Strany jdou do finiše, vrcholnou část kampaně zahájili lidovci i ČSSD

I když strany již jednou kampaně před letošními podzimními volbami do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu zahajovaly, nyní startují ostrou fázi. Bezprostředně po sobě do ní vstoupily dvě koaliční strany – ČSSD a KDU-ČSL. Zatímco sociální demokraté obhajují hejtmanské posty ve třinácti krajích, lidovci v některých krajích zastoupení vůbec nemají. Přesto neskrývají ambice na vítězství až ve třech regionech. Témata, která strany akcentují, se neliší. Nejčastěji hovoří o zdravotnictví, sociálních službách či dopravě.

  • krajských volbách rozdělí voliči mezi kandidující politiky celkem 675 mandátů. Bude se volit ve všech krajích, nikoli však  v Praze.
  • Ze třinácti hejtmanských křesel patří v současnosti jedenáct ČSSD. Po jednom mají KSČM a STAN. Před čtyřmi lety vyhrála ČSSD v deseti krajích, dvě vítězství získali komunisté a po jednom ODS a Starostové pro Liberecký kraj.
  • senátních volbách budou lidé hlasovat v 27 obvodech, křesla obhajuje 19 dosavadních senátorů. Téměř polovinu mandátů před šesti lety získali sociální demokraté, stranické přestupy je o dva z nich připravily. Osm křesel po minulých volbách patřilo kandidátům ODS, další si rozdělili TOP 09 se starosty, lidovci, Severočechy.cz a hnutím Nestraníci.
  • První kolo senátních voleb proběhne současně s krajskými volbami 7. a 8. října. Druhé kolo bude následovat o týden později, tj. 14. a 15. října.

KDU-ČSL vyrazila v úterý do volebního finiše. V pražském paláci Charitas představili lidovci všechny své kandidáty do Senátu i lídry kandidátek do krajů. I když mezi nimi nechyběl předseda strany Pavel Bělobrádek, zdůraznil, že on hlavní tváří kampaně nebude. Krajští kandidáti se podle něj nebudou schovávat za centrální tváře. KDU-ČSL se tak distancovala od obou svých koaličních partnerů ČSSD a ANO či opoziční ODS, jejichž kampani vévodí fotografie předsedů.

Méně odlišností bude ve volebních tématech. I když Bělobrádek řekl, že se lidovci soustředí na regionální témata, a nikoli na témata celostátní, jde o podobný okruh, o kterém hovořil například i šéf sociální demokracie. „Doprava, bezpečnost, zdravotnictví, školství, sociální služby. Pak jsou i specifika, která jsou v jednotlivých krajích, ať už je to sucho, nebo naopak záplavy,“ shrnul Pavel Bělobrádek. Ústředním mottem kampaně mají být hesla „Srostlí s krajem“ a „Chceme silný kraj“.

Lidovci mají v nadcházejících krajských volbách velké ambice. I když naposledy v některém regionu zvítězili v roce 2004, chtějí letos zvítězit hned ve třech. V Senátu, kde má lidovecký klub 11 členů a je po ČSSD a ODS třetím nejsilnějším, by chtěli lidovci získat tolik mandátů, aby jejich klub byl druhým nejsilnějším.

ČSSD se vymezuje proti ANO

ČSSD zahájila kampaň už na začátku března. Nyní však vstoupila do další fáze. Předseda strany Bohuslav Sobotka spolu s některými volebními lídry otevřel v Plzni sociálnědemokratickou volební kavárnu.

Shrnul přitom témata, se kterými kandidáti na hejtmany míří do voleb: „To, na co sociální demokracie klade důraz, je zabránit privatizaci nemocnic a sociálních služeb, udržet dostupnou veřejnou dopravu a postarat se také o to, aby střední školy vychovávaly kvalitní absolventy.“

I ČSSD se v kampani vymezuje proti svému koaličnímu partnerovi a zároveň hlavnímu politickému rivalovi, hnutí ANO. V reakci na hojně citované krédo Andreje Babiše přišla se sloganem „Stát není firma. Je to společenství lidí“. V kampani ale zároveň na vzájemnou spolupráci odkazuje – prezentuje výsledky dvou let vládnutí.

Samotné hnutí ANO je před volbami nepřehlédnutelné díky billboardové kampani, ve které předseda Andrej Babiš představuje kandidáty na hejtmany s heslem „Chceme lepší Česko“. „Téma korupce je stále na stole. Témata jsou klasická – dopravní infrastruktura,“ uvedl Andrej Babiš. Hnutí svoji kampaň oficiálně zahájilo 15. srpna a jeho reprezentanti jsou i v ulicích.

obrázek
Zdroj: ČT24

Témata opozice: Kritika vlády i migrační krize

Do závěrečného předvolebního sprintu se chce během týdne pustit i KSČM. Pro ni jsou letošní krajské volby důležité, v těch posledních totiž vůbec poprvé v porevoluční historii obsadila hejtmanský post, když v čele Ústeckého kraje stanul Oldřich Bubeníček.

Do voleb jde KSČM s heslem „Náš program jste vy“. Akcentovat chce zejména zdravotnictví, školství a dopravu. Podle předsedy poslaneckého klubu strany Pavla Kováčika se v některých regionech komunisté zaměří na problematiku sucha. V senátní kampani chtějí komunisté tematizovat bezpečnost, protože jsou podle stranického šéfa Vojtěcha Filipa přesvědčeni, že migrační krize ještě neskončila. 

Občanská demokracie chce kampaň ladit pozitivně. Do boje o voliče vyrazila s heslem: „Zjednodušme to!“ Vláda podle strany neustále komplikuje život lidem i firmám. Chce proto omezit rostoucí byrokracii. Pomoci by k tomu měla mimo jiné lepší elektronická komunikace s úřady. Zejména před senátními volbami však předseda ODS Petr Fiala nemá velké ambice. „Jsme obnoveni, nabízíme novou, dobrou politiku, ale kdybych řekl, že obhájíme těch osm křesel, tak to možná bude znít hodně nerealisticky,“ přiznal.

TOP 09 odstartovala kampaň s hesly „Věříme ve svobodu. Veříme ve Vás“ a „Silou rozumu“. Prosazuje odpovědné hospodaření, chce zlepšit dopravu a zdravotnictví nebo podmínky pro podnikání. Současně ale pojímá krajské volby jako příležitost k boji proti vládním stranám.

Horkou fázi kampaně zahájila opoziční strana ve druhé polovině srpna. „Hlavním motivem kampaně je zápas za udržení svobody, která je ukrajována každým dnem všemi třemi vládními stranami,“ uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

obrázek
Zdroj: ČT24

Hnutí Starostové a nezávislí, které chce během týdne zahájit závěrečnou část kampaně, zase sází na to, že řadu jejich kandidátů místní lidé znají, a kromě kontaktní bude kampaň i on-line.

Obdobně jako komunisté sází na bezpečnost také Úsvit, pod sloganem „Hrdá a bezpečná země“ cílí především na obranu a chce prosadit pohraničníky ve všech hraničních okresech. „Vycházíme z ideových linek, které jsme si odsouhlasili na ideové konferenci v únoru letošního roku. Stěžejním heslem je Hrdá a bezpečná země,“ shrnul předseda hnutí Miroslav Lidinský. 

Svoboda a přímá demokracie prosazuje přímou volbu a odvolatelnost hejtmanů a rovněž nulovou toleranci vůči migraci.

Krajské volby budou ve 13 krajích

Krajské volby se letos kříží s těmi senátními. Uskuteční se 7. a 8. října, druhé kolo senátních proběhne o týden později, tedy 14. a 15. října. Krajské volby se budou týkat třinácti krajů, neuskuteční se v Praze, kde se celoměstské zastupitelstvo volí v termínu komunálních voleb.

Senátní volby proběhnou ve 27 obvodech – tam, má obvod podle zákona přidělené pořadové číslo 1+3n. Volit senátora nebo senátorku tak budou lidé například v Karlových Varech, Plzni-městě, Praze 6, 10 a 11, Liberci nebo Ostravě-městě. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Elektřina po výpadku opět proudí do všech odběrných míst

Česko v pátek zasáhl masivní výpadek elektrického proudu. Všechny rozvodny přenosové soustavy jsou opět v provozu, podařilo se také již obnovit dodávky elektřiny do všech odběrných míst. Bez proudu byl podle dostupných informací asi milion odběratelů. Výpadek se dotkl zejména severozápadu republiky, ale i Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Příčinou byla technická závada. K běžnému provozu se vrátily již také vlaky. ČEPS pro ČT uvedl, že o půlnoci ukončil stav nouze pro území celého Česka. Večer dokončila úpravu klíčového vedení vysokého napětí.
včeraAktualizovánopřed 28 mminutami

Zlom těsně před polednem. Jak došlo k masivnímu výpadku proudu

Klíčový moment pátečního masivního výpadku nastal v 11:50, kdy v tuzemské přenosové soustavě reálně teklo o 850 megawattů proudu méně, než v tu chvíli mělo. Výsledkem byl masivní výpadek elektřiny. Odborníci uvádějí, že něco podobného už hodně dlouho nezažili.
před 4 hhodinami

Zásuvka nefungovala, plicní ventilátor běžel z baterie. Výpadek zasáhl i nemocnice

Běžně doma napájí Dita Horochovská plicní ventilátor přímo ze sítě, po pátečním rozsáhlém výpadku elektrického proudu ale musel životně důležitý přístroj čerpat energii z baterie. „Pokud by došla kapacita všech přístrojů, tak jsou varianty buď zavolat hasiče a poprosit je, jestli by mi nepřivezli záložní zdroj, nebo jet do nemocnice,“ popisuje Horochovská. První z variant využili třeba manželé Grunzovi. „Kdyby nepřijeli hasiči, nevím, co bychom dělali,“ říkají. Na záložních zdrojích fungovaly i některé nemocnice, například IKEM na situaci reagoval odložením některých menších plánovaných zákroků.
před 4 hhodinami

Hasiči během výpadku vyprošťovali lidi z výtahů, řešili ale i „falešné“ požáry

Hasiči po celé zemi zasahovali v souvislosti s výpadkem elektřiny zhruba ve 220 případech. Nejvíc v hlavním městě. Pražské jednotky musely řešit více než stovku mimořádných událostí. Nejčastěji hasiči vyprošťovali osoby uvízlé ve výtazích. Někdy však vyjížděli i k mylně nahlášeným požárům – lidi totiž zmátl dým stoupající ze startujících dieselových agregátů.
před 5 hhodinami

Kvůli výpadku stály vlaky i tramvaje. Semafory nahradili policisté

Masivní výpadek elektřiny způsobil problémy také ve veřejné dopravě. Cestující z některých vlaků, které se zastavily na cestě, hasiči evakuovali. Další soupravy nabíraly zpoždění. Po poledni nejezdilo ani pražské metro, jež se ale asi po půl hodině znovu rozjelo. Provoz vlaků byl naopak na řadě míst ochromený několik hodin. Problémy byly třeba i v Liberci, kde se po poledni zastavilo všech jedenáct tramvajových souprav, které v tu chvíli byly na svých linkách. Na mnoha místech napříč zemí potemněly i semafory. Ty museli nahradit policisté.
před 5 hhodinami

Výpadek ukázal citlivost energetické soustavy, soudí analytici

Páteční rozsáhlý výpadek elektřiny v části Česka ukázal citlivost energetické soustavy na výkyvy ve výrobě a spotřebě, zvláště pak v létě. Riziko podobných výpadků navíc v poslední době stoupá, důležité jsou proto investice do dalšího posilování sítí, vyplývá z komentářů analytiků pro ČTK.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Poutní místo Velehrad hostí tradiční Dny lidí dobré vůle

V poutním místě Velehrad nedaleko Uherského Hradiště začala jedna z největších církevních událostí v zemi – Dny lidí dobré vůle. Každý rok se jich účastní desetitisíce poutníků. Akce, která připomíná příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, potrvá do soboty, kdy vyvrcholí národní poutí a bohoslužbou.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Inflace v červnu podle odhadu zrychlila na 2,9 procenta

Spotřebitelské ceny v Česku se v červnu meziročně zvýšily o 2,9 procenta. Inflace tak dále zrychlila z květnových 2,4 procenta. Proti předchozímu měsíci ceny v červnu vzrostly o 0,3 procenta, vyplývá z předběžného odhadu, který v pátek na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Konečnou hodnotu statistici zveřejní ve čtvrtek 10. července, v předchozích měsících pokaždé potvrdili svůj odhad.
před 14 hhodinami
Načítání...