Policisté i vojáci nacvičovali, jak uchránit Temelín před teroristy

Zhruba tři stovky vojáků a policistů nacvičovaly, jak postupovat při případném teroristickém útoku na jadernou elektrárnu Temelín. Do třídenního cvičení Safeguard Temelín 2019 se zapojili i pracovníci ČEZu a provozovatelé přenosové soustavy. Pokud by skutečně došlo k teroristickému útoku, obě české jaderné elektrárny by vyrazila bránit armáda. Právě simulovaným útokem na Temelín celé cvičení vyvrcholilo.

Podle ředitele elektrárny Jana Krumla patří Temelín mezi nejpřísněji střežené objekty v Česku. Jeho ochranu zajišťují policie, armáda, bezpečnostní agentura, ale i celá řada fyzických bariér, bezpečnostních prvků a organizačních opatření.

„Jaderná elektrárna a její ochrana je jednou z hlavních priorit jihočeské policie. Dnešních ukázek při cvičení se účastnili specialisté zásahové jednotky, policisté eskortního oddělení, ale také operační důstojníci, kriminalisté a pracovníci krizového řízení,“ řekl náměstek jihočeského policejního ředitele Roman Bláha.

V případě útoku by pracovníci elektrárny zůstali uvnitř, ochrana okolí elektrárny a vzdušného prostoru by byla v rukou armády a policie.

Video Události v regionech (Praha)
video

Cvičení se zúčastnil i protiletadlový pluk ze Strakonic s těžkou technikou

Akce prověřila i aktivní zálohu 

Letos se do cvičení poprvé zapojili také členové Aktivní zálohy Armády ČR z Pardubic a Českých Budějovic. Doplnili tak vojáky ze strakonického 25. protiletadlového pluku.

„Při zhoršení bezpečnostní situace by bylo naším úkolem zajistit okolí elektrárny. Aktivní zálohy hrají důležitou roli při ochraně objektů důležitých pro bezpečnost státu. Jejich připravenost několikrát ročně prověřujeme. Prostředí kolem elektrárny Temelín v tomto směru vytváří reálné podmínky, v jakých by příslušníci aktivní zálohy plnili úkoly v případě jejich ostrého nasazení na jakémkoli jiném místě ČR,“ dodal ředitel Krajského vojenského velitelství Pardubice Petr Holý.