Nebraňme úspěšným podnikatelům v politice, uvedl Zeman k novele o střetu zájmů

Úspěšným starostům a úspěšným podnikatelům by se nemělo bránit, aby vstupovali do politiky a zůstávali v ní, řekl ve čtvrtek prezident Miloš Zeman při návštěvě Pardubického kraje. Na dotaz místního občana tak komentoval zpřísnění zákona o střetu zájmů, který ve středu schválila sněmovna. Zákon zavádí omezení pro podnikání členů vlády, což se výrazně dotkne zejména ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Pardubického kraje
Zdroj: ČTK Autor: Vostárek Josef

„Nebraňme těmto lidem, aby vstupovali do politiky, nebraňme lidem, aby v té politice zůstali, a nepřijímejme zákony, které jsou zaměřeny proti jediné osobě, protože skutečně dobrý zákon musí být zákon obecný,“ řekl prezident.

Přijímat zákony kvůli jednomu člověku je podle něj principiálně špatně. Uvedl, že sám je na tom podobně, protože ve sněmovně nyní leží zákon o omezení prezidentských pravomocí. Zpřesnění pravomocí hlavy státu v zahraniční politice nebo při jmenování bankovní rady České národní banky počátkem června schválila vláda.

Poslanci novelu zákona o střetu zájmů odsouhlasili i s pozměňovacím návrhem, aby se společnosti, které alespoň ze čtvrtiny vlastní člen vlády, nesměly ucházet o veřejné zakázky, nebudou mít nárok ani na nenárokové dotace či pobídky. Jejich vlastnictví však ministrům zůstane.

Zákon také po sněmovních úpravách zakáže budoucím členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Sněmovna ovšem odmítla úpravy zákona, podle nichž by člen vlády nesměl firmy ovládat.

 

Zeman jako příklad úspěšného podnikatele, který se účastnil politického života, uvedl Tomáše Baťu. Podle prezidenta byl Baťa dlouholetým starostou Zlína a město velmi pozvedl.

Zeman se k ministrovi financí vyjádřil několikrát. Babiše pochválil za přebytek státního rozpočtu a nepřímo jej přirovnal k prvnímu československému ministrovi financí Aloisi Rašínovi, jehož politika směřující ke zhodnocení koruny byla základem hospodářského vzestupu země ve druhé polovině 20. let minulého století.

Babiš trvá na tom, že od začátku svého působení v politice si počíná transparentně. Koaliční partneři podle něj o jeho majetku věděli už při domlouvání vládní spolupráce. Vicepremiér chce počkat, jak se ke zpřísnění zákona o střetu zájmů postaví Senát a prezident, a pak se poradí o dalším postupu s právníky. Prezident ve středu uvedl, že své stanovisko sdělí až po
projednání novely v Senátu.