Policie navrhuje obžalovat deset osob za pád mostu ve Vilémově. Zemřeli pod ním čtyři lidé

Deset lidí navrhuje obžalovat policie pro obecné ohrožení z nedbalosti kvůli pádu mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku. Vyšetřování případu bylo ukončeno po téměř dvou letech. Informaci ČT potvrdila dozorující okresní státní zástupkyně z Havlíčkova Brodu Zdeňka Tománková. V září 2014 při opravách mostu zahynuli čtyři lidé a další dva byli zraněni.

Záchranáři u zříceného silničního mostu u Vilémova na Havlíčkobrodsku
Zdroj: ČTK Autor: Luboš Pavlíček

Obviněným v souvislosti s pádem mostu ve Vilémově by u soudu hrozily tresty od tří do deseti let. Podle dřívějších informací z médií jsou mezi nimi představitelé stavebních firem, kteří se podíleli na realizaci stavby, zástupci investora a lidé, kteří měli na starosti dohled nad dodržováním bezpečnosti práce v průběhu stavby. 

„Během vyšetřování se nezměnil počet obviněných ani právní kvalifikace,“ uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Video Studio ČT24
video

Vyšetřování trvalo téměř dva roky

Spis, který kriminalisté předali státnímu zastupitelství, je podle Čírtkové velice rozsáhlý. Má přes 2000 stran a spoustu příloh. „Zpracování spisu bude složité. Bude trvat několik měsíců, navíc si někteří obvinění podali žádost o
přezkoumání postupu policie,“ řekla Tománková. Státní zástupkyně poté buď podá obžalobu k soudu, nebo věc vrátí policii k dopracování.

Inspektorát práce udělil pokutu 1,5 milionu korun

Most, který byl starý téměř 90 let, se zřítil 4. září 2014. V jeho troskách zahynuli čtyři dělníci a další dva, kteří tu v tu chvíli pracovali, byli zraněni. Podle závěrů policejního vyšetřování, výslechů a odborných posudků nebyly stavební práce řízeny v souladu s projektovou dokumentací a nebylo zajištěno dodržování bezpečnosti práce.

Kraj Vysočina zakázku za více než 200 milionů korun zadal konsorciu stavebních firem M-Silnice a Strabag. Most opravovala jako subdodavatel společnost Bögl & Krýsl.

 

/*json*/{"map":{"lat":49.83779027287556,"lng":15.548255043994223,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.818049967963624,"lng":15.533638000488281,"type":"1","description":"Vílémov"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Inspektorát práce letos začátkem roku udělil v souvislosti s pádem mostu pokuty ve výši 1,5 milionu korun firmám Strabag & Bögl a Krýsl a koordinátorce bezpečnosti práce Marii Hubkové.