Česko chce dál dobrovolně pomáhat zemím postiženým migrací

Evropské země postižené migrací můžou dál počítat s pomocí od České republiky. Po jednání se svými protějšky ze Slovenska a Rakouska to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Ministři řešili i situaci, kdy by přestala platit dohoda s Tureckem o vracení migrantů. Evropská unie musí být podle nich připravená. Zásadní přitom je, aby zůstala uzavřena uprchlická cesta přes západní Balkán.

Čtyřicet českých policistů aktuálně působí například na makedonských hranicích. Podle Chovance právě Makedonie výrazně pomohla s uzavřením balkánské trasy. „Jsme připraveni pomoci, dokud o to bude Makedonie žádat,“ řekl ministr. 

Zahraniční mise českých policistů začaly před rokem, kdy naplno vypukla migrační krize. Policisté působí v zemích na takzvané balkánské cestě, po níž především loni na podzim přicházely stovky tisíc migrantů z Turecka přes Egejské moře a státy západního Balkánu do střední Evropy.

Chovanec v Praze jednal s rakouským ministrem vnitra Wolfgangem Sobotkou a se slovenským ministrem Robertem Kaliňákem. Ministři řešili například i uprchlické kvóty. Zástupci Česka a Slovenska zopakovali, že se tento projekt neosvědčil.

Chovanec jako jeden z argumentů uvedl, že si evropské země dosud měly rozdělit 160 tisíc migrantů, což se nestalo, a přesídlilo jich jen několik tisíc. Kvóty zkritizoval i Kaliňák. Smysl má podle něj ochrana hranic na balkánské cestě. Unie by se také měla soustředit především na zlepšení ochrany hranic ve Středomoří. 

Ministři: EU se nesmí nechat Tureckem vydírat

Podle rakouského ministra musí být EU připravena zastavit nelegální migraci i v případě, že by selhala březnová dohoda s Tureckem. Balkánská cesta podle něj musí zůstat nadále uzavřena a je potřeba udržovat kontroly i na vnitřních evropských hranicích.

Ministři se shodli také na tom, že se Evropská unie v otázce bezvízového styku nesmí nechat od Turecka vydírat. Současná dohoda podle nich dává čas připravit se na situaci, že by Turecko přestalo přebírat zpět migranty z řeckých ostrovů.

Jednání ministrů se konalo v rámci Salcburského fóra, které vzniklo v roce 2001 jako nástroj pro komunikaci Rakouska se zeměmi střední Evropy. Česko fóru rok a půl předsedalo. Nyní bude fóru předsedat Maďarsko.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Po D3 se řidiči 150kilometrovou rychlostí svezou zřejmě až v říjnu

Po dálnici D3 se řidiči svezou 150kilometrovou rychlostí zřejmě až na začátku října. Maximální povolená rychlost se v úseku mezi Planou nad Lužnicí a Českými Budějovicemi měla původně zvýšit už na konci prázdnin. Jenže tendr na dodavatele proměnného značení se zpozdil. „Byly problémy v rámci výběrového řízení, že se nám posunul termín pro dodání nabídek z důvodu množství dotazů,“ uvedl šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Proměnné dopravní značky jsou zatím ve výrobě. Firma je podle ŘSD namontuje do poloviny září, přičemž cena činí 55 milionů. Většina řidičů zvýšení nejvyšší povolené rychlosti v tomto úseku vítá. Podle odborníků jsou ale i nezkušení a nevyježdění řidiči, kteří by se změnou mohli mít problém.
před 2 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 3 hhodinami

Obrana koupí zbraně od České zbrojovky za více než čtyři miliardy korun

Ministerstvo obrany koupí ruční zbraně od společnosti Česká zbrojovka v hodnotě až 4,26 miliardy korun bez DPH. Pořídí pušky CZ BREN 2, podvěsné granátomety i pistole, a to včetně příslušenství, oznámilo ministerstvo na webu. Se zakázkou ve čtvrtek vyslovilo souhlas kolegium ministryně obrany Jany Černochové (ODS), informaci nyní dostane vláda.
15:41Aktualizovánopřed 4 hhodinami

KHNP představila firmám podmínky pro zapojení do dostavby Dukovan

Přípravy stavby nových jaderných bloků v Dukovanech pokračují podle plánu, nadále platí i závazek šedesátiprocentního postupného zapojení českých firem do projektu, uvedl na semináři korejské společnosti KHNP v Praze ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Korejci při semináři představili zástupcům téměř stovky tuzemských firem podmínky pro zapojení do výstavby. České firmy zajistí práce na geologickém průzkumu, který v Dukovanech začne v příštím týdnu.
15:36Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Policie navrhla obžalovat 10 lidí a 16 firem v kauze libereckého dopravního podniku

Policie navrhla obžalovat deset lidí a šestnáct firem kvůli korupci a zmanipulování veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ), sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Kriminalisté vedou stíhání mimo jiné pro trestné činy zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, poškození finančních zájmů Evropské unie, přijetí úplatku a podplacení.
10:13Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Policie navrhuje obžalovat Okamuru a SPD kvůli předvolebním plakátům

Policie chce poslat před soud předsedu SPD Tomia Okamuru i samotné hnutí. Kauza se týká plakátů z loňské předvolební kampaně. Vyplývá to z vyjádření šéfa dozorového Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jana Lelka. O žalobě zatím ale státní zástupce nerozhodl. Sněmovna kvůli případu vydala Okamuru k trestnímu stíhání. To policie zahájila v únoru. Viní jeho i SPD z podněcování k nenávisti, za které hrozí až tři roky vězení.
13:27Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Začala stavba dalšího úseku D6

U Bochova na Karlovarsku začala stavba dalšího úseku dálnice D6 mezi Prahou a Karlovými Vary. Úsek Žalmanov–Knínice bude téměř sedm kilometrů dlouhý a stát bude přes dvě miliardy korun. Stavba by měla být hotová v listopadu 2027. Do Karlových Varů budou zbývat už jen dva úseky. S jejich dokončením se počítá do roku 2028.
13:14Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Stát podpoří psychology na školách. Sehnat je bude problém, ví ministerstvo

Ve školách s více než 180 žáky bude stát od ledna platit od 0,5 do 2,5 úvazku psychologa a speciálního či sociálního pedagoga. Doteď byly pozice financovány z evropských dotací, příští rok na ně půjde víc než miliarda ze státního rozpočtu. Podle odborníků ale budou mít ředitelé škol problém psychology vůbec sehnat. Náměstek ministra školství Jiří Nantl (ODS) v Událostech, komentářích připustil, že ministerstvo o tom ví. Usiluje proto o navýšení počtu studijních míst v oboru psychologie na vysokých školách až o polovinu. Duševní problémy mají však i předškolní děti a žáci prvních tříd. Podle náměstka by mohla pomoct také regulace odkladů školní docházky, díky které se uleví pedagogicko-psychologickým poradnám a ty se pak více zaměří na péči a prevenci u dětí.
před 9 hhodinami
Načítání...