Zimolova platforma chce obměnit ministry za ČSSD. Hamáček to odmítl

3 minuty
UDÁLOSTI: Sociální demokracii čeká debata o prohraných volbách a budoucnosti strany
Zdroj: ČT24

Místopředseda ČSSD Jiří Zimola, který je zároveň představitelem platformy Zachraňme ČSSD, se po jednání této skupiny zmínil o možnosti rekonstrukce vlády. Řekl to v den, kdy se sociální demokracii po čtvrt roce podařilo zkompletovat svoji sestavu ministrů. Předseda strany Jan Hamáček výměny členů vlády za ČSSD odmítl, sám však zřejmě nemá úplně pevnou pozici. Širší vedení bude o víkendu diskutovat o výsledcích říjnových voleb a Hamáček nevyloučil, že  by členové ústředního výkonného výboru mohli hlasovat o důvěře k němu.

Za jediný rok se proměnila ČSSD z nejsilnější vládní strany v partaj živořící na pokraji voličského zájmu – bez zastoupení v pražském, ale třeba i královéhradeckém zastupitelstvu, s jediným nově zvoleným senátorem a s patnáctičlenným poslaneckým klubem.

Pro srovnání: před deseti lety měla sociální demokracie 89 poslanců, v senátních volbách vyhrála ve 23 obvodech a v pražském zastupitelstvu byl její dvanáctičlenný klub druhý nejsilnější.

O výsledku diskutovala platforma Zachraňme ČSSD, kterou vytvořili v éře Bohuslava Sobotky jeho kritici – bývalí předsedové Michal Hašek, Zdeněk Škromach či Jiří Zimola, ale i vysočinský hejtman Jiří Běhounek. Ačkoli je nyní Zimola opět místopředsedou a druhým nejvýše postaveným mužem ČSSD, platforma přišla s požadavkem na řadu změn. Podle Jiřího Zimoly ve skupině rezonuje názor, že by byla namístě rekonstrukce vlády. Nynější ministři za ČSSD totiž podle něj nenaplňují možnosti.

„Nevyužili jsme potenciál, který nám byl dán. Bavíme se i o částečné rekonstrukci vlády za sociální demokracii, musíme přijít s novými tématy a jejich razantním prosazováním,“ řekl Zimola. Kromě toho by chtěl provést přeregistraci členů strany, aby se upřesnil jejich skutečný počet.

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček, který na začátek schůze platformy také přišel, však obměnu ministrů odmítá. „Rekonstrukce vlády po třech měsících není na pořadu dne,“ ujistil.

Sám se ostatně teprve nyní může naplno ujmout své funkce, protože dosud pod něj spadalo i ministerstvo zahraničních věcí, které nově převzal Tomáš Petříček. Když Hamáček odcházel ze setkání platformy Zachraňme ČSSD, poznamenal, že debata byla místy vyhrocená, ale nevybočila z běžných diskusí ve straně.

Odražení ode dna a ústřední výkonný výbor

Oficiálně bude výsledky voleb do obecních zastupitelstev a do Senátu hodnotit až ústřední výkonný výbor ČSSD – tedy širší stranické vedení – který se sejde o víkendu v Hradci Králové. Kam až výbor zajde, není jasné. Zřejmé ale je, že optimistické vyjádření předsedy sociální demokracie Jana Hamáčka po komunálních volbách, „že se ČSSD odrazila ode dna“, velký ohlas nenajde.

Hamáček k takovému závěru došel vzhledem k tomu, že ČSSD – přestože se v několika velkých městech vůbec nedostala do zastupitelstva – získala z politických stran v celorepublikovém součtu čtvrtý nejvyšší počet mandátů (po KDU-ČSL, ODS a STAN) a také na postup pěti kandidátů ČSSD z prvního kola senátních voleb. Z nich se ale nakonec do Senátu nakonec dostal jen jediný.

Výsledky ČSSD v komunálních volbách
Zdroj: ČT24/ČSÚ

Předseda ČSSD nevyloučil, že by o víkendu mohlo dojít i na hlasování o důvěře k němu. Jednoznačně to ovšem nepotvrdil. „Takovéto věci by měli první slyšet delegáti na ÚVV,“ míní. Konkrétní personální změny by ale výbor probírat neměl – to bude úkol až pro stranický sjezd v březnu příštího roku.

Chovanec chce nové tváře

K výsledkům ČSSD se již před ústředním výkonným výborem nevyjádřila pouze skupina kolem Jiřího Zimoly. Svůj názor zveřejnil i Milan Chovanec – bývalý statutární místopředseda ČSSD, který po rezignaci Bohuslava Sobotky stranu fakticky vedl před loňskými sněmovními volbami a ještě krátce po nich. Nyní poslal spolustraníkům – a následně i zveřejnil – dopis, který je k současnému vedení strany kritický. „Není to úspěch, není to odražení ode dna. Je to pokračující pád,“ zhodnotil letošní volby.

Stranu charakterizoval jako nesrozumitelnou pro voliče. Přičítá to především účasti ve vládě po boku ANO, do které se podle něj ČSSD neměla zapojit, ale nanejvýš ji tolerovat. Zmínil se také o potřebě zásadním způsobem obměnit vedení strany – aby se poroučely okoukané tváře. „Tím myslím nejen sebe, ale i všechny ostatní dlouholeté funkcionáře strany, kteří se s každou novou funkcí tváří, že v minulém vedení vlastně nebyli,“ shrnul Chovanec. Nepřímo tak odkázal i na platformu Zachraňme ČSSD sdružující některé bývalé i nynější místopředsedy strany. 

Na Chovancův text ostře reagoval Jan Hamáček. Bývalému místopředsedovi a stávajícímu šéfovi plzeňské krajské organizace vzkázal, že nevidí důvod, aby ve straně zůstávali lidé, kteří považují za správné mediální špinění spolustraníků. Tvrdí totiž, že sám Chovancův dopis spolustraníkům nedostal, a tak se k němu kritický text dostal až prostřednictvím médií.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zlom těsně před polednem. Jak došlo k masivnímu výpadku proudu

Klíčový moment pátečního masivního výpadku nastal v 11:50, kdy v tuzemské přenosové soustavě reálně teklo o 850 megawattů proudu méně, než v tu chvíli mělo. Výsledkem byl masivní výpadek elektřiny. Odborníci uvádějí, že něco podobného už hodně dlouho nezažili.
před 2 hhodinami

Elektřina po výpadku opět proudí do všech odběrných míst

Česko v pátek zasáhl masivní výpadek elektrického proudu. Všechny rozvodny přenosové soustavy jsou opět v provozu, podařilo se také již obnovit dodávky elektřiny do všech odběrných míst. Bez proudu byl podle dostupných informací asi milion odběratelů. Výpadek se dotkl zejména severozápadu republiky, ale i Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Příčinou byla technická závada. K běžnému provozu se vrátily již také vlaky. Dispečink ČEPS večer uvedl, že předpokládá ukončení stavu nouze pro území celého Česka ve 22 hodin.
12:17Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zásuvka nefungovala, plicní ventilátor běžel z baterie. Výpadek zasáhl i nemocnice

Běžně doma napájí Dita Horochovská plicní ventilátor přímo ze sítě, po pátečním rozsáhlém výpadku elektrického proudu ale musel životně důležitý přístroj čerpat energii z baterie. „Pokud by došla kapacita všech přístrojů, tak jsou varianty buď zavolat hasiče a poprosit je, jestli by mi nepřivezli záložní zdroj, nebo jet do nemocnice,“ popisuje Horochovská. První z variant využili třeba manželé Grunzovi. „Kdyby nepřijeli hasiči, nevím, co bychom dělali,“ říkají. Na záložních zdrojích fungovaly i některé nemocnice, například IKEM na situaci reagoval odložením některých menších plánovaných zákroků.
před 2 hhodinami

Hasiči během výpadku vyprošťovali lidi z výtahů, řešili ale i „falešné“ požáry

Hasiči po celé zemi zasahovali v souvislosti s výpadkem elektřiny zhruba ve 220 případech. Nejvíc v hlavním městě. Pražské jednotky musely řešit více než stovku mimořádných událostí. Nejčastěji hasiči vyprošťovali osoby uvízlé ve výtazích. Někdy však vyjížděli i k mylně nahlášeným požárům – lidi totiž zmátl dým stoupající ze startujících dieselových agregátů.
před 2 hhodinami

Kvůli výpadku stály vlaky i tramvaje. Semafory nahradili policisté

Masivní výpadek elektřiny způsobil problémy také ve veřejné dopravě. Cestující z některých vlaků, které se zastavily na cestě, hasiči evakuovali. Další soupravy nabíraly zpoždění. Po poledni nejezdilo ani pražské metro, jež se ale asi po půl hodině znovu rozjelo. Provoz vlaků byl naopak na řadě míst ochromený několik hodin. Problémy byly třeba i v Liberci, kde se po poledni zastavilo všech jedenáct tramvajových souprav, které v tu chvíli byly na svých linkách. Na mnoha místech napříč zemí potemněly i semafory. Ty museli nahradit policisté.
před 2 hhodinami

Výpadek ukázal citlivost energetické soustavy, soudí analytici

Páteční rozsáhlý výpadek elektřiny v části Česka ukázal citlivost energetické soustavy na výkyvy ve výrobě a spotřebě, zvláště pak v létě. Riziko podobných výpadků navíc v poslední době stoupá, důležité jsou proto investice do dalšího posilování sítí, vyplývá z komentářů analytiků pro ČTK.
16:30Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Poutní místo Velehrad hostí tradiční Dny lidí dobré vůle

V poutním místě Velehrad nedaleko Uherského Hradiště začala jedna z největších církevních událostí v zemi – Dny lidí dobré vůle. Každý rok se jich účastní desetitisíce poutníků. Akce, která připomíná příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, potrvá do soboty, kdy vyvrcholí národní poutí a bohoslužbou.
12:56Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Inflace v červnu podle odhadu zrychlila na 2,9 procenta

Spotřebitelské ceny v Česku se v červnu meziročně zvýšily o 2,9 procenta. Inflace tak dále zrychlila z květnových 2,4 procenta. Proti předchozímu měsíci ceny v červnu vzrostly o 0,3 procenta, vyplývá z předběžného odhadu, který v pátek na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Konečnou hodnotu statistici zveřejní ve čtvrtek 10. července, v předchozích měsících pokaždé potvrdili svůj odhad.
před 12 hhodinami
Načítání...