Operace Uhlí míří k soudu. Podle policie skupina krácením daní způsobila škodu 300 milionů

Pražští státní zástupci poslali k soudu případ devětadvaceti lidí, kteří jsou obviněni z krácení daní na Kladensku se škodou přesahující tři sta milionů korun. Operace s krycím názvem Uhlí představuje jeden z největších případů policejního týmu Kobra.

Zásah protikorupčního týmu Kobra
Zdroj: ČT24

Vyšetřování začalo v únoru 2015 a mezi obviněné podle dřívějších informací patří kladenský podnikatel Ivan Štípek, bývalý bodyguard uprchlého Radovana Krejčíře Daniel Macháček nebo bývalý manažer hokejisty Jaromíra Jágra Lubomír Rys. Policisté obviněným zabavili majetek za téměř 190 milionů korun, sdělila dozorující státní zástupkyně Petra Vítková.

Podle Vítkové je skupina obviněna ze zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. U jednotlivců se liší podíl i stadium dokonání trestné činnosti. „Stále se jedná o podezření z rozsáhlé a sofistikované trestné činnosti, páchané vylákáváním nadměrných odpočtů daně z přidané hodnoty bez právního důvodu,“ doplnila Vítková. Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě.

Síť mrtvých firem

Policie v minulosti trestnou činnost popsala tak, že obvinění založili síť několika desítek obchodních společností, které od roku 2011 vykazovaly vysoké obraty ze stavebních činností. Každý měsíc uplatňovaly nároky na vyplacení nadměrných odpočtů DPH. Firmy přitom podle detektivů nevykonávaly žádnou činnost, nevedly účetnictví a na účtech měly jen minimální pohyby. Jako jednatelé v nich působili tzv. bílí koně. 

 Speciální tým Kobra je složený z policistů, celníků a lidí z finanční správy a zaměřuje se na velké daňové úniky. Zásah proti skupině z Kladenska s krycím názvem Uhlí začal v únoru 2015. Členové Kobry zasahovali na 38 místech v Česku, zejména pak ve Středočeském kraji. Vyšetřování pak dokončili detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu.