Řidiči, prchni. V Evropě řádila falešná kamionová doprava, naložené zboží se nikdy nedostalo do cíle

Policie se pochlubila dopadením dvanáctičlenné skupiny, která organizovala falešnou kamionovou dopravu. Zboží naložené do kamionů se nikdy nedostalo k příjemcům. Šest lidí je ve vazbě, všech dvanáct obviněných čeká na soud – státní zastupitelství již podalo žalobu. Česká policie se případem zabývala od roku 2015, tvrdí však, že hlavní podezřelý páchal takovou činnost dvacet let.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Slavomír Kubeš

Skupina kradla zboží za miliony pozoruhodným způsobem. Založila spediční firmu a nechala si zadat zakázky na přepravu z různých míst Evropy. „Jednalo se vždy o různé zboží, které si pachatel tipoval podle ceny a potřeby. Toto zboží pak nechal odvézt na jím určená místa, čímž se obohatil o celou cenu zboží. Za jeden týden tak získal zboží v hodnotě 10 až 20 milionů korun,“ popsala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Dlouho se skupině dařilo zahlazovat stopy po falešných dopravcích – a pak se vydávat za jiné firmy. Čeští policisté po falešné spedici pátrali dva roky od chvíle, kdy dostali trestní oznámení o možném podvodném odběru dvou kamionů pneumatik na Vysočině. Podle Čírtkové ale hlavní organizátor „již dvacet let páchal na území celé Evropy podvodnou činnost formou podvodného odběru zboží“.  Protože se ukázalo, že jde o mezinárodní skupinu, která působila po celé Evropě, podíleli se na vyšetřování i policisté ze Slovenska, Německa, Polska, Maďarska, Nizozemska, Bulharska, Litvy, Lotyšska a dalších států.

Slováka, který byl podle vyšetřovatelů hlavním organizátorem, zadržela policie v prosinci 2017. Zároveň dopadla také dalších sedm členů skupiny, kteří vystupovali jako dispečeři, zprostředkovatel odběratele a majitel společnosti. Později policisté chytili i řidiče, kteří zboží vozili. Celkem obvinili dvanáct lidí, šest z nich skončilo ve vazbě. Obvinění se týkají trestných činů podvodu, padělání a pozměnění veřejné listiny a legalizace výnosů z trestné činnosti.

„Způsobená škoda přesáhla 30 milionů korun,“ vyčíslila mluvčí Čírtková. V Maďarsku pak v souvislosti s činností falešných speditérů zaznamenali škodu ve výši dalších 90 milionů.