Servis 41 armádních vrtulníků Mi zajistí LOM Praha

Servis 41 armádních vrtulníků řady Mi bude do roku 2023 dále zajišťovat státní podnik LOM Praha. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) na Twitteru sdělil, že smlouvu podepsal na Dnech NATO, které se tento víkend konají v Ostravě. Podle dřívějších informací bude servis za celé zmíněné období stát přes čtyři miliardy korun. Servis měl LOM na starosti i doposud.

Vrtulník Mi-171Š
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

„LOM Praha zajistí do roku 2023 servis všech vrtulníků Mi,“ oznámil Stropnický. Ministerstvo již dříve uvedlo, že očekávané náklady na servis za danou dobu činí 4,159 miliardy korun s DPH. Dosud byl servis vrtulníků zajišťován podle ministerstva na základě tří různých smluv, nově bude postaven na jediném komplexním kontraktu.

Vrtulníky ruské výroby Mi-8, Mi-17, Mi-171Š a Mi-24/35 byly do výzbroje české armády zařazovány postupně od roku 1967. Armáda je využívá pro přepravu lidí i materiálu, nasazeny mohou být i v zahraničních misích. Využívány jsou také v integrovaném záchranném systému, při humanitárních evakuacích zdravotně postižených lidí podle programu Medevac nebo při přepravě ústavních činitelů.

LOM Praha se zaměřuje na opravárenské služby pro českou armádu. Je předním opravárenským závodem pro vrtulníky řady Mi v zemích NATO a EU a také poskytuje letecký výcvik pilotů v Centru Leteckého Výcviku v Pardubicích. Firma zaměstnává více než 800 lidí. Loni zdvojnásobila zisk na rekordních 97 milionů korun.