Motol: Při experimentální léčbě jsme nepochybili

Lékaři z Fakultní nemocnice v Motole podle závěrů interního šetření klinické studie neporušili předpisy a nemocnice při experimentální léčbě amyotrofické laterální sklerózy (ALS) nepochybila. Neurolog Martin Bojar však po kauze kolem výzkumu kmenových buněk na vlastní žádost požádal o ukončení zaměstnaneckého poměru v nemocnici.

„Z dostupných dokumentů nevyplývá, že by zařazení pacientů Fakultní nemocnice v Motole do klinické studie bylo podmíněno poskytnutím finančního daru spolku Buněčná terapie, a to žádným z lékařů FN Motol,“ uvedlo vedení nemocnice ve svém stanovisku. Podle šetření neexistují žádné konkrétní důkazy, že zkoušející lékaři při provádění klinického hodnocení bezpečnosti a účinnosti podání kmenových buněk u pacientů s ALS, kteří byli zařazeni do klinické studie ve FN Motol, porušili platné předpisy. Celou věc momentálně vyšetřuje policie, proto se nemocnice zdrží dalších komentářů, řekla mluvčí Pavlína Danková.

Martin Bojar
Zdroj: ČT24

Bojar, který měl v nemocnici třetinový úvazek, odmítl, že se „jakýmkoliv způsobem obohatil na úkor pacientů či podmiňoval účast ve studii finančním darem, jelikož pacienty trpící ALS zařazoval do studie výlučně na základě splnění daných vstupních kritérií“. Vzhledem ke kauze však sám přestal v nemocnici pracovat. Podle vyjádření nemocnice kvůli tomu, že nechce, aby kauza poškodila dobré jméno nemocnice a jeho kolegů.

Interní šetření ale také respektuje odlišné stanovisko etické komise Univerzity Karlovy. Komise v červnu uvedla, že tým Sykové porušil etiku a informace o významu a účinnosti aplikace kmenových buněk byly ze strany členů týmu podávány ne vždy přiměřeným způsobem. Přesto výsledky detailního interního šetření ve FN Motol neukázaly, že by se tak dělo na půdě nemocnice v souvislosti se zmíněnou klinickou studií.

Kauzu odstartovala reportáž Reportérů ČT. Podle ní spolupracovníci senátorky a vědkyně Evy Sykové, bývalé šéfky Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR, brali od některých pacientů se smrtelnou nemocí ALS za experimentální léčbu kmenovými buňkami 150 000 korun. Účast v klinické studii přitom má být ze zákona bezplatná. Syková se kvůli tomu vzdala řady funkcí, trvá ale stále na tom, že nic nezákonného neudělala.

Klinickou studii už před dvěma lety prověřovala etická komise nemocnice, nezávislá na vedení nemocnice. Neshledala žádné porušení etického rámce, stejně tak ani loni Státní ústav pro kontrolu léčiv v Praze nezjistil porušení zákona.

ALS způsobuje odumírání buněk Centrálního nervového systému, nejprve se u nemocného projevuje slabostí a snížením pohyblivosti, během několika let mozek není schopen ovládat většinu svalů a pacient je zcela paralyzován.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSenát schválil školskou novelu

Nepedagogické pracovníky zřejmě budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje jako zřizovatelé škol. Budou mít kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Senát schválil novelu školského zákona, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Změnu týkající se mezd školníků, uklízeček, kuchařek nebo administrativních pracovníků kritizovali kromě opozice také školské odbory a samosprávy. Upozorňují, že na to nebude dost peněz.
09:01Aktualizovánopřed 51 mminutami

Dávat víc peněz na obranu je fér, míní Zajíček. Kde na to vzít? ptá se Středula

Je zcela férové a spravedlivé, aby se Evropa postavila na vlastní nohy a vynakládala na obranu více prostředků než v minulosti, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Odborový předák Josef Středula nicméně upozorňuje, že není jasné, kde Česko na vyšší vojenské výdaje vezme peníze. Předseda národní rozpočtové rady Mojmír Hampl dodal, že Unie má v současnosti mnoho drahých priorit a některé z nich bude nutné přehodnotit.
před 1 hhodinou

Praktického lékaře nemá pět procent populace, uvádí resort zdravotnictví

Lidí neregistrovaných u praktického lékaře bylo loni v Česku podle dat ministerstva zdravotnictví asi pět procent, část z nich přesto čerpala jejich péči. Dospělých mezi nimi bylo 449 tisíc, dětí 34 tisíc. Sdružení praktických lékařů, kterých je asi pět tisíc pro dospělé a dva tisíce pro děti, v březnu uvedlo čísla ještě vyšší, praktického lékaře podle něj nemá milion lidí, část ho sehnat nemůže, část mít nechce.
před 1 hhodinou

Exhejtman Šulc dostal čtyři roky za zneužití pravomoci, píší SZ

Ústecký krajský soud poslal bývalého hejtmana a exposlance ODS Jiřího Šulce na čtyři roky do vězení za zneužití pravomoci, uložil mu také peněžitý trest a zákaz činnosti, píší Seznam Zprávy s odkazem na informace soudu. Verdikt, který je součástí dotační kauzy ROP Severozápad, není pravomocný. Šulcův advokát Daniel Volák serveru sdělil, že se exposlanec odvolá.
14:50Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Archeologové našli na Hradecku keltské sídliště, které v tuzemsku nemá obdoby

Archeologové v trase budoucí dálnice D35 na Královéhradecku objevili zcela výjimečné sídliště z doby laténské. Tedy z doby, kdy u nás sídlili Keltové, konkrétně Bojoové, po nichž získala naše země jméno. Lokalita nemá podle vědců svým rozsahem a počtem objevených artefaktů v Česku obdoby.
před 2 hhodinami

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR za 387 milionů korun

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) prodal bývalé sídlo Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) ve Siwiecově ulici na pražském Žižkově za 387 milionů korun. Prodejní cena v aukci přesáhla vyvolávací cenu o více než 300 milionů. ÚZSVM původně nabízel torzo budovy a dva pozemky za 79,12 milionu. Prodej je třetí nejúspěšnější za dobu fungování majetkového úřadu.
13:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Komunisté měli z mladé generace strach, protože nevěděli, co s ní, říká Hutka

Senátoři podpořili odškodnění pro ty, které komunistický režim donutil k emigraci nebo na ně uvalil takzvaný ochranný dohled. Podle písničkáře a někdejšího disidenta Jaroslava Hutky jde 36 let po pádu komunistického režimu o „jakýsi druh vyrovnání“, sdělil v Událostech, komentářích.
před 2 hhodinami

Přívalové deště hrozí v jižní polovině země, na sever nedojdou

Čtvrteční studená fronta přinese bouřky a přívalové deště, které mohou doprovodit menší kroupy. Odpoledne a večer hrozí především v jižních Čechách, na Vysočině a jihu Moravy. Naopak na sever Moravy a do Slezska pravděpodobně nedorazí. Poté dojde opět k oteplení a víkendové teploty opět přesáhnou tropických třicet stupňů Celsia. V neděli se začne ochlazovat a denní teploty by se příští týden mohly pohybovat kolem dvaceti až pětadvaceti stupňů.
08:40Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...