I na naší straně vnímáme některé sporné otázky, řekl Petříček před cestou do USA

„Pro Českou republiku bude zásadní předejít tomu, aby Spojené státy uvalily cla na dovoz automobilů a automobilových součástek,“ řekl před svou cestou do USA ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který byl hostem pořadu Události, komentáře. Během schůzky se svým americkým protějškem bude ministr také usilovat o to, aby se s USA brzy uskutečnilo setkání na nejvyšší úrovni. 

Video Události, komentáře
video

Tomáš Petříček hostem pořadu Události, komentáře

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) odcestuje 21. února do Spojených států, kde se setká se svým americkým protějškem Mikem Pompeem

V pořadu Události, komentáře český ministr uvedl, že by chtěl na schůzce především navázat na tři strategické pilíře vzájemného dialogu. „Jedná se o oblast bezpečnosti, oblast zahraničních vztahů a multilateralismu, a také o naši průběžnou spolupráci v oblasti lidských práv,“ upřesnil Petříček. 

 V té souvislosti připustil také existenci některých sporných otázek mezi Českem a USA. „Myslím, že v tuto chvíli i na naší straně vnímáme některé sporné otázky – například v oblasti vzájemného obchodu,“ uvedl. 

„Pro Českou republiku bude zásadní předejít tomu, aby Spojené státy uvalily cla na dovoz automobilů a automobilových součástek do Spojených států, protože by to mohlo mít zásadní dopady na české hospodářství,“ upřesnil Petříček a dodal, že věří, že se mu s USA podaří najít porozumění. 

Petříček také uvedl, že na své cestě bude usilovat o to, aby byl do Bílého domu pozván jeden z nejvyšších českých ústavních činitelů – jako je premiér Andrej Babiš (ANO) nebo prezident Miloš Zeman. „Avizoval jsem, že budu se svým protějškem hovořit o tom, že již delší dobu neproběhla schůzka na nejvyšší úrovni. Budu lobbovat, aby tato schůzka potvrdila dobré vztahy našich dvou zemí,“ řekl.  

Tomáš Petříček hovořil také o situaci ve Venezuele nebo o Ukrajině. Celý rozhovor je k dispozici ve videu.