Solidarita jako dar - osla lidé znají, dát mohou ale i předškolku či asistenci

Nehmotné dárky v posledních letech vstoupily na veřejnou scénu, peníze mohou dárci věnovat třeba v kampani Člověka v tísni na užitečná zvířata v Africe, stejně tak ale i na vzdělání dětí nebo pomoc handicapovaným. Netradiční certifikáty před Vánoci začaly nabízet nejen charitativní organizace a ukazuje se, že o nehmotné dary zájem je.

Společnosti sázejí na novinky v nápadech, jak v adventním čase přilákat dárce. Konkurence není malá, jen nadací fungují v České republice zhruba čtyři stovky. Třeba lidi s tělesným postižením, kteří vyžadují služby asistenta každý den, se mnohdy dostávají do dluhů, protože s příspěvkem od státu si nevystačí. Prostřednictvím kampaně Daruj na asistenci mohou lidé certifikátem předplatit hodiny jeho služeb. „Z darů jednotlivců se nasbírá nejvíc a hodin osobní asistence se poskytne největší množství,“ uvedl ředitel organizace Asistence Erik Čipera.

Nabídka je však mnohem širší. Prodejem nového poukazu třeba organizace Člověk v tísni podporuje děti, které nemají dostatečnou podporu v rodině. V předškolních klubech je učí základní návyky. Díky dárcům mohou kluby fungovat zdarma, po Česku jich je 12 a chodí do nich dohromady 250 dětí.

5 minut
Události: Charita jako vánoční dárek
Zdroj: ČT24

Člověk v tísni provozuje e-shop Skutečných dárků, díky nimž putuje pomoc i do zahraničí. „Třeba v Etiopii stavíme školy, rozdáváme školní pomůcky, zároveň školíme učitele, jak lépe učit,“ shrnul ve zkratce zakladatel webu Tomáš Vyhnálek z Člověka v tísni. Od roku 2009 rozdala organizace v chudých zemích tisíce zvířat a náčiní zemědělcům, nábytkem a pomůckami vybavila skoro 200 škol a postavila nebo opravila vodní zdroje.

Organizace uvádějí nárůst počtu donátorů, třeba nadace Dobrý anděl, která vybírá peníze na pomoc dětem s rakovinou, získala od lidí jen v prosinci už více než čtyři miliony korun. Praxe ukazuje, že nejvíce lidi přitahují prověřené sbírky nebo prodej charitativních předmětů. Do charity se zapojují i známé osobnosti, lyžař Ondřej Bank třeba vydražil svá startovní čísla za pět tisíc korun. Peníze pravidelně věnuje dětské úrazové nemocnici v Brně. Pokračovat hodlá i po dalších závodech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSenát schválil školskou novelu

Nepedagogické pracovníky zřejmě budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje jako zřizovatelé škol. Budou mít kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Senát schválil novelu školského zákona, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Změnu týkající se mezd nepedagogických pracovníků kritizovala opozice i školské odbory a samosprávy. Upozorňují, že na to nebude dost peněz. Senát ve čtvrtek také podpořil zvýšení peněžité pomoci obětem trestných činů.
09:01Aktualizovánopřed 9 mminutami

Rybáři odklidili uhynulé ryby z Dyje, do kafilerie jich odvezli třicet tun

Rybáři dosud z řeky Dyje u Bulhar na Břeclavsku odklidili zhruba třicet tun uhynulých ryb. Řeku pod novomlýnskými nádržemi čistili spolu s dobrovolníky od pondělí, ve čtvrtek jsou už práce téměř hotové. Některé mrtvé kusy však v řece zůstaly. Vylovit je lze s ohledem na konzistenci stěží. Kvůli opakovanému úhynu v Dyji budou situaci v červenci řešit odborníci s ministry.
před 29 mminutami

Dávat víc peněz na obranu je fér, míní Zajíček. Kde na to vzít? ptá se Středula

Je zcela férové a spravedlivé, aby se Evropa postavila na vlastní nohy a vynakládala na obranu více prostředků než v minulosti, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Odborový předák Josef Středula nicméně upozorňuje, že není jasné, kde Česko na vyšší vojenské výdaje vezme peníze. Předseda národní rozpočtové rady Mojmír Hampl dodal, že Unie má v současnosti mnoho drahých priorit a některé z nich bude nutné přehodnotit.
před 2 hhodinami

Praktického lékaře nemá pět procent populace, uvádí resort zdravotnictví

Lidí neregistrovaných u praktického lékaře bylo loni v Česku podle dat ministerstva zdravotnictví asi pět procent, část z nich přesto čerpala jejich péči. Dospělých mezi nimi bylo 449 tisíc, dětí 34 tisíc. Sdružení praktických lékařů, kterých je asi pět tisíc pro dospělé a dva tisíce pro děti, v březnu uvedlo čísla ještě vyšší, praktického lékaře podle něj nemá milion lidí, část ho sehnat nemůže, část mít nechce.
před 2 hhodinami

Exhejtman Šulc dostal čtyři roky za zneužití pravomoci, píší SZ

Ústecký krajský soud poslal bývalého hejtmana a exposlance ODS Jiřího Šulce na čtyři roky do vězení za zneužití pravomoci, uložil mu také peněžitý trest a zákaz činnosti, píší Seznam Zprávy s odkazem na informace soudu. Verdikt, který je součástí dotační kauzy ROP Severozápad, není pravomocný. Šulcův advokát Daniel Volák serveru sdělil, že se exposlanec odvolá.
14:50Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Archeologové našli na Hradecku keltské sídliště, které v tuzemsku nemá obdoby

Archeologové v trase budoucí dálnice D35 na Královéhradecku objevili zcela výjimečné sídliště z doby laténské. Tedy z doby, kdy u nás sídlili Keltové, konkrétně Bójové, po nichž získala naše země jméno. Lokalita nemá podle vědců svým rozsahem a počtem objevených artefaktů v Česku obdoby.
před 3 hhodinami

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR za 387 milionů korun

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) prodal bývalé sídlo Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) ve Siwiecově ulici na pražském Žižkově za 387 milionů korun. Prodejní cena v aukci přesáhla vyvolávací cenu o více než 300 milionů. ÚZSVM původně nabízel torzo budovy a dva pozemky za 79,12 milionu. Prodej je třetí nejúspěšnější za dobu fungování majetkového úřadu.
13:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Komunisté měli z mladé generace strach, protože nevěděli, co s ní, říká Hutka

Senátoři podpořili odškodnění pro ty, které komunistický režim donutil k emigraci nebo na ně uvalil takzvaný ochranný dohled. Podle písničkáře a někdejšího disidenta Jaroslava Hutky jde 36 let po pádu komunistického režimu o „jakýsi druh vyrovnání“, sdělil v Událostech, komentářích.
před 4 hhodinami
Načítání...