„Čtyři úrovně jsou luxus.“ Šéf žalobců souhlasí s plánem Benešové zeštíhlit českou justici

Soustava českých soudů a státních zastupitelství by měla v budoucnu zeštíhlet a ze stávajících čtyř stupňů (okresní, krajský, vrchní a nejvyšší) přejít na tři. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se na tom shodl s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). Chystaný plán na zavedení funkčních období pro špičky žalobců podporuje rovněž, jeho úřad ho nyní bude připomínkovat.

Video Studio ČT24
video

Benešová o změně pro žalobce: Novelu pustím dál

Podle současné legislativy je nejvyšší státní zástupce jmenován vládou na návrh ministra či ministryně spravedlnosti a stejným způsobem je také odvoláván, a to i bez udání důvodu. Podle nového zákona, který připravil už předchůdce Benešové Jan Kněžínek (za ANO), by došlo ke stanovení pevného funkčního období a nejvyšší státní zástupce by mohl být odvolán v kárném řízení.

Kromě toho ministerstvo navrhuje dvouleté přechodné funkční období pro nejvyššího státního zástupce, tříleté pro vrchní státní zástupce a tříleté až sedmileté pro vedoucí nižších stupňů státních zastupitelství. Přesoutěžení všech vedoucích státních zástupců by podle autorů návrhu spadalo do funkčního období příští a přespříští vlády a opatření nyní míří do připomínkového řízení.

„Pan nejvyšší je zpraven o tom, že novelu pustím dál. Uvidíme, jaké bude mít připomínky, uvidíme, jak to projde Poslaneckou sněmovnou,“ prohlásila Benešová po pátečním jednání se Zemanem – a sám šéf žalobců změnu principiálně podpořil s tím, že bude navrhovat sladění funkčních období soudců a žalobců: „Deset let pro nejvyšší, sedm let pro zbytek.“

Vedle toho se chce nejvyšší státní zastupitelství zaměřit i na přechodné období nabíhání zákona; sedm z osmi krajských státních zástupců totiž nastoupilo v roce 2011 a podle Zemana by bylo žádoucí, aby se všichni nevyměnili naráz, během jednoho či dvou let.

Video Události
video

Události: Marie Benešová jednala s Pavlem Zemanem

Reforma soustavy znovu ve hře

Souběžně s tím ministerstvo znovu otevírá i dlouhá léta diskutovanou reformu tuzemské justice, respektive snížení množství jejích stupňů. V současnosti je čtyřstupňová v úrovních okresní soudy (a zastupitelství), krajské soudy (v případě Prahy městský soud), vrchní soudy a nejvyšší soud.

„Tu reformu nebudu dělat já,“ zdůraznila Benešová. Právě obavy z možných zásahů Marie Benešové do chodu tuzemských státních zástupců přitom v minulých týdnech opakovaně plnily česká náměstí.

„Je potřeba připravit analytické podklady a začít na tom pracovat, aby další ministr mohl rozhodnout. Nejspíš vznikne nějaká komise,“ dodala s tím, že téma chce otevřít už za necelé dva týdny během svého jednání s předsedy krajských soudů.

Pavel Zeman ministerský záměr uvítal. „Pro Českou republiku je luxus mít čtyři úrovně soudů a státních zastupitelství, tři úrovně úplně stačí,“ prohlásil s tím, že je potřeba diskutovat o tom, jakým způsobem reformu provést – zda zrušit vrchní soudy a zastupitelství, nebo sloučit okresy s kraji. V minulosti se debatovalo o první možnosti s tím, že by souběžně vzniklo speciální protikorupční zastupitelství.