Myslivcům a zemědělcům stát za prasečí mor vyplatil 7 milionů

Za odstřel divokých prasat a náhradu škod zaplatil stát už 7 milionů korun. Z toho 3,3 milionu zaplatila Státní veterinární správa myslivcům za odstřel, necelé čtyři miliony odeslalo ministerstvo zemědělství poškozeným zemědělcům. Náklady budou zřejmě mnohem vyšší, než se předpokládalo.

Zdroj: ČTK/imago stock&people Autor: imago stock&people

Ministerstvo zemědělství přijalo už 184 žádostí o vyplacení náhrady nákladů a ztrát v souvislosti s africkým morem prasat. Žadatelé, kterými jsou hlavně zemědělci, myslivci a honitební společnosti, požadují dosud 6,227 milionů. Ministerstvo zatím vyhovělo 39 z nich, na účty žadatelů poslalo 3,88 milionu.

„Z této částky představuje největší položku částka 3 695 925 Kč vyplacená jako záloha čtyřem zemědělským podnikům, kterým bylo s výskytem afrického moru prasat zakázáno sklízet zemědělské plodiny z důvodu poskytnutí úkrytu pro divoká prasata,“ uvedla mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Ministerstvo odhadovalo, že na náhradách škod zaplatí 6 až 8 milionů korun. V současnosti částku odhaduje na 11 až 12 milionů. Státní veterinární správa, která vyřizuje zástřelné, vyplatila už celkem 3,3 milionu korun. Z toho 109 tisíc korun bylo za odstřel 69 divočáků v zamořené oblasti ve Zlínském kraji.

V současnosti se zástřelné vyplácí ve všech krajích. V částech Zlínského, Olomouckého, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje, kam zasahuje tzv. zóna s intenzivním odlovem, mohou myslivci dostat až 4 tisíce korun za odlovený kus.

Ve zbytku Česka se vyplácí zástřelné/vzorkovné teprve od 10. října. Státní veterinární správa tím zahájila monitoring Aujeszkyho choroby prasat. Za odlovený kus, ze kterého bude odeslán vzorek na vyšetření, dostane lovec takzvané vzorkovné ve výši 1000 korun.