Šperkařem před tisíci lety. Restaurátoři vyrábějí kopie šperků z raného středověku

3 minuty
Reportáž: Jak se dělá gombík starý tisíc let
Zdroj: ČT24

Archeologové z Akademie věd České republiky zkoumají práci raně středověkých šperkařů. Restaurátoři proto vytvořili přesné kopie cenností, které se dosud našly v hrobech odkrytých na Pražském hradě. Na pohřebiště z 9. až 11. století byli pochováni lidé z nejbohatší společenské vrstvy, a to i s částí svého majetku. Restaurátoři při práci zkoumají každý detail a potom vytvoří šperky stejným způsobem, jako před více než tisíci lety.

Vyrobit třeba jeden gombík trvalo sto dvacet hodin. Zhotovením replik se teď například vyvrátila teorie o tom, že se gombíky vyráběly podle matric a zlatník si tak mohl usnadnit práci. Ukázalo se, že každý je originál tepaný zvlášť.

Na stavu původních klenotů se podepsala staletí, kdy byly pohřbeny pod zemí. I to byl důvod, proč vytvořit kopie. Hlavním cílem bylo ale prozkoumání samotné technologie. Ukázkou preciznosti je například na první pohled ne příliš zdobný řetízek.

Výzkum začal v 70. letech

Při pohledu zblízka je na něm vidět nesmírně jemná práce. Restaurátorka a zlatnice Archeologického ústavu Akademie věd České republiky Ludmila Barčáková zjistila, že takový řetízek obsahuje asi tisíc kroužků a našel se mezi šperky v hrobech členů knížecí rodiny.

Pohřebiště se nacházelo v Lumbeho zahradě v areálu Pražského hradu, kterou archeologové zkoumali už v sedmdesátých letech, a odkryli tam tehdy 148 hrobů.

„Co se týče nálezů z drahých kovů, ze zlata, stříbra, pozlacených materiálů, je to vůbec nejbohatší pohřebiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku,“ sdělil vedoucí oddělení záchranných výzkumů Archeologického ústavu Akademie věd Jan Frolík.

Podle archeologů pochází část nalezených šperků z Velké Moravy a část z dílny, která měla sídlit přímo na Pražském hradě. Domnívají se taky, že tehdejší šperkaři museli být mladí lidé s dobrým zrakem.

„Neumím si představit podmínky, ve kterých to dělali. Muselo být jedině v létě, když je teplo, když nefoukal vítr, protože v interiéru to dělat nemohli. Tehdejší dřevěné domy, ve kterých bydleli, neměly moc velká okna,“ uvedl Jan Frolík.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
před 7 mminutami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu. Nagyová je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Krok odhlasovali europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku. Imunity zbavili i německého europoslance českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 3 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 4 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 7 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 8 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 14 hhodinami
Načítání...