Stromky od loňska nezdražily, lidé si pro ně jezdí dříve

V rozmezí od zhruba 150 korun až ke třinácti stovkám se pohybují ceny vánočních stromků, od minulého roku se příliš nezměnily. Ročně se jich v České republice prodá přes milion kusů. Živý vánoční stromek si pořizuje podle průzkumu jednoho z hlavních obchodních řetězců téměř polovina Čechů (47 procent).

Prodej vánočních stromků
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Podle prodejců si v letošním roce lidé chodí pro jehličnatý symbol Vánoc dřív než obvykle, mnohdy urazí i cestu několik desítek kilometrů, aby si mohli pořídit čerstvý přímo z rukou lesníků. V porovnání s minulým rokem se ceny nezvedly – ceny jedlí začínají přibližně na 600 korunách, smrky i borovice se dají sehnat o 200 korun levněji. Prodávají se ale i dražší, nevšední ozdoby domácností z lesa, třeba za normandskou jedli s výškou kolem 2,5 metru dají zájemci necelých 1300 korun.

Pokud se lidé vyhnou prodejcům a zajedou si pro strom přímo do lesa, vyjde je o poznání laciněji. Třeba 1,5 metru vysoký smrk stojí 150 korun. A kupci si odvážejí velmi originální kusy. „Některým nevadí, ba dokonce mají radost, že má strom dvě nebo tři špice, protože si tam pověsí dvě nebo tři hvězdy,“ přibližuje lesník Karel Černý.

Video Události
video

Ceny stromků se oproti loňsku nezměnily. Cena za 150 i 1300 korun

Podle sdružení pěstitelů ale i v České republice začíná přibývat domácností, kde si o Svátcích zdobí stromky umělé. Zatímco v Německu se stromek z PVC rozsvítí maximálně v každé dvacáté, v Dánsku ho mají jen tři procenta lidí. A u nás je to procent 15. Průzkum nadnárodního řetězce ukázal, že stromeček si tu pořizuje necelá polovina lidí, tradiční vánoční hvězdu pak 51 procent lidí, a podobně tak i jmelí. Adventní věnec si kupuje každý rok jen 18 procent respondentů, necelá polovina (40 procent) dává přednost věnci vlastní výroby.