Solidarita jako dar - osla lidé znají, dát mohou ale i předškolku či asistenci

Nehmotné dárky v posledních letech vstoupily na veřejnou scénu, peníze mohou dárci věnovat třeba v kampani Člověka v tísni na užitečná zvířata v Africe, stejně tak ale i na vzdělání dětí nebo pomoc handicapovaným. Netradiční certifikáty před Vánoci začaly nabízet nejen charitativní organizace a ukazuje se, že o nehmotné dary zájem je.

Společnosti sázejí na novinky v nápadech, jak v adventním čase přilákat dárce. Konkurence není malá, jen nadací fungují v České republice zhruba čtyři stovky. Třeba lidi s tělesným postižením, kteří vyžadují služby asistenta každý den, se mnohdy dostávají do dluhů, protože s příspěvkem od státu si nevystačí. Prostřednictvím kampaně Daruj na asistenci mohou lidé certifikátem předplatit hodiny jeho služeb. „Z darů jednotlivců se nasbírá nejvíc a hodin osobní asistence se poskytne největší množství,“ uvedl ředitel organizace Asistence Erik Čipera.

Nabídka je však mnohem širší. Prodejem nového poukazu třeba organizace Člověk v tísni podporuje děti, které nemají dostatečnou podporu v rodině. V předškolních klubech je učí základní návyky. Díky dárcům mohou kluby fungovat zdarma, po Česku jich je 12 a chodí do nich dohromady 250 dětí.

5 minut
Události: Charita jako vánoční dárek
Zdroj: ČT24

Člověk v tísni provozuje e-shop Skutečných dárků, díky nimž putuje pomoc i do zahraničí. „Třeba v Etiopii stavíme školy, rozdáváme školní pomůcky, zároveň školíme učitele, jak lépe učit,“ shrnul ve zkratce zakladatel webu Tomáš Vyhnálek z Člověka v tísni. Od roku 2009 rozdala organizace v chudých zemích tisíce zvířat a náčiní zemědělcům, nábytkem a pomůckami vybavila skoro 200 škol a postavila nebo opravila vodní zdroje.

Organizace uvádějí nárůst počtu donátorů, třeba nadace Dobrý anděl, která vybírá peníze na pomoc dětem s rakovinou, získala od lidí jen v prosinci už více než čtyři miliony korun. Praxe ukazuje, že nejvíce lidi přitahují prověřené sbírky nebo prodej charitativních předmětů. Do charity se zapojují i známé osobnosti, lyžař Ondřej Bank třeba vydražil svá startovní čísla za pět tisíc korun. Peníze pravidelně věnuje dětské úrazové nemocnici v Brně. Pokračovat hodlá i po dalších závodech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zámek známý z Černých baronů mění majitele. Zaplatí za něj 30 milionů

Zámek Zelená Hora u Nepomuku mění majitele. Obec Klášter v neděli vybrala společnost Klaus Timber, která za nemovitost zaplatí třicet milionů korun. Radnice se dlouhodobě potýkala s nedostatkem peněz na údržbu objektu. Památka vyžaduje rekonstrukci s náklady v řádu stovek milionů.
před 33 mminutami

Na Jesenicku hasiči evakuovali dva tábory, hladiny tam po deštích klesly

Kvůli vysoké hladině potoka na Jesenicku hasiči v neděli evakuovali dva blízké tábory. Hrozilo jejich odříznutí od příjezdových cest, sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová. Tábory leží na břehu Černého potoka a evakuováno z nich muselo být 238 dětí a dospělých. Hladina toku kvůli vydatnému dešti přes den vystoupala na třetí povodňový stupeň. Odpoledne však hladiny klesly a vpodvečer na Jesenicku už nikde neplatil žádný stupeň povodňové aktivity, vyplývá z webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Prezident Pavel navštívil dalajlamu. Poblahopřál mu k 90. narozeninám

Prezident Petr Pavel v Indii osobně poblahopřál dalajlamovi k devadesátým narozeninám. Navštívil ho v rámci soukromé cesty po skončení programu v Japonsku, sdělil mluvčí prezidenta Filip Platoš. Pavel byl v Japonsku od úterý na pracovní cestě, sešel se mimo jiné s císařem Naruhitem.
11:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami

„Příjemný a vtipný chlapík.“ Zemřel herec Jiří Krampol

Ve věku 87 let v sobotu večer odešel herec a bavič Jiří Krampol. Uvedl to web CNN Prima News, který se odkazuje na zdroj z hercova blízkého okolí. Na sklonku života se Krampol opakovaně potýkal se zdravotními problémy. Krampol byl výraznou osobností tuzemského filmu a dabingu, proslavil se například jako dabér francouzského herce Jeana-Paula Belmonda, coby Belmondův hlas přitom vystřídal Jana Třísku. V neděli večer v 21:55 si mohou diváci Krampola mimořádně připomenout na ČT1 a ve 20:55 také na ČT art.
10:05Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Hudba může pomoct řidičům autobusů se soustředit, zjistili v Brně

Poslech hudby při řízení autobusu může zvýšit soustředění, ukazuje nová analýza Centra dopravního výzkumu. Uskutečnila se ve spolupráci s brněnským dopravním podnikem, který přitom loni rádio svým řidičům zakázal. Po nespokojených reakcích později ustoupil. Výzkumníci pozorovali desítky brněnských řidičů. Zjistili, že hudba za volantem pomáhá a může snížit i riziko nehody. Měla by být klidná, protože hlasitá a agresivní naopak provokuje k nebezpečnější jízdě.
před 12 hhodinami

Sláma ve zdech či stůl z hlíny. Do stavebnictví se vrací přírodní materiály

Přírodní materiály, jako jsou sláma, konopí nebo odpadní hlína, stále častěji lákají architekty i stavaře. Například sláma využívaná při stavbě zdí má dobré izolační vlastnosti. Hlína, která vzniká jako vedlejší produkt při hloubení tunelů linky pražského metra D, zase slouží architektonickému studiu k výrobě stolů. Při práci se chová podobně jako beton. Stavění z přírodních materiálů ale zatím není příliš rozšířené a vyžaduje od architektů chuť experimentovat. Odrazující může být i vyšší cena těchto materiálů ve srovnání s těmi běžnými – to by se ale v budoucnu mohlo změnit.
před 12 hhodinami

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
před 13 hhodinami

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
před 14 hhodinami
Načítání...