Czendlik: Češi si sami sebe neváží a Poláci stále potřebují bojovat

Zatímco Češi jsou v Polsku oblíbení, naopak to příliš neplatí. „My jsme naprosto fascinováni českou kulturou,“ řekl v Česku působící římskokatolický farář Zbigniew Czendlik. „V Polsku najdeme pomníky Járy Cimrmana,“ uvedl příklad s tím, že Poláci mají rádi také třeba Švejka.

Video 90’ ČT24 - Situace v Polsku a česko-polské vztahy
video

Czendlik: Češi si sami sebe neváží a Poláci stále potřebují bojovat

„Český národ si sám sebe neváží,“ domnívá se Czendlik. „Pokud si nebudu vážit sám sebe, nemůžu očekávat, že si mě bude vážit někdo jiný,“ dodal na adresu nesebevědomých Čechů farář. Příkladem je podle něj doba pobělohorská – pro Čechy doba temna, kdy ale přitom vznikala umělecká a architektonická díla, kvůli kterým do Čech jezdí miliony turistů.

„My Poláci jsme takoví rváči, my pořád musíme s někým bojovat,“ popsal polskou povahu Zbigniew Czendlik. Poláci mají v povaze i obchodního ducha. „Já si pamatuji devadesátá léta, kdy jsme se potkávali s Čechy na tržnicích,“ dodal Czendlik. „Češi jsou takoví lidé v klidu, kteří mají na všechno čas,“ dodal v protikladu.

Rozdíl mezi Čechy a Poláky je i v pojetí víry. „Křesťanský radikalismus je nebezpečný,“ domnívá se Czendlik, který je sám příznivcem papeže Františka a jeho reformního smýšlení. „Křesťanské hodnoty jsou o lásce k bližnímu a pomoci lidem v nouzi,“ dodal farář s tím, že v migrační krizi jsou křesťanská témata zneužívána.