Rodiny postižených by mohly v přidělených bytech zůstávat déle, navrhuje výbor

3 minuty
Ústavně právní výbor navrhuje mírnější pravidla v bytech pro postižené
Zdroj: ČT24

V bytech pro lidi s postižením by mohla platit mírnější pravidla. Pokud handicapovaný zemře, musí teď jeho rodina z bytu do čtvrt roku odejít. Nově by měla být lhůta na vystěhování o tři měsíce delší. Lidé nad 70 let nebo další handicapovaní, kteří v bytě žili nejméně rok, by tam mohli zůstat. Změnu sněmovně doporučil ústavně právní výbor. Proti je ale Svaz měst a obcí.

Pokud handicapovaný žijící v přiděleném bytě zemře, musí se do třech měsíců místo opět uvolnit pro dalšího postiženého. Byt tak musí opustit například i rodiny postižených. Ústavně právní výbor navrhuje lhůtu prodloužit. 

„Mnohdy kromě řešení ztráty blízké osoby, zařizování pohřbu a dědictví ještě sami musí hledat ubytování, takže chceme tuto minimální lhůtu prodloužit na šest měsíců,“ řekl předseda sněmovního ústavně právního výboru Jeroným Tejc (ČSSD).

Svaz měst a obcí protestuje

Senioři a další postižení, kteří v bytě žili minimálně rok, by se podle návrhu nemuseli stěhovat vůbec. Ministerstvo spravedlnosti s potřebnou změnou občanského zákoníku v principu souhlasí. Nebrání se ani pravicová opozice.

Na zmíněnou část zákona upozornili sami handicapovaní. Proti je ale Svaz měst a obcí. „Další prodloužení lhůty by znamenalo, že ti handicapovaní, kteří byt potřebují, se do něj nedostanou, a to by bylo proti celému smyslu zákona,“ uvedl ředitel Svazu měst a obcí Dan Jiránek. Bytů zvláštního určení je v Česku několik tisíc. Většinou patří městům a obcím. Ty taky rozhodují o tom, kdo je dostane. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Muž souzený za napadení dvou Ukrajinek na pouti dostal podmínku

Půlroční podmínku se zkušební lhůtou 18 měsíců vyměřil v pátek soud v Plzni Zdeňku Holzknechtovi, obžalovanému z předloňského napadení dvou žen z Ukrajiny na pouti v Plasích. Souzený majitel pouťových atrakcí čelil obžalobě z ublížení na zdraví, výtržnictví a z násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Hrozilo mu až pětileté vězení. Soud ho uznal vinným pouze z výtržnictví. Dospěl k závěru, že nebylo možné bez pochybností odsoudit muže i za způsobení zranění jedné z žen, neprokázalo se ani, že by se dopustil násilí vůči cizinkám kvůli jejich ukrajinské národnosti.
10:04Aktualizovánopřed 39 mminutami

Volby by v červnu vyhrálo ANO, SPOLU oslabilo, ukazuje průzkum Medianu

Sněmovní volby by v červnu vyhrálo hnutí ANO. Na druhém místě by s devatenácti procenty skončila koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Kandidátka SPD s podporou dalších stran by byla třetí se čtrnácti procenty. Pětiprocentní hranici by překročili ještě STAN, Piráti, Stačilo! a Motoristé sobě. Průzkum se konal v době, kdy vypukla kauza bitcoinů spojená s bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS).
před 3 hhodinami

Cesta autem na dovolenou? Pozor na podhuštěné pneumatiky i únavu

Mnoho lidí v těchto dnech vyráží na dovolenou autem. Bohužel někteří nevěnují dost času přípravě nejen posádky, ale především vozidla. Dochází pak ke zbytečným stresovým situacím, poruchám a nehodám, kterým lze přitom celkem snadno předcházet. Až sedmdesát procent řidičů vyráží na cesty třeba s podhuštěnými pneumatikami, které bývají častou příčinou dopravních nehod. Pozor by měli dávat řidiči nejen na technický stav vozidla, ale také na únavu, která je při cestě může potkat.
před 5 hhodinami

Ústavní soud apeluje na zákonodárce, aby se začali zabývat eutanazií

Česko stojí před otevřením politické debaty o případné legalizaci asistované sebevraždy nebo eutanazie. Ústavní soud ve svém aktuálním nálezu apeluje na zákonodárce, aby se problematikou začali zabývat. Souvisí to i s případem muže, jehož žádost o eutanazii soudy zamítly. ČT oslovila politické strany, některé už připravují vlastní návrhy.
před 5 hhodinami

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Hlasování o nedůvěře Evropské komise bylo divadlo, řekl Síkela v Interview ČT24

Bylo zřejmé, že hlasování o nedůvěře Evropské komise (EK) nemůže projít, od začátku šlo o „politické divadlo“, prohlásil eurokomisař Jozef Síkela (STAN). V pořadu Interview ČT24 s ním moderátorka Tereza Řezníčková dále probírala, jak americký prezident Donald Trump ovlivní ekonomickou situaci v Evropské unii či v jakých oblastech Evropa působí v Africe a kdo jsou její klíčoví partneři.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Nemocnice Nymburk se vzpamatovává z kyberútoku

Lékaři z nymburské nemocnice po rozsáhlém kybernetickém útoku, který zařízení zasáhl minulý týden, postupně znovu získávají přístup do informačního systému a s tím i databáze pacientů. Z 250 počítačů zatím technici zprovoznili zhruba třetinu, aspoň jeden na každém oddělení. Většina lékařských přístrojů je již funkčních, třeba magnetickou rezonanci ale zdravotníci otestovali ve čtvrtek poprvé. Žádanky a dokumenty musí doktoři stále vyplňovat ručně, péče o pacienty však omezená není. Veškeré systémy a počítače chce mít nemocnice naplno zprovozněné do konce příštího týdne.
před 14 hhodinami
Načítání...