Výroky Marty Semelové o minulém režimu míří k odvolacímu soudu

Kauza výroků komunistické poslankyně Marty Semelové míří k odvolacímu soudu. Na něj se obrátil právník Michal Kincl (TOP 09), který po Semelové požaduje veřejnou omluvu za slova o Miladě Horákové či o událostech srpna 1968. Semelová považuje žalobu za útok proti svobodě slova.

Žaloba na komunistickou poslankyni Martu Semelovou kvůli výrokům o Miladě Horákové míří k odvolacímu soudu. Právník a člen TOP 09 Michal Kincl, který po Semelové požaduje veřejnou omluvu, se proti lednovému rozhodnutí obvodního soudu odvolal.

Soudce Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavel Freibert původně Kinclovu žalobu zamítl, jelikož mu podle soudce nevznikla újma. V odůvodnění svého verdiktu uvedl, že on sám sice s výroky komunistické poslankyně nesouhlasí, ale že je správné, že je může říkat veřejně. Lidem se tím prý připomene minulost.

Kincl požaduje veřejnou omluvu za výroky v diskuzním pořadu České televize, kde Semelová například zpochybnila to, že výpověď Milady Horákové byla vynucená nebo označila okupaci ČSSR v roce 1968 za internacionální pomoc.

Omluvu požaduje Kincl především po komunistické straně, která se od výroků své poslankyně nedistancovala, což podle něj znamená, že s nimi souhlasí. Pro případ, že by tomu tak nebylo, chtěl Kincl omluvu přímo od Semelové. Ta považuje žalobu za absurdní a tvrdí, že je to útok na svobodu slova.