roce, ministryně pro místní rozvoj slibuje, že zefektivní proces odstraňování černých staveb, který v současnosti leží na bedrech obcí a často se nedaří dotáhnout jej do konce.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Legislativní rada vlády by se mohla v prvních měsících roku 2020 zabývat novým stavebním zákonem

S černými stavbami mají zkušenost lidé a stavební úřady napříč republikou. „Bohužel v České republice je každá desátá jedenáctá stavba zahajována načerno,“ vyčíslila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

S tím, že by nepovolené stavby zmizely, je ale zkušeností mnohem méně. Třeba sruby, které se v chráněné oblasti na Karlovarsku objevily před sedmnácti lety, stojí dodnes, i když úředníci již v roce 2003 nařídili odstranění některých z nich.

Podle Dostálové jsou problémy s černými stavbami dané i tím, že dnes jde o kompetenci obcí, které vykonávají státní správu v přenesené působnosti. Věcný záměr nového stavebního zákona hovoří o tom, že „problémem se jeví nedostatek finančních prostředků na výkon rozhodnutí“ – neboť jedna věc je samotné odstranění černé stavby, které někdo musí uhradit ihned, a jiná věc je vymáhání nákladů od jejího vlastníka.

Nový zákon by měl stávající praxi zcela obrátit – vznikne Nejvyšší stavební úřad a krajské stavební úřady s územními pracovišti v obcích. Ty mají podle představ ministerstva fungovat nezávisle na radnicích. Boj s černými stavbami tak přejde z obcí na bedra – a pokladnu – státu.

Kritika ze všech stran. Podle pražské náměstkyně je návrh protiústavní

Celý plánovaný systém čistě státních stavebních úřadů ale již čelí silné kritice. Přichází od parlamentní opozice, ale i z některých radnic. Těm se nelíbí, že na stavební řízení již nebudou dohlížet.

„Domníváme se, že některá ustanovení by mohla být i protiústavní. V ústavě je garantováno právo obcí a krajů na samosprávu,“ míní náměstkyně pražského primátora Hana Kordová Marvanová (STAN/Spojené síly).

Připravovaný zákon ostatně kritizují i někteří experti, a to z hlediska věcného i právního. Například výkonná ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková varovala na počátku prosince v Otázkách Václava Moravce, že jedním z rizik pro zřízení samostatných pracovišť stavebních úřadů může být i nedostatek úředníků. „Z území velmi dobře víme, že úředníci nebudou chtít přecházet a starostové je nepustí,“ varovala Vladyková.

Zároveň si ale odborná veřejnost stýská i nad přístupem k černým stavbám, jehož změnu dává Dostálová do souvislosti s reformou stavebních úřadů. Letos si na něj stěžovala i ombudsmanka Anna Šabatová. „Je problém také v zákoně. Je několikrát novelizovaný a komplikovaný. Úřady někdy nevědí, jak postupovat,“ poznamenala Šabatová.

Nový stavební zákon by měla v prvních měsících příštího roku dostat do rukou legislativní rada vlády. Poslanci by jej mohli začít projednávat v polovině roku a účinný by měl být v průběhu volebního roku 2021.