Pražský městský soud znovu zrušil osvobozující verdikt nad Janou Nečasovou a dalšími obviněnými v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Soud rozhodl usnesením v neveřejném zasedání 23. prosince. Informace ČT potvrdila mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. Prvoinstanční soud tak bude v případu rozhodovat již počtvrté.
Soud opět zrušil osvobození Nečasové v kauze Vojenského zpravodajství
„Zasedání bylo neveřejné, nikdo jiný kromě senátu přítomen nebyl,“ upřesnila Puci a potvrdila informaci ze soudní databáze, že rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 bylo zrušeno a věc mu byla vrácena k novému projednání.
Více ale nesdělila s tím, že odůvodnění bude rozesílat Obvodní soud pro Prahu 1. Odůvodnění tak bude k dispozici až poté, co ho obdrží účastníci řízení. Státní zástupce Rostislav Bajger, který se proti zproštění viny Nečasové a dalších odvolal, rozhodnutí zatím neobdržel.
Obvodní soud pro Prahu 1 zprostil Nečasovou a tři bývalé zpravodajce Milana Kovandu, Ondreje Páleníka a Jana Pohůnka viny ze zneužití vojenského zpravodajství letos v červnu. Skutky popsané v obžalobě nebyly podle soudu trestnými činy, nepodařilo se prý také prokázat motiv.
První verdikt před více než dvěma roky
Soudkyně Helena Králová v případu rozhodovala již třikrát. Poprvé v červnu 2014, kdy Nečasové uložila trestním příkazem roční podmíněný trest, Pohůnkovo stíhání zastavila a případ Kovandy a Páleníka předala ministerstvu obrany, aby ho řešilo jako kázeňské provinění.
Nadřízený pražský městský soud ale rozhodnutí přezkoumal a nařídil projednat věc v hlavním líčení. To trvalo od ledna do května 2015 a všichni obžalovaní byli soudem zproštěni viny. Státní zástupci se proti verdiktu opět odvolali a uspěli – hlavní líčení se tedy opakovalo v červnu 2016 a skončilo opět osvobozením všech obviněných. Nyní státní zástupci uspěli i s dalším odvoláním, a soud se tak bude opakovat.
Náměstek olomouckého vrchního státního zastupitelství Pavel Komár v minulosti uvedl, že odvolacímu senátu žalobci zřejmě navrhnou výměnu soudkyně. Návrh ale nakonec nepodali. „Nikoliv, žádný takový návrh jsme neměli,“ uvedl k tomu vrchní olomoucký žalobce Ivo Ištvan. Podle advokáta Miroslava Krutiny je výměna zákonného soudce krajní a nepříliš pravděpodobnou možností.
Pád vlády
Kauza Vojenského zpravodajství vedla před třemi lety k pádu Nečasovy vlády. Údajné zneužití vojenské rozvědky je prvním z případů kolem Nagyové, který se dostal před soud. Podle žalobců je pojítkem mezi několika kauzami.
Rozsáhlý spis se původně týkal podezření z ovlivňování veřejných zakázek a zneužití pravomoci ve spojení s úředníky a lobbisty. Na základě odposlechů se vyšetřovatelé dostali k Nagyové. Žalobci ze spisu postupně oddělují jednotlivé kauzy.
Nečasová je obviněná i z údajného uplácení poslanců funkcemi, v případu je obviněn i expremiér Nečas. Dále Nečasová čelí obvinění také z krácení darovací daně, kterou údajně neodvedla z kabelek a šperků. Stát podle obvinění připravila o 705 925 korun, za což jí hrozí až deset let vězení. Městský soud v Praze se od května 2015 zabývá obžalobou ohledně údajného vynášení informací z Bezpečnostní informační služby. Žalobci chtěli Nečasovou obvinit také z korupce, neměli ale dostatek důkazů.