Rozmělnění davů turistů či rozšíření ochranné zóny. Kladrubský hřebčín dodatečně plní podmínky UNESCO

Kladrubskému hřebčínu zbývají necelé tři měsíce na to, aby zpracoval připomínky stanovené organizací UNESCO při zápisu na seznam světového dědictví. Okolní krajina potřebuje širší památkovou ochranu a hřebčín také musí předložit strategii, jak si poradí s přívaly návštěvníků.

Video Události
video

Události: Kladrubský hřebčín má tři měsíce na splnění podmínek UNESCO

Od léta je na seznamu UNESCO nejen hřebčín ze šestnáctého století, ale i 1300 hektarů okolní krajiny. Tamní louky a lužní les vyvářejí optimální podmínky pro to, aby chov kočárových koní zůstal nepřerušen.

Mezi podmínky, které je nutné dodatečně splnit, patří rozšíření ochranné zóny krajiny jižním směrem, zhruba o 260 hektarů. „Tím hlavním limitem je, aby tam nebyly žádné výškové budovy,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek (KDU-ČSL). 

Zápisu na seznam světového dědictví se tak musí přizpůsobit všechny nově budované stavby – třeba most přes Labe, který by měl už v příštím roce nahradit stávající konstrukci v havarijním stavu. „Je vybráno z asi šesti řešení, které vyhovuje památkářům, vyhovuje UNESCO a vyhovuje i dopravě,“ přiblížil Línek. 

Davy návštěvníků

Další kapitolou je přístup k návštěvníkům. Hřebčínem ročně projde zhruba šedesát tisíc lidí. V letní sezoně jich tisíce obklopují i nejbližší pastviny. „Když jsou prázdniny nebo nějaké svátky, tak je tady každý den úplně plno,“ vylíčil ošetřovatel Michal Forisek. 

Už příští sezonu proto hodlá hřebčín davy příchozích rozmělnit v tříkilometrovém vycházkovém okruhu. „Nebo se dá regulovat rezervačním systémem. Máme ho připravený, a když bude potřeba, můžeme ho spustit,“ uvedl už dříve ředitel hřebčína Jiří Machek.

„Na našem území uděláme záchytné parkoviště, pokud o to bude hřebčín stát,“ řekla starostka Řečan nad Labem Michaela Matoušková (STAN).

Zpráva, jak hřebčín plní kritéria stanovená organizací UNESCO, musí být do centrály v Paříži doručena do konce ledna.