Mírnějšímu vnímání korupce napomohla zdrženlivost tří vlád, chválí státní zástupce

27 minut
Události, komentáře: Korupce v Česku
Zdroj: ČT24

Výrazné zlepšení Česka na světovém žebříčku vnímání korupce vítají vládní i opoziční politici a také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Takřka všichni také ve zlepšení hledají svůj podíl. Ministr spravedlnosti ale současně zdůrazňuje, že pro další zlepšení je potřeba prosadit zákon o státním zastupitelství, který má nyní podporu i samotných žalobců.

Zatímco premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) reagoval na zprávu o zlepšení Česka v žebříčku vnímání korupce slovy o výsledcích „intenzivní práce vlády v této oblasti“, ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka upozornil, že kořeny je třeba hledat již v době, kdy ještě byl Sobotka lídrem opozice a Andrej Babiš teprve zakládal své hnutí.

Na dobu vlády Petra Nečase (ODS) odkazuje i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Zásadní podle něj je, že se práci státních zástupců nepokoušela ovlivňovat Nečasova, Sobotkova ani Rusnokova vláda. „Od roku 2011 jsem měl v pozici nejvyššího státního zástupce luxus a výhodu, že ani jeden z premiérů, které jsem zažil, nezasahoval ani neměl tendenci zasahovat do trestního řízení, ať už se týkalo kohokoliv – jeho spolustraníka nebo byznysmena,“ řekl Pavel Zeman v Událostech, komentářích.

Poslanec opoziční ODS Marek Benda je dokonce přesvědčen, že Nečasova vláda byla v boji proti korupci aktivnější než současná. Zatímco někdejší ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) podle něj odstoupil hned, když se objevilo podezření, politici současných vládních stran zůstávají ve funkcích. Odkázal přitom na obvinění společnosti Agrotec, jejímž předsedou představenstva býval předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) ale takovou interpretaci odmítá. Současná vláda se chová docela jinak než ty předchozí. Za problém nepovažuje ani Andreje Babiše a jeho Agrofert. „Každý ví, komu patří Agrofert, každý rok si může ve výroční zprávě přečíst zcela přesně, co je Agrofert. (…) Každý se může podívat, jaké smlouvy se případně uzavřely s Agrofertem. Už to není příběh podivných společností z Kypru, společností převedených na bratry ministrů a tak dále. To je jiný svět,“ podotkl.

Zákon o státním zastupitelství má zlepšení zabezpečit

Ministr Pelikán i nejvyšší státní zástupce Zeman jsou přesvědčeni, že k dalšímu omezování korupce dobře poslouží připravovaný zákon o státním zastupitelství. „Je třeba (…) změnu pojistit zákonnými pojistkami. Zákon o státním zastupitelství je jednou z pojistek,“ poznamenal Robert Pelikán.

Pavel Zeman potom upozornil, že to, že na něj poslední tři vlády v ničem netlačily, bylo spíše projevem jejich morální vyspělosti. Vláda totiž má příležitost případného „neposlušného“ nejvyššího státního zástupce odvolat bez udání důvodu a takřka na minutu. Tomu by měl nový zákon zabránit.

Varování Marka Bendy, že „moc korumpuje a absolutní moc korumpuje absolutně“, Pavel Zeman zpochybnil. Upozornil, že on i další vedoucí státní zástupci budou nadále odvolatelní, ale ne z rozmaru vlády, nýbrž soudem prostřednictvím kárného řízení. Působení vedoucích státních zástupců bude navíc omezovat mandát, který bude nejspíše sedmiletý.

Ředitel TI: Index vnímání korupce není vox populi

Ačkoli index, který sestavuje světové ústředí Transparency International, je pouhým srovnáním vnímání korupce v jednotlivých zemích, podle Davida Ondráčky je dostatečně vypovídající.

„Index měří (…), jak se na korupci dívají lidé, kteří jsou schopni analyticky nebo komparativně porovnávat, jestli se situace u nás nebo v jakékoli jiné zemi mění, zlepšuje nebo zhoršuje,“ shrnul. Tvrdá data o korupci podle něj nenabízejí lepší příležitost ke srovnání, naopak „říkají jen malou výseč celého příběhu“.

Index vnímání korupce sestavuje Transparency International již přes dvacet let. Podle ředitele české pobočky věrně vypovídá o dlouhodobých trendech. „Nejde o vox populi, výzkum, který může být ovlivněn krátkodobou náladou,“ uzavřel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
11:15Aktualizovánopřed 15 mminutami

Částí Česka přejdou v úterý silné bouřky, hrozí i přívalový déšť a kroupy

Severní polovinou Česka v úterý odpoledne a večer přejdou silné bouřky, varovali meteorologové. Může foukat vítr s nárazy až 75 kilometrů v hodině, hrozí přívalový déšť a kroupy. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 56 mminutami

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 1 hhodinou

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 5 hhodinami

Koalice zřejmě nestihne zakotvit rozpočtovou odpovědnost do ústavy

Vládní koalice chce zakotvit rozpočtovou odpovědnost přímo do ústavy. Ve středu projedná kabinet návrh ústavního zákona, podle kterého by stát, obce i kraje musely dbát o zdravé a udržitelné veřejné finance. Sněmovní opozice považuje návrh ministerstva financí za zbytečný – mimo jiné i proto, že ho už poslanci prakticky nemají šanci do říjnových parlamentních voleb schválit.
před 6 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 13 hhodinami

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...