Vylosováno: ANO jde do voleb s číslem 21, ČSSD připadla 4

Státní volební komise vylosovala čísla, se kterými půjdou letos strany a hnutí do podzimních voleb do sněmovny. Číslo 1 od sociálních demokratů tentokrát přebrali občanští demokraté. Hnutí ANO bude kandidovat s číslem 21 a ČSSD s číslem 4. Celkem jde do voleb 31 kandidujících uskupení.

Čísla pomohou ke snazšímu statistickému rozlišení stran, které je budou moci využít v kampani. Čísla také určí pořadí, ve kterém budou strany uvedeny na oficiálním volebním webu.

Komunisté půjdou do podzimních voleb s 8, TOP 09 má číslo 20, lidovci 24 a hnutí Starostové a nezávislí dostalo vylosovanou 7. Pirátům připadlo číslo 15, hnutí Svoboda a přímá demokracie bude kandidovat pod číslem 29. 

Čísla byla tradičně vylosována s pomocí dvou skleněných nádob: v jedné byly obálky s názvy volebních stran a ve druhé obálky s čísly a postupně byly k sobě přiřazovány. Losování se ujali předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová a ředitel odboru všeobecné správy ministerstva vnitra Václav Henych.

S čísly začala První republika

Losování čísel politických stran má v novodobé československé a české historii kořeny v období První republiky. „Se zavedením poměrného volebního systému vznikla potřeba zajistit, aby žádná politická strana nebyla ve volebních seznamech zvýhodněna svým pořadovým číslem,“ uvedl specialista na novodobé české dějiny Jan Rychlík z Ústavu českých dějin Univerzity Karlovy. „Proto se volební čísla začala losovat.“

Čísla stran se před volbami stala součástí jejich marketingu a kampaně. Političtí soupeři je však také používali v předvolebním boji. Například v posledních svobodných volbách před únorovým převratem, které se konaly v roce 1946, si volební jedničku vylosovala Komunistická strana Československa. „Kdo je dutý jako bedna, bude volit číslo jedna,“ vzpomíná pamětník a politický vězeň z 50. let Josef Gara z Frýdku-Místku.

Celkem 31 stran, o 7 více než v roce 2013

Do říjnových voleb do Poslanecké sněmovny se přihlásilo 31 volebních uskupení. Je jich o sedm více než při minulých volbách v roce 2013. Celkem bude o hlasy voličů usilovat několik tisíc kandidátů. Volby se budou konat 20. a 21. října

Podobně jako v minulých letech nepřihlásily všechny strany své kandidáty ve všech krajích. V Praze by voliči mohli vybírat až z 29 stran, což je o osm více než před čtyřmi lety. Naopak nejméně subjektů kandiduje v Karlovarském kraji – celkem 21.