Třetina prvňáků má poškozené nohy kvůli špatným botám, říkají obuvníci

Asi třetina prvňáků trpí podle tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace (ČOKA) Vlasty Mayerové problémy s nohama. Mají například ploché nohy, pokroucené prsty, bradavice, plísně nebo odřeniny. Ty nejsou vrozené, ale vznikají nošením nevhodných bot. Mohou způsobovat také problémy s páteří nebo bolení hlavy.

Asi 98 procent dětí se rodí se zdravýma nohama – ty jsou však podle Mayerové velmi tvárné a špatné boty jim mohou ublížit. Například krátké a špičaté boty mohou způsobit vbočený palec.

Problémy jsou nejčastěji spojené s rychlým růstem. „Při návštěvách ve školkách a školách velmi často zjišťujeme, že děti mají buď boty malé, nebo zase naopak, třeba i v zimním období zas až o dvě čísla větší, což také není ideální,“ říká Mayerová. Děti samy si přitom málokdy všimnou, že z bot vyrostly, nebo že jim nesedí. Rodiče by proto měli správný rozměr kontrolovat sami. U dětí do šesti let je to prý vhodné každé dva až tři měsíce, do deseti let každé čtyři měsíce a později pak zhruba každých pět měsíců.

Roli při výběru bot nehraje jen délka nohy, ale i její šířka. Ta se u dětí liší, a boty je proto při nákupu potřeba dobře vyzkoušet. Potíže vznikají také kvůli módním trendům. Špička dětských bot by měla být kulatá, široká a dobře ohebná. Podpatek by zase neměl přesáhnout výšku 1,5 centimetru a pata by měla být postavená kolmo.  A to není vždy „in“.

Důležitý je i materiál, ze kterého je bota vyrobená. Mayerová doporučuje kůži, textil nebo klimamembránu. Boty mají být hlavně dobře prodyšné, aby se v nich nohy nepotily. Podešev a vnitřek boty by měly dobře tlumit nárazy. Ne zcela vhodný je prý suchý zip: „Tkaničky nohu lépe stáhnou a v botičce ji dobře drží,“ vysvětluje Mayerová. 

Roli hraje i výběr správných bot pro danou činnost. Mayerová upozorňuje, že děti by měly mít zvláštní pár na doma, na ven a na sport.

Pomoci při správném vývinu nohy může kromě kvalitní a dobře zvolené obuvi také ortopedická vložka nebo rehabilitace. Problémy je někdy těžké zachytit včas, protože se mohou projevit až se zpožděním.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bezpečnost byla tématem speciálního dílu Událostí, komentářů

O bezpečnosti Česka, klíčových otázkách týkající se obrany nebo o tom, kolik peněz investovat a co má mít prioritu, debatovali hosté speciálního dílu Událostí, komentářů. Hovořili i o plánovaném vyjednávání Ruska a Ukrajiny. Na otázky moderátora Daniela Takáče odpovídal bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL), senátor Ondřej Lochman (STAN), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Petr Beitl (ODS), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO), člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) a předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
před 1 hhodinou

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek ruské války na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 7 hhodinami

Většina deváťáků se dostala na preferovanou školu, řekl Bek

V prvním kole přijímacích zkoušek bylo na střední školy přijato 94 procent deváťáků, asi o procento více než loni. Většina se dostala na preferovanou školu, sdělil ministr školství Mikuláš Bek (STAN) spolu s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou. Resort školství informoval také o výsledcích státních maturit, neuspělo 12,3 procenta studentů.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Soud poslal do vazby dva obviněné po zásahu na plzeňském úřadě

Okresní soud Plzeň-město poslal kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby dva lidi obviněné v souvislosti se zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě Plzeňského kraje. Informovala o tom okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Obžalovaným hrozí až osmileté vězení.
před 10 hhodinami

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 12 hhodinami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 13 hhodinami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 15 hhodinami
Načítání...