Téměř 17 milionů korun stála v uplynulém roce pojišťovny péče mobilních hospiců. Proplácely ji vůbec poprvé. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odhaduje, že za minulý rok v součtu uhradí zdravotní služby ve výši 12 milionů korun, ostatní pojišťovny už za loňský rok domácím hospicům vyplatily skoro pět milionů. Vyplývá to ze statistik.
Mobilním hospicům proplatily pojišťovny 17 milionů. Bezplatné ani tak stále nejsou
Podle posledního výzkumu agentury STEM/MARK si 78 procent lidí přeje umřít doma. Splní se to však málokomu, dvě třetiny umírajících v Česku končí svůj život v nemocnici. Mobilní nebo také domácí hopice představují k nemocnicím alternativu – pečují o pacienty v konečné fázi nemoci u nich doma.
Od loňska jejich služby hradí i pojišťovny a zájem o ně výrazně roste. „U nás v Domácím hospici Vysočina se každoročně zvyšuje počet klientů o dvacet procent. Ve velkých městech jako Praha a Brno ale může být nárůst i o sto procent ročně,“ dokládá Petr Hladík z Fóra mobilních hospiců.
Hrazení služeb mobilních hospiců předcházel pilotní projekt VZP z let 2015 a 2017. „Pilotní projekt přinesl financování, ale zároveň i nároky, které tady doposud nebyly. Například vedoucí lékař takového hospice musí mít atestaci z paliativní medicíny,“ vysvětluje ředitel Centra paliativní péče Martin Loučka.
Podle něj se náhled pojišťoven na mobilní hospice změnil výrazně k lepšímu. „V lednu a únoru, kdy se to celé rozbíhalo, byla neochota či opatrnost ze strany zdravotních pojišťoven, zda smlouvy uzavírat, či ne. Dnes však došlo k výraznému posunu a ty pojišťovny se k tomu staví mnohem vstřícněji než loni,“ dodává Loučka.
Smlouvu s některým z mobilních hospiců loni uzavřely všechny zdravotní pojišťovny. S největším počtem takovýchto zařízení (25) spolupracuje Oborová zdravotní pojišťovna. Druhá VZP uzavřela loni 24 smluv, je ale těsně před podpisem dalších čtrnácti.
„Členské organizace z Fóra mobilních hospiců, kterým se podařilo splnit nároky ohledně personálního obsazení, navázaly smluvní vztahy s většinou pojišťoven,“ hodnotí spolupráci se zdravotními pojišťovnami Hladík. To potvrzuje i primářka mobilního hospice Cesta domů Irena Závadová: „Pojišťovny smlouvy uzavírají, žádné překážky od jiných mobilních hospiců nyní neregistrujeme.“
Péče není hrazena zcela
Zdravotní pojištění kryje péči o smrtelně nemocné v domácím hospici částkou 1152 Kč nebo 1463 Kč na den. Výše závisí na závažnosti onemocnění. Skutečné náklady na práci zdravotního týmu, léky, materiál a dopravu jsou však vyšší – zhruba 1900 Kč na den. Do této částky přitom není započítána nezdravotní složka péče, jakou je například pomoc s chodem domácnosti, osobní hygiena, služby psychologa nebo spirituální péče. Tuto sociální složku domácí hospice dále hradí z poplatků, darů nebo nenárokových dotací státu.
„My bychom si přáli, aby to byla pro občany bezplatná služba, ale zde narážíme na problém spolupráce českého zdravotního a sociálního systému, která u nás dlouhodobě pokulhává. Bude pravděpodobně chvíli trvat, než se nám podaří pokrýt celý rozsah péče mobilních hospiců z veřejných zdrojů,“ upozorňuje na finanční obtíže hospiců Loučka.
Ministerstvo práce a sociálních věcí si tíživou situaci domácích hospiců uvědomuje. „V současné době připravujeme novelu zákona o sociálních službách, kterou máme vládě předložit do konce tohoto roku. Nicméně naše ministerstvo se již pokusilo v minulém volebním období připravit novelu zákona o sociálních službách, kde navrhovalo vznik nové sociální služby hospicové péče, která by právě doplňovala systém zdravotní péče. Tuto novelu však tehdejší sněmovna neschválila,“ uvedla Andrea Vašáková z tiskového oddělení MPSV.