Rok od zavedení příspěvku na dojíždění: Do práce vrátil dvanáct set lidí

5 minut
Události: Příspěvek na dojíždění funguje rok
Zdroj: ČT24

Tisíc až tři a půl tisíce korun mohou dostat dlouhodobě nezaměstnaní na dojíždění do nové práce. Úřady jim příspěvěk nabízejí přesně rok. Nejdřív ho mohli čerpat lidé ve vybraných krajích, od listopadu podpora funguje všude. Za jedenáct měsíců vrátila do práce přes tisíc lidí, podle kritiků je to ale málo.

Jednou z těch, kteří příspěvek využívají, je Alena Wagnerová z Ústí nad Labem. Od začátku roku pracuje jako pomocnice v mateřské škole v dvanáct kilometrů vzdáleném Malém Březně. „Časově to autobusem vyjde tak kolem půl hodinky,“ doplňuje.

Místo nemohla najít čtyři roky. Aby mohla dojíždět, úřad práce jí cestu proplácí – patnáct set korun každý měsíc. „Využila jsem toho, podala žádost a vyšlo to, což mě hodně pomáhá,“ podotýká Wagnerová.

V celém Ústeckém kraji dostávají příspěvek na dojíždění dvě stovky lidí. V celé republice jich je jen o tisícovku víc. „Já si myslím, že si na to lidé musí teprve zvyknout, že musíme šířit tu informaci, že takový příspěvek vlastně existuje,“ domnívá se ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). 

Příspěvek na dojíždění za prací
Zdroj: ČT24

Žádat o příspěvek mohou pouze ti, kteří byli nejméně pět měsíců bez práce. Zároveň musí najít zaměstnání minimálně na půl roku a v místě, kde nemají trvalé bydliště. Doposud stát na příspěvcích vyplatil milion a půl.

Kritici: Příspěvky jsou zbytečné

Podle opozice i analytiků trhu práce je taková podpora zbytečná. „Mnohem lépe by fungovalo, pokud bychom snížili odvody, čímž bychom umožnili lidem mnohem více si vydělat,“ myslí si poslankyně a místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

„Možná by se stát měl víc zaměřit na podporu malého a středního podnikání, které vytváří pracovní příležitosti v těch regionech, kde nebydlí tolik lidí,“ dodává Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu ManpowerGroup.

Češi navíc nejsou příliš ochotní za prací dojíždět. Co není problém pro Alenu Wagnerovou, vidí jinak Tomáš Černý. Před týdnem ho propustili z OKD, teď hledá novou práci.

„Když si představíte, že denně strávíte dvě hodiny a možná i víc někde na cestách, tak pak se vám stane, že z osmihodinové pracovní služby máte najednou deset, jedenáct hodin,“ uvažuje Černý. Ministerstvo chce ale v programu pokračovat i další rok.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 39 mminutami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 4 hhodinami

Koalice zřejmě nestihne zakotvit rozpočtovou odpovědnost do ústavy

Vládní koalice chce zakotvit rozpočtovou odpovědnost přímo do ústavy. Ve středu projedná kabinet návrh ústavního zákona, podle kterého by stát, obce i kraje musely dbát o zdravé a udržitelné veřejné finance. Sněmovní opozice považuje návrh ministerstva financí za zbytečný – mimo jiné i proto, že ho už poslanci prakticky nemají šanci do říjnových parlamentních voleb schválit.
před 5 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 11 hhodinami

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 14 hhodinami

Zvlněná vozovka na D1 vytvořila nebezpečný skok

Na nájezdu na jeden z mostů na D1 u Ostravy ve směru na Brno se vytvořil nebezpečný skok. I při snížené rychlosti tam řidiči často škrtnou podvozkem o povrch silnice a vystavují se tak velmi nebezpečné situaci. „(Skok) může (automobil) nadnést a opravdu letí vzduchem. Málokterý řidič má v praxi natrénováno, aby takovýto manévr zvládl,“ upozorňuje koordinátor BESIP Petr Blahut. Opravy podle Ředitelství silnic a dálnic začnou ještě během léta – nebudou ovšem definitivní, ale pouze provizorní. Čeká se totiž na výsledek soudního sporu týkajícího se materiálu použitého v podloží.
před 14 hhodinami
Načítání...