Znalec, který údajně zkreslil posudek ve prospěch Janouška, se obrací na Ústavní soud

Znalec Jiří Doleček, jenž měl úmyslně zkreslit posudek ve prospěch lobbisty Romana Janouška, se obrací na Ústavní soud. Nelíbí se mu totiž podmíněný trest, který dostal za svůj posudek. Doleček vypracoval k případu Janouškovy dopravní nehody dokument nahrávající lobbistovi. Podle soudů do něj ale zahrnul i závěry, jež nevyplývaly z objektivních zjištění.

Jiří Doleček
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Dolečkův advokát v úterý ČT oznámil, že podá stížnost k Ústavnímu soudu. Už dříve neuspěl s odvoláním k Městskému soudu v Praze ani s dovoláním k Nejvyššímu soudu

„Důvodem je, že klientovi nebyla na žádném stupni řízení poskytnuta soudní ochrana a proto byl uznán vinným,“ řekl Dolečkův advokát Štěpán Roman. „Pokud by se totiž soud zabýval věcnou správností posudků, se kterými byl konfrontován, tak ho musel osvobodit,“ doplnil Roman.

Podle advokáta se Doleček na soudech domáhal věcného přezkoumání všech posudků, ale nebylo mu vyhověno. Ty posudky, které Dolečkovi v závěrech oponovaly, vynechávaly podle Štěpána Romana důležité stopy a byly v rozporu se zákonem.

Kromě podmíněného trestu také musí Doleček zaplatit státu 7800 korun, které dostal od Janouškovy obhajoby za vypracování posudku. 

Podle Dolečkovy verze do ženy Janoušek nenarazil kapotou, ale jen zrcátkem

Dolečkův posudek se týkal incidentu z roku 2012. Opilý Janoušek srazil autem ženu. Znalec při projednávání incidentu tvrdil, že do ní nenarazila kapota vozu, ale pouze zpětné zrcátko – a že ji proto řidič neviděl. Tuto verzi však následně vyvrátil revizní posudek a také odposlechy z Janouškova telefonu.

Podle verdiktu potvrzeného Městským soudem v Praze Doleček jako dlouholetý a zkušený znalec věděl, že jeho posudek bude sloužit jako jeden z důležitých důkazů. Přesto do něj zapracoval i údaje, které nevycházely z objektivních zjištění, konstatoval v lednu předseda odvolacího senátu Petr Beneš. Za nepravdivý posudek znalci hrozilo až tříleté odnětí svobody.

Doleček trval na svých odborných závěrech a na tom, že případ Janouškovy dopravní nehody byl justiční omyl. Letos v létě ale neuspěl ani u Nejvyššího soudu, který odmítl jeho dovolání.

Lobbista Janoušek původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu, nakonec byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Měl si odpykat 4,5 roku ve vězení, za mřížemi ale doteď strávil asi rok a čtvrt. Trest má nyní přerušený kvůli špatnému zdraví. Zatím mu justice odmítla zbytek trestu prominout.