Skupina křesťanských uprchlíků znovu žádá v Česku o azyl - cestu do Německa jim překazila policie

Skupina 16 křesťanských uprchlíků z Iráku, které policie zadržela ve čtvrtek večer na cestě do Německa, v Česku znovu požádala o azyl. Uvedla to policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Cizinci, které do ČR přivezl Nadační fond Generace 21, budou převezeni do zařízení v Zastávce u Brna. Policie zadržela skupinu nedaleko česko-německých hranic, noc strávili v hotelu v centru Ústí nad Labem. Řidiče, kteří je převáželi, podezřívá policie z převaděčství.

Video Události
video

Události: Opětovná žádost o azyl v Česku

„Cizinci opětovně požádali o azyl v České republice. Bude opětovně zahájeno azylové řízení a cizinci budou převezeni do pobytového zařízení v Zastávce u Brna,“ dodala mluvčí Hyšplerová.

Mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková později potvrdila, že ministerstvo nyní v rámci příslušného správního řízení o opakované žádosti opětovně zkoumá, zda existují důvody pro udělení mezinárodní ochrany nebo nikoliv. 

„Všichni Iráčané byli včera (ve čtvrtek) řádně poučeni o tom, co to znamená vzdát se azylu, přesto to udělali. Česká republika nebude hřiště pro hraní azylové rulety,“ uvedl k případu bez bližších podrobností ministr vnitra Milan Chovanec.

Osm kilometrů od hranic 

Uprchlíci si ve čtvrtek vyzvedli pasy na ministerstvu vnitra a požádali o ukončení statusu azylanta. Minibusem soukromé firmy se pak vydali na cestu do Německa. Policie skupinu kontrolovala ve čtvrtek večer asi osm kilometrů od česko-německých hranic. Iráčané, mezi kterými jsou i děti, strávili noc v hotelu v centru Ústí nad Labem. Ráno je pak policie převezla dodávkami na nedalekou služebnu.  

Řidiče, kteří Iráčany vezli, policie podezřívá z převaděčství. „V případě řidičů byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice,“ doplnila Hyšplerová. Oba muže policie po výslechu odpoledne propustila. 

Jedním ze zadržených řidičů byl i majitel brněnské dopravní společnosti František Pokorný: cizince prý převážel na základě standardní objednávky do Německa. Zda mohou vycestovat, podle svých slov neřešil.

Byli poučeni… 

Celá skupina ve čtvrtek osobně na ministerstvu vnitra požádala o ukončení statusu azylanta. „Všem osobám byly vráceny cestovní doklady a vydán třídenní výjezdní příkaz. Iráčanům byla okamžitě nabídnuta pomoc ze strany Červeného kříže, kterou však odmítli,“ uvedla už dříve na webu ministerstva vnitra jeho mluvčí Lucie Nováková.

Úředníci podle ní všechny Iráčany informovali o tom, že nesmějí ilegálně překročit hranice jiného členského státu EU a výjezdní příkaz slouží k opuštění celé Evropské unie. 

Video Brno
video

16 Iráčanů čeká v Ústí nad Labem

Vláda projekt na přesídlení iráckých křesťanů zrušila 

Vláda před týdnem program přesídlení iráckých křesťanů, díky němuž mělo v Česku najít nový domov 153 lidí, zrušila. „I tento příklad ukazuje, že zastavit projekt Nadačního fondu Generace 21 byla správná věc,“ reagoval na vývoj ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). 

Fond zatím do ČR přivezl 89 křesťanských uprchlíků. Jako první opustila Česko na začátku dubna skupina 25 lidí z Okrouhlíku u Jihlavy, která rovněž zamířila směr Německo. Tyto uprchlíky však zadržela až německá policie za česko-německou hranicí. Německé úřady chtějí 20 z nich vrátit do Česka, zbylá pětičlenná rodina se vracet nebude, protože otec již v Německu dostal azyl.  

Ministerstvo vnitra kladně vyhodnotilo novou žádost německé strany o jejich vzetí zpět. Po návratu budou uprchlíci, kteří původně bydleli v Okrouhlíku u Jihlavy, umístěni do detenčního zařízení. Česko se bude snažit o jejich vyhoštění do země původu. V tuzemsku také mohou znovu požádat o azyl. Případnou žádost budou muset posoudit úřady. 

Před týdnem pak odletěla zpět do vlasti osmičlenná rodina z Brna –starším členům rodiny se prý stýskalo po domově. 

 

O zbývajících 40 uprchlíků, kteří pobývají v Praze a Soběšovicích na Frýdecko-Místecku, se chce Nadační fondu Generace 21 dál starat minimálně po celý první rok jejich pobytu v Česku. Podle Slezské diakonie, která se stará o uprchlíky v Moravskoslezském kraji, se v regionu zatím problém nevyskytl.