Oxid uhelnatý zabíjí desítky lidí ročně. Pomoci může detektor

Devět lidí se za poslední týden otrávilo oxidem uhelnatým jenom v Moravskoslezském kraji. Záchranáři tam bojovali s takzvaným tichým zabijákem na Opavsku a Třinecku. Další otravy se v posledních sedmi dnech staly v Jablonci nad Nisou nebo Hulíně. Nebezpečný plyn uniká nejčastěji z průtokového ohřívače vody známého jako karma.

Video Události
video

Události: Zabiják oxid uhelnatý

Záchranáři našli v bytě v centru Opavy šestičlennou rodinu, která se otrávila oxidem uhelnatým. Patnáctiletou dívku objevili v koupelně v bezvědomí. „Přijali jsme jednu pacientku po intoxikaci oxidem uhelnatým. Byla ve vážném stavu a v tuto chvíli se její stav zlepšil,“ upřesnila mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Naďa Chattová.

Pacienty s vážnou otravou v regionu většinou zachraňují zdravotníci z Centra hyperbarické medicíny Městské nemocnice Ostrava. Ve speciální komoře jim dávají inhalovat stoprocentní kyslík. „Komora se tlakuje medicinálním vzduchem na tlak, jako bychom byli deset až čtrnáct metrů pod vodou,“ vysvětluje primář centra Michal Hájek.

Plyn tráví hlavně v zimě

Riziko otrav oxidem uhelnatým roste vždy s topnou sezonou. Na vině jsou nejčastěji vadné plynové ohřívače vody a kotle. 

Oxid uhelnatý je hořlavý, bezbarvý plyn. Je vysoce jedovatý a vzniká při nedokonalém spalování dřeva, plynu, benzinu, uhlí či dalších látek. Otrava nastává po vdechnutí většího množství. Prvními příznaky jsou obvykle bolesti hlavy, nevolnost, závrať, malátnost a zmatenost. Typické je třešňové zbarvení kůže a sliznic.

Mezi hasiči bývá oxid uhelnatý nazýván tichým zabijákem, není totiž vidět ani cítit a již při velice malých koncentracích se pevně navazuje na krevní barvivo namísto kyslíku. Krví je pak roznášen po celém těle, vytlačuje kyslík a dochází k tragické otravě.

Některá města nakoupila hlásiče z městské kasy

Některá města přistoupila k prevenci tohoto rizika. Například v Olomouci nainstalovali v řadě domácností přístroje zjišťující, jestli plyn neuniká. Detektor signalizuje přítomnost nebezpečné látky již při velmi malých koncentracích, kdy ještě není přímo ohroženo zdraví nebo život lidí.

V Ostravě umístili do městských bytů přes dva tisíce těchto detektorů. „Silným akustickým projevem dávají najevo, že dochází k nějakému úniku oxidu uhelnatého,“ popisuje jejich funkci náměstek pro prevenci moravskoslezských hasičů Miloš Střelka s tím, že pípání by mělo všechny v bytě vzbudit. Detektor stojí asi tisíc korun.