Mládežnické organizace jako Skaut nebo Pionýr kritizují rozpočet na příští rok. Po prvním čtení ve sněmovně se ukázalo, že na zájmovou činnost a rekreaci dětí půjde o 4,5 milionu korun méně, než šlo letos. Podle České rady dětí a mládeže ale měly od ministerstva školství slíbený výrazný nárůst prostředků. O změnu žádají poslance i premiéra.
Buď připraven! První verze rozpočtu krátí peníze skautům či pionýrům
„Ve chvíli, kdy nemáme klubovny a nejsme schopni je opravovat, nemůžeme děti přijímat, takže máme čekací listy,“ říká starosta Junáku Josef Výprachtický. Skautských kluboven je v Česku zhruba dva tisíce. Ani tak se na všechny zájemce o vstup do organizace nedostane.
Poslední dva roky dostávaly mládežnické organizace zhruba 280 milionů korun, příští rok to podle schválené první verze návrhu státního rozpočtu má být méně než v roce 2016. „Objem prostředků nebude znamenat konec činnosti, ale zmenší se její rozsah,“ poukazuje předseda České rady dětí a mládeže (ČRDM) Aleš Sedláček.
Do spolků sdružených v ČRDM pravidelně chodí přibližně 200 tisíc dětí a mladých lidí do 26 let. Ze zmíněné části rozpočtu čerpají peníze skauti, pionýři, tomíci i drtivá většina dalších mládežnických organizací. Skautů je nejvíce. Jejich počet vzrostl za posledních 12 let ze zhruba 40,54 tisíce na 60,5 tisíce. Rada se obrátila na premiéra i na poslance.
Ministerstvo školství ale tvrdí, že o peníze organizace nepřijdou. „Po dohodě s ministerstvem financí a vládním zmocněncem pro sport zůstaly tyto prostředky jako v minulých letech v ukazateli sport,“ uvedla mluvčí resortu Aneta Lednová.
O podobě rozpočtu mají nyní jednat sněmovní výbory. Navrhovat mohou pouze přesuny mezi jednotlivými položkami. „Základ je, abychom se nedostali na horší čísla než v minulém rozpočtu,“ hodnotí situaci místopředseda sněmovního školského výboru Jiří Mihola (KDU-ČSL).
Předseda výboru Václav Klaus mladší (ODS) má za to, že šetřit pár milionů na mládežnických organizacích je nesmysl. Je si ale vědom, že rozpočet už je nějak sestaven a opozice jej předělat nemůže.
Poslanci už nyní schválené parametry nemohou měnit, v dalším kole projednávání mohou pouze navrhovat přesuny uvnitř rozpočtu.